Bakıcının Çocukla Kaliteli Zaman Geçirmesi

Bakıcının çocukla kaliteli zaman geçirmesi, onlara güven duygusunu sonuna kadar hissettirerek, anlamlı ve yapıcı etkileşimlerde bulunmasının temelini sağlar. Kaliteli zaman geçirmek, çocuğun gelişimini desteklemek, duygusal bağını güçlendirmek ve birlikte keyifli anılar oluşturmayı içerir. Her anne baba, çocuğunun sağlıklı, kaliteli, başarılı ve mutlu bir hayatı olması için, bakıcının çocuk eğitiminde önemini bilir, bakıcı seçimini buna göre yapar. Aileler bu konuda gerçek adımlar atmak için, çocuğunu emanet edeceği tecrübeli çocuk bakıcı ararken, eğitim ve referans taraması yapar. Bu haftaki makalemizde, çocuklarla kaliteli zaman geçirmek konusunda, bakıcının yapması gerekenleri ve aileler için önemli tavsiyelerimizi paylaşacağız.

Bakıcıdan beklentiler ne olmalı?

Çocukla kaliteli zaman geçirmek, çocuğun tüm yaptıklarına dikkat ve ilgi göstermekle başlar. Bakıcı, çocukla birlikte geçirdiği tüm zamanlarda, tamamen çocuğa odaklanmaya çalışır. Ebeveynler, bakıcıdan kaliteli zaman istiyorsa, ev işi ve temizlik detaylarını bakıdan uzak tutulmalıdır. Bakıcı tüm enerjisini çocuğa vermeli, kafasını evle ilgili işlere verip, acele edip sıkıştırmaya çalışmamalıdır. Bazı anne babalar; ‘’çocuğumuz gün içinde 2-3 saat uyuyor, ev işlerini o zaman yapabilir’’ veya ‘’biz evden çalıştığımızda, çocuğu biz alınca işleri yapabilir’’ ya da, ‘’bizim anneanne – babaanne desteğimiz var, onlar olduğunda işleri yapsın’’ diyor, hayır!! bu şekilde, ne kaliteli bakıcı çalışır ne de, kaliteli bakıcı severek işini yapar. Çocuk bakıcısı, çocuğun uyuduğu zamanlarda, çocuğun yemeği, ütüsü ve ona ait işlerini yapıp, azda olsa kendine zaman ayırması, bedenen ve zihnen yenilenip dinlemesi gerekir.

Deneyimli bakıcının çocukla kaliteli zaman geçirmesi;

 

-Onunla göz teması kurarak, dinleyip ve konuşurken ilgili olduğunu gösterir. Çocuğunuza, kendini önemli ve değerli hissetmesine yardımcı olur.

-Birebir bir şekilde, çocuğun seviyesine inerek oyunlara eşlik eder. Oyunu birlikte oynamak, hem eğlenceli hem de öğretici bir etkinliktir. Bakıcı birlikte eğlenirken, çocuk aynı zamanda sosyal, duygusal ve bilişsel becerilerini geliştirir. Oyun zamanı, bakıcının çocukla bağlantı kurmasının ve iletişim becerilerini güçlendirmesinin harika bir yoludur.

Referanslı çocuk bakıcısı, kitap okuma zamanları ile, çocuğunuzun dil becerilerini geliştirmesine, hayal gücünü genişletmesine ve öğrenme yolculuğunda desteklenmesine yardımcı olur. Kitap seçimi yaparken çocuğunuzun ilgi alanlarına uygun kitaplar seçmek önemlidir. Bu konuda, ebeveynler çocuklarını gözlemleyerek bakıcı ile beraber kitap alışverişi ve oyuncak alışverişi yapabilir. Ayrıca, bakıcının çocukla bol bol konuşması ve hikayeler anlatması, çocuğun düşüncelerini ve duygularını paylaşabileceği ortamı sağlar. Her anlatıdan sonra, beraber değer yargılarına etki eden olumlu sohbetlerle desteklenir.

Kaliteli çocuk bakıcısı çocukla ilgili yaratıcıdır ve herşeyin farkındadır. Çünkü kendisini her çocuk bakımı deneyiminde, çocuğun yapısına göre geliştirir. Örneğin; doğa ile temas, çocuklar için keşfetmek ve öğrenmek için harika bir fırsattır. Birlikte doğa yürüyüşleri yapabilir, parka gidebilir, piknik yapabilir veya bahçe çalışmalarına katılabilir. Bu etkinlikler çocuğunuzun doğayı keşfetmesine, çevreyi tanımasına ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemesine yardımcı olur. Bu konuda, güvenilir çocuk bakıcısı ile çalışıp, çocuğun bakıcı ile dışarıda etkinlik yapmasına karar ve izin vermek sizin sorumluluğunuzdadır.

-Çocukların yaratıcılıklarını kullanmaları ve ifade etmeleri önemlidir. Çocukla ile bakıcısı birlikte resim yapabilir, kesme-yapıştırma, el işi projelerine katılabilir, müzik dinleyebilir veya şarkı söyleyebilirsiniz. Yaratıcı etkinlikler, çocuğunuzun kendini ifade etmesini ve özgüvenini geliştirmesini sağlar.

Bakıcının çocuğa öğrettiği önemli alışkanlıklar;

 

-El yıkama alışkanlığı, diş fırçalama alışkanlığı, kişisel temizlik konularında doğru yönlendirmeler, tuvalet eğitimi, kendi kendine giyinebilme, oyuncaklarını toplama, eşyalarını temiz ve düzenli kullanma, büyüklerine saygı, yabancılara karşı mesafe, düzenli yemek yeme, izin isteme, dürüst olmak, uyku saati düzeni, arkadaşlarıyla paylaşım yapmak, yerine göre cesur ve özgüvenli, yerine göre sınırlarını bilmek, kendi işlerini zamanla yardımsız yapabilmek, ve benzeri tüm olumlu ve değerli alışkanlıkları kazandırmak.

 

Avrupa yakası referanslı çocuk bakıcısı

 

Referanslı çocuk bakıcısı Levent

Referanslı çocuk bakıcısı Sarıyer

Referanslı çocuk bakıcısı Tarabya

Referanslı çocuk bakıcısı Etiler

Referanslı çocuk bakıcısı Ulus

Referanslı çocuk bakıcısı İstinye

Referanslı çocuk bakıcısı Zekeriyaköy

Referanslı çocuk bakıcısı Yeniköy

Referanslı çocuk bakıcısı Şişli

Referanslı çocuk bakıcısı Beşiktaş

Referanslı çocuk bakıcısı Taksim

Referanslı çocuk bakıcısı Beyoğlu

Referanslı çocuk bakıcısı Kağıthane

Referanslı çocuk bakıcısı Kemerburgaz

Referanslı çocuk bakıcısı Eyüp

Referanslı çocuk bakıcısı Göktürk

Referanslı çocuk bakıcısı Gaziosmanpaşa

Referanslı çocuk bakıcısı Fatih

Referanslı çocuk bakıcısı Merter

Referanslı çocuk bakıcısı Zeytinburnu

Referanslı çocuk bakıcısı Bakırköy

Referanslı çocuk bakıcısı Ataköy

Referanslı çocuk bakıcısı Yenibosna

Referanslı çocuk bakıcısı Halkalı

Referanslı çocuk bakıcısı Küçükçekmece

Referanslı çocuk bakıcısı Florya

Referanslı çocuk bakıcısı Yeşilköy

Referanslı çocuk bakıcısı Yeşilyurt

Referanslı çocuk bakıcısı Bahçelievler

Referanslı çocuk bakıcısı Avcılar

Referanslı çocuk bakıcısı Beylikdüzü

Referanslı çocuk bakıcısı Büyükçekmece

Referanslı çocuk bakıcısı Silivri

Referanslı çocuk bakıcısı Ortaköy

Referanslı çocuk bakıcısı Bebek

Referanslı çocuk bakıcısı Baltalimanı

Referanslı çocuk bakıcısı Nişantaşı

 

Anadolu yakası referanslı çocuk bakıcısı

 

Referanslı çocuk bakıcısı Kadıköy

Referanslı çocuk bakıcısı Altunizade

Referanslı çocuk bakıcısı Acıbadem

Referanslı çocuk bakıcısı Erenköy

Referanslı çocuk bakıcısı Kozyatağı

Referanslı çocuk bakıcısı Moda

Referanslı çocuk bakıcısı Göztepe

Referanslı çocuk bakıcısı Fenerbahçe

Referanslı çocuk bakıcısı Feneryolu

Referanslı çocuk bakıcısı Ataşehir

Referanslı çocuk bakıcısı Ümraniye

Referanslı çocuk bakıcısı Çekmeköy

Referanslı çocuk bakıcısı Sancaktepe

Referanslı çocuk bakıcısı Çamlıca

Referanslı çocuk bakıcısı Suadiye

Referanslı çocuk bakıcısı Bostancı

Referanslı çocuk bakıcısı Maltepe

Referanslı çocuk bakıcısı Kartal

Referanslı çocuk bakıcısı Pendik

Referanslı çocuk bakıcısı Kurtköy

Referanslı çocuk bakıcısı Üsküdar     

Referanslı çocuk bakıcısı Küçükbakkalköy

Referanslı çocuk bakıcısı Beykoz

Referanslı çocuk bakıcısı Kavacık

Referanslı çocuk bakıcısı Kısıklı

Referanslı çocuk bakıcısı Kandilli    

Referanslı çocuk bakıcısı Rasathane

 

Anne babalar, çocuğunun kendisi ve çevresine faydalı birey olmasını arzu eder. 0-6 yaş okul öncesi eğitim döneminde bilinçli yetişmesi çocuğunuzun gelecekteki yapı taşlarını oluşturmakta olup, özgüvenli mutlu bir birey oluşumuna da etkili olacaktır. Her şey çocuklarımızın mutlu ve sağlıklı bireyler olarak yetişmesi içindir diyerek, bakıcının çocukla kaliteli zaman geçirmesi, sevdiğiniz ve aradığınız özellik ise, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz-14.06.2023

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?
etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?