Çocuğum solak mı ?

Çocuğun büyüme evresinde, anne ve babaların sık rastladıkları durumlar olarak, çocuğum solak mı ?, çocuğum solak mı olacak ?, çocuğum her iki elini de kullanması tehlikeli midir ? gibi endişelere kapılarak, bu durumu doğru yönetmek isterler.

Dünya nüfusunun %10 ’u solaktır. Sağ elini kullanan kesim daha fazla olduğu için, solaklar günlük hayatta zorlanırlar. Solaklık, çoğu kez alevi olup normal bir durum olarak karşılanabilir. Araştırmalara göre çocuğun solak olma ihtimali hem anne hem de baba solaksa %40, anne ya da babadan biri solaksa %25, anne ya da babanın kardeşlerinde solaklık varsa %15 olarak belirlenmiş.

Çocuğum solak mı

Çocuğum Solak mı ?

Solakların beyinlerinin iki tarafı da her zaman aktiftir, beyinlerinin iki lobunu da birlikte kullanılabilir. Bu da onlara solak olmayanlara göre daha hızlı ve daha çok bilgi işleme kapasitesi sağlar. Sağ veya sol el kullanma durumu bazı işler için tercih meselesi değildir, daha ziyade beynin baskın alanları ile ilgilidir. Solaklık, sağ elini kullanmak kadar normaldir; ebeveynler, solak çocuklarını sağ elini kullanmaya teşvik etmemelidir.

Bazı çocuklar her iki elini de aynı anda kullanıyor ise, bu da onların dehasını belirtir. ( solak olan ünlüler listesinde bazı isimler bu özellikleri taşıyor)

Çocuğumun solak olduğunu nasıl anlarım? çocuğumun solak olup olmadığını ne zaman anlarım?

Çocuğunuzun solak olup olmadığı, 3- 4 yaşından sonra görmeye başlayabilirsiniz. Bazen 3-4 yaşından önce de size solak olmaya başladığını bazı sinyallerle vermeye başlamış olabilir.

Çocuğun solak olduğu sinyalleri nelerdir? diye sorarsanız;

*Çocuğunuza bir şey uzattığınızda, sol eliyle almaya çalışıyorsa

*Yemek yerken, dişini fırçalarken, saçını tararken sol elini kullanıyorsa

*Resim yaparken hep sol elini kullanıyorsa

*Herhangi bir şeyi döndürürken, saat yönünün aksi yöne çeviriyorsa

*Kalem, bardak gibi sık kullanılan objeleri yine sol eliyle daha baskın kullanıyorsa

*Oyuncaklarını sol eli ile kutuya koyarken ya da kaldırırken    

*Tek ayak üstünde durmaya çalıştığında, sol ayağının üstünde duruyorsa, çocuğunuz size solak olma sinyalleri veriyor demektir.

Çocuklar 3 – 4 yaşına kadar her iki ellerini de kullanabilirler. 4 yaşından itibaren, göz ve el koordinasyonu oturmaya ve artık hangi elinin baskın olduğu ortaya çıkmaya başlar.

Solak çocuğa nasıl davranmalı?

Çocuğum solak mı ? diye endişelenmeyin, çocuklarınızı kesinlikle sağ elini kullanmaya zorlamayın, aksi takdirde çocuğun ileri ki dönemlerinde, çocukta öğrenme güçlüğü çekebileceğini ve yaratıcı tarafının körelebileceğini unutmayın lütfen.

Öncelikle çocuğunuzun zorlandığı noktaları belirleyip, güçlü olduğu alanları geliştirilmesine destek olabilirsiniz. Solak olan çocuğunuza destek olmak amaçlı, sol eliyle kullanmaya uygun materyallerin ona verilmesinin daha uygun olduğu savunuluyor.

Solak insanlar için üretilmiş özel aletlerden (makas, bilgisayar faresi gibi ) almak, birlikte yemek yerken, bardak, çatal, kaşık gibi şeyleri onun sol tarafına koymak, oyun hamurlarıyla oynarken, sol eliyle daha çok oynamasını sağlayıp, sol el kaslarını kuvvetlendirmesini sağlamak gibi destekleyici şeyler yapabilirsiniz.

Anne – baba olarak eline bir kalem verdiğinizde çocuğunuzun eline şaplatmak yerine onu zorlamadan, ona anlatarak, sakin ve sabırlı bir şekilde göstermelisiniz ve zorlamamalısınız.

Okula başlayan solak öğrenci için, öncelikle öğretmeni tarafından sıranın sol tarafına oturtturulması,   kendine güvenmesini bunun normal olduğunu ve ona destek olacağını belirtmelidir. Ayrıca sol elini kullanan çocuk, konuşmayı öğrenmede gecikme olursa ya da okulda okuma- yazma konusunda sorunları olursa bu tür konularda uzman olan bilirkişilere başvurmanızı öneririz.      

Solak olan ünlü isimler;

Albert Einstein, Mozart,  Michelangelo, Rembrandt, Leonardo da Vinci, Barack Obama, Bill Clinton, George W. Bush, Gerald Ford ve Harry Truman, Microsoft’un sahibi Bill Gates,  Apple’ın kurucusu Steve Jobs, Oprah Winfrey, Jennifer Lawrence, Nicole Kidman, Angelina Jolie, Avril Lavigne, Julia Roberts, Tina Fey, Jim Carrey, Tom Cruise, Charlie Chaplin, Robert De Niro, Morgan Freeman, Scarlett Johanssonn, Paul McCartney, Justin Bieber, Eminem, Ricky Martin ve Sting, Matt Groening, Pele, Messi ve Maradona, Caner Erkin, Mesut Özil, Hasan Ali Kaldırım, Sergen Yalçın , Gheorghe Hagi  vs. gibi bir çok ünlüleri görmek mümkün.

1991 yılından bu zamana kadar, Berkay Danışmanlık insan Kaynakları olarak, çocuğum solak mı ? gibi veya,Çocuğumun solak olduğunu nasıl anlarım ?, solak çocuğa nasıl davranmalı ?, gibi çok önemli konularda, bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı seçimlerinizde, referanslı çocuk bakıcısı, tecrübeli çocuk bakıcısı, eğitimli çocuk bakıcısı ile çalışmanızı öneriyoruz. Çocuğunuzu en başından bebeklik döneminden itibaren doğru ve bilinçli bir şekilde bakımını gerçekleştirerek, birçok konuda çocuğun mutlu ve huzur içinde büyümesini sağlayabilirsiniz. Çocuk bakımı konusunda deneyimlere sahip, çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Deniz Kılıç
25.07.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?