Çocuğuma güvenilir bakıcı nasıl bulurum?

Bu haftaki yazımızı, çocuğuma güvenilir bakıcı nasıl bulurum? konusunda bilgiler paylaşmak için kaleme aldık. Hayatta herşeyin temeli güvene dayalıdır. Güven karşılıklıdır. Bakıcıya güvenmek, bazı önemli doğrulardan ve detaylardan oluşur. Bu detay ve doğrular, asla vazgeçilmemesi gereken, gerçeklere dayanan özelliklerdir.

Çocuğuma güvenilir bakıcı nasıl bulurum?

Güvenilir çocuk bakıcısı dürüsttür, hiçbir konuda yalan söylemez;

Bir bakıcının detaylı bir özgeçmişi olmalıdır. Ağzından çıkanlara değil, elindeki belgelere ve referanslarına göre inanmayı tercih etmelisiniz. İsterse 7 çocuk annesi bir anne olsun, çocuk bakıcısı olarak çalışmış olmak, apayrı ve önemli bir tecrübedir. Heleki çalışan anne iseniz, güvenmek ve inanmak için, tecrübe konusunda çok daha dikkatli olmanız gerekiyor.

Güvenilir çocuk Bakıcısı Nasıl bulunur? sorumuza gelelim;

Resmi İşkur mevzuatlarına uygun, çalışanlardan komisyon almayan ve kanunlara uygun bakıcı danışmanlık şirketi olmalıdır. Burada işveren ailelerin yaptığı en büyük hatalardan biri, sırf komisyon ödememek için, yasal olmayan, merdiven altı, komisyonu çalışandan alan firmalara güvenmektir. Ayrıca, kurumsal bakıcı firmasının, sizi anlamasındaki ve yönlendirmesindeki profesyonelliği çok önemlidir. Çünkü, sizinle her daim iletişim kurarken, aynı özen ve itinayı göstermesi gerekiyor. Çocuk bakıcısı danışmanlık şirketi, size duymak istediklerinizi değil, bakıcı konusunda, olması gerekeni ve izlenecek en doğru yolu göstermesi gerekir.

Güvenilir çocuk bakıcısı ne anlama geliyor bir bakalım;

 

Yatılı çocuk bakıcısı olarak çalışan bakıcı, hayatının neredeyse tamamını o aileye ve çocuğa adamıştır. Çocuk bakıcısı bir nevi işiyle evlidir. Seyahat engeli yoktur. Bazı gerekli durumlarda esneklik gösterebilir. Bir sıkıntısı olduğunda çekinmeden işvereni ile konuşur. Güvenilir bakıcının iletişim kanalları açıktır. Çocukla ilgili attığı her adımı, anne babaya danışarak atar. Çocuğu gözlemler, olağan dışı bir durum fark ettiğinde ebeveynlere haber verir ve tedbir aldırır. Çocuğu her türlü dış etkenden korur, çocuğun gözü kulağı, eli ayağı olur. Gündüzlü bakıcı için önemli olan, yukarıdaki tüm özelliklerin yanı sıra, çalışma saatlerine olan saygısıdır. Gündüzlü çocuk bakıcısı, iş ahlakı ve prensiplerine saygılı çalışır.

Karşılıklı olarak beklentilerin belirlenmesi ve aynı şekilde devam etmesi;

En baştan çocuk bakıcısı ile anlaşılan iş tanımına bağlı kalınarak devam edilmelidir. Bu durum, hem işveren aile, hem de çalışan bakıcı için geçerlidir. Çocuk bakıcısının, çocuktan arta kalan zamanı olunca, çocuğa ve ebeveynlere yemek yapabilir, çocuğun odası, oyuncakları, çamaşırı, evin derli toplu kalmasını sağlamak gibi basit ve çok yormayan işleri yapabilirler. Çünkü, çocuk bakımı, insanı fiziken yoran ve pozitif olmayı gerektiren, en büyük sabır ve özveri gerektiren meslektir. Bazı aileler, çocuk bakıcısının ev işlerinin tamamını yapabilmesinin, çocuk bakıcısına zaman açabilmek ile alakası olduğunu düşünebilir. Bu yanlış bir bakış açısıdır. Çocuk bakıcısı, zamanının çoğunu, çocukla oyun oynayarak, aktivite yaparak ve çocukla kaliteli vakit geçirerek mutlu çalışır.

Çocuğuma güvenilir bakıcı nasıl bulurum?

Çocuk bakıcısının güvenilir olduğunu nasıl anlarız?

  • Deneyimleri
  • Yeterliliği
  • Kişisel özellikleri ile işe uygunluğunu yansıtan kriterleri
  • Düzenli bir hayatı ve hedefleri
  • İşine olan saygısı ve uyumlu bir yapıda olması
  • Mantıklı, akıllı, pratik bir yapının yanı sıra, duygusal, sahiplenici, istikrarlı ve işini severek yaptığı gibi, belli başlı özellikler bize güvenilir bir şekilde mesleğini yapan bir kişilikte olduğunu gösteren ilk donelerdir diyebiliriz.

 

Bu hafta sizlere, yazımızda, açık şeffaf ve gerçek bilgiler sunduk. Açık olmak, net olmak ve doğru adımlar atarak, çocuğuma güvenilir bakıcı nasıl bulurum? diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz -22.06.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?