Çalışan Anneler İçin Çocuk Bakıcısının Önemi

Çalışan anneler için çocuk bakıcısının önemi, evdeki sağ kol, evdeki güvenlik, evdeki vekil ve en önemlisi ortak bir yaşamı sahiplenen bir destektir. Çalışan anneler, hayattaki en kıymetli varlıklarını, evdeki çocuk bakıcısına teslim eder. Bunu yaparken de, gözü arkada kalmadan güvenebilmeyi ister. Bu hafta, çalışan anneler için, çocuk bakıcısının önemi konusunu kaleme aldık.

Çalışan anneler için çocuk bakıcısının önemi

Çalışan anneler, evdeki çocuk bakıcısından neler bekler?

Evdeki çocuk bakıcısının, evde yaşayan tüm bireyleri sevmesini, saymasını ve sahiplenmesini isterler.

– Bakımını üstlendiği çocuğun tüm ihtiyaçlarını, kendi inisiyatifiyle düzenli ve temiz bir şekilde yapmasını beklerler.

Evdeki çocuk bakıcı, sorumluluklarını yerine getirsin, yalan söylemesin ve her zaman dürüst olmayı tercih etsin isterler.

Yatılı çocuk bakıcısı ile çalışan anneler, çocuk bakıcısının seyahatlerde eşlik edip, tatillerde ve yaz aylarında yazlık evlerine beraber gelsin isterler.

Gündüzlü çocuk bakıcısı ile çalışan anneler, çocuk bakıcısının çalışma saatlerine uygun bir disiplinde çalışsın isterler.

Evdeki çocuk bakıcı, ister yatılı bakıcı olsun, ister gündüzlü bakıcı olsun, aradaki saygı ve mesafeyi korusun, özel hayata karşı duyarlı olsun ve ortak bir kültürde karşılıklı anlayışa dayalı bir işveren – çalışan ilişkisini korusun isterler.

Çocuk bakıcısının uzun vadeli çalışmasını, karşılıklı iyi niyet çerçevesinde sahiplenerek çalışmasını isterler.

 

Çalışan Anneler İçin Çocuk Bakıcısının Önemi

Çalışan anneler için, çocuk bakıcısı neden çok önemli bir ihtiyaçtır?

Çünkü, çalışan annelerin, yoğun iş hayatları nedeniyle, evdeki düzeni sağlayan, güvenebilecekleri birine ihtiyaçları vardır. Özellikle, anneanne, babaanne gibi destekleri yoksa, veya aile büyüklerinin bu konuda destek verebilecekleri imkanı yoksa, yatılı çocuk bakıcı veya gündüzlü çocuk bakıcı ile çalışmak, kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.

 

Çalışan anneler için bakıcı ile çalışmanın en önemli nedenleri;

  • Çocuklarını gözü arkada kalmadan emanet edebilmek,
  • Çocuğun tüm öz bakımının iyi bir şekilde yapılması,
  • Çocuklarını okula gönderip, karşılayacak güvenilir bir destek ihtiyacı
  • Öncelik çocuk bakımı olmak koşuluyla, günlük ev işlerinde destek vermeleri, yemek yapmaları, çalışan anneler için hayatı kolaylaştıran, çok önemli bir yardımdır.
  • Çocuklar okuldayken, evi çekip çevirmesi, yemek ve ütü yapılması gibi işleri de, düzenli bir şekilde yapılmasını beklerler. Bu profesyonel bir işveren – çalışan ilişkisi içinde, iletişime açık ve sistemli yürütülmesi gereken bir iş ilişkisidir. Karşılıklı sahiplenmenin önemi kadar, karşılıklı saygı ve mesafeyi korumakta bir o kadar önem taşır. Bunun içinde, tüm işverenler, çocuk bakıcılığını bir meslek olarak görmeli ve referanslı çocuk bakıcı ile bu yola girmelidir.

 

Çalışan annelerin ihtiyaç duydukları diğer çocuk bakıcısı destekleri nelerdir?

 

Yarım gün çalışacak çocuk bakıcısı; Çalışan anneler veya babalar, okul çağına gelen çocukların, sabah okula bırakıp yada servise bindirip işe giderler. Fakat, akşamları eve geç geldikleri için, çocuklarını okuldan karşılayacak, onlar eve gelene kadar ilgilenecek, bakıcıya ihtiyaç duyarlar. Bu noktada, yarım gün bakıcı konusunda destek isterler.

Eğitimli çocuk bakıcısı; Eğitimli çocuk bakıcısı ile çalışmayı istemenin birçok nedeni olabilir. Bunlardan bazıları, çocuklarının eğitimli kişilerin ellerinde büyümesini istemesi, çocuğun teknolojik oyun bağımlılığından uzaklaşması, otizm teşhisi veya başlangıcında olan çocuğun profesyonel yardım alması v.b. gibi…

Çalışan Anneler İçin Çocuk Bakıcısının Önemi; çalışan annelerle empati yapabiliyor ve onların beklentilerini hissederek çalışıyoruz. Çalışan anneler için çocuk bakıcısının önemi, birincisi güvenden geçer, ikincisi ise, tecrübeli kişilerden düzgün bir hizmet almaktır. Çalışan annelerin; sorumluluk alabilen, kendi kendine inisiyatif kullanabilen, özgüveni olan çocuk bakıcı ile yol alınması gerektiğini biliyoruz. 29 yıllık tecrübe ve titizliğimizle, çocuk bakıcısı arıyorum diyen çalışan annelere, bizi arayın diyoruz.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ -29.07.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?