Anne sevgisinin önemi ve anne sevgisi eksikliği

Çocuklar sonsuz akan cennet ırmaklarında yüzen balıklar gibidir. Bu ırmaklarda dünyanın en güzel renkleriyle dünyaya gelirler. Dünyaya gözlerini açmadan, daha anne karnında anne sevgisinin önemi kitabı yazılmaya başlar ve bu kitap asla hiçbir kelime ile dolmaz, dolamaz.  Çünkü çocukların anne sevgisi, kelimelerin sonsuz kombinasyonundan oluşur.

Çocuklar her zaman koşulsuz ve karşılıklı sevgi ihtiyaçlarıyla büyümek zorundadır. Bunun bilincinde veya öz değerine sahip olmayanlar anne babalık için uygun değildir. Doğayı, hayvanları ve çocukları sevmeyen bireyler anne babalık yapamazlar.

Çocuklar, bebeklik döneminden itibaren, hayatları boyunca kalbinde yaşayacakları, görünmez bir bağ ile hayata başlarlar. Bu bağ sayesinde, çocuk kendini hep güvende ve korunuyormuş, gözetiliyormuş gibi hisseder. Bu sayede çocuk kendini, her durumda ve şartta, özgüvenli ve sağlam temeller için güçlü hisseder. Annesi yanında ve arkasındayken, her şeyi yapabilecek gücü içinde bulur. Bunun için iyi ve özverili anneler, çocuklarını bir adım geriden, hissettirmeden takip eder, doğru zaman ve yerde yapmaları gerekenleri fısıldar.

Anne sevgisinin önemi anne sevgisi eksikliği

Çocuk neden anne sevgisine muhtaçtır? Anne sevgisi eksikliği yaşayan çocuğun durumu nasıldır?

Anne sevgisinin önemi…

Anneler çocuklar için bir kahramandır, herşeyi doğru bilirler ve herşeyi yapmaya yetenekleri vardır. Bazen anneleri, istedikleri gibi yapmasa da, çocuklar küçük ebeyenler gibi, annelerini üzmemek için idare bile ederler. Çocukların duygusal zekaları için ve çocukların mutlu bir şekilde yaşayıp, çevre ile sağlıklı iletişim kurmaları için, çocuğun anne sevgisi önemi paha biçilemez değerlerdedir.  

Anne sevgisi eksikliği, çocukta büyük travmalara ve çocukta özgüven eksikliğine sebepler olduğu doğrudur. Çocuk gece uyuyamaz, endişe ve kaygılar taşır, iletişim kurmakta zorlanır, annesiyle kendi arasındaki ilişkiden dolayı kendini suçlar. Bu da çocukta, gece altına kaçırmak, korkmak, tırnak koparmak, ağlama krizleri, arkadaşlarıyla anlaşamama, okul ortamında saldırgan ve uyumsuz tavırlar gibi, çocuk davranış bozuklukları gibi olumsuzluklara yol açar. Bu bozukluklar çocuğu yetişkinliğe kadar takip eder. Eğer çocuk; diğer aile bireylerinden de yeteri kadar sevgi ve ilgi görmüyorsa, bu çok daha kötü alışkanlıklar ve sorunlara yol açar.

Anne sevgisi eksikliği…

Çocuk okulda başarısız, arkadaşlarıyla geçimsiz, yetişkin olunca iş hayatı ve evlilik hayatı gibi çok büyük sorunlar arka arkaya sıralanır.
Fakat çocuk; diğer aile bireyleriyle iyi bir sevgi bağı kurup, iletişime açık ve iyi bir eğitim sayesinde bir ölçüde kendini toparlayabilir ve hayata hazırlayabilir. Sonuç olarak yeryüzündeki hiçbir sevgi çocuğun anne sevgisinin önemi ile yarışamaz ve anne sevgisi eksikliği yeri de doldurulamaz.

1991 yılında bu zamana kadar, çocuk bakıcısı şirketi olan Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları kurumunda, insan kaynakları uzmanı ve 2 çocuk annesi olarak, hiçbir bakıcı anne sevgisinin yerini tutamaz diyorum. Fakat, bazı özel nedenlerden dolayı, anne sevgisi eksikliği yaşayan çocuklar için, annenin vekili olarak, anaç ve duygusal bağ kurarak, çocuğu kendi çocuğu gibi sahiplenecek, tecrübeli çocuk bakıcısı ve güvenilir çocuk bakıcısı hizmeti vermekteyiz.

Çocuğun anne sevgisi önemi, çocuğun geleceği için ve yaşadığı toplumda iyi bir yaşam standartları oluşturabilmesi için, çok değerli bir sevgidir. Çocuklarınıza, sağlam bir gelecek ve mutlu bir hayat kurabilmeleri için, anne sevgisi eksikliğini tüm kalbiyle, çocuğa sevgisini ve özverisini vererek, çocuğun en güzel şekilde büyümesine etkide, katkıda bulunacak, referanslı çocuk bakıcısı hizmetimiz için iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan ŞAHBAZ
16.07.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?