Çocuğuma kim daha iyi bakar ?

Çocuğuma kim daha iyi bakar ? Çocuğuma Anneanne mi bakmalı? Çocuğuma babaanne mi bakmalı?

Anne ve baba için evladı en kıymetlisi ve en kutsalıdır. Torun sevgisi ise özel bir sevgidir. Kendi çocuklarını yetiştirdikten sonra çocuklarının çocuğunu da yetiştirmek onlar için duyguların en büyüğü ve en güzelidir. Onları kucaklarına almak, büyüdüklerini izlemek hoş bir duygudur. Eğer çalışan anne iseniz ve doğum izniniz bittiyse, ebeveynler için çocuklarını emanet edecek en güvenli yer olarak kendi aileniz ya da eşinizin ailesidir. Bu nedenle çalışan anne, çocuğuma kim daha iyi bakar ? Çocuğuma Anneanne mi bakmalı? çocuğuma babaanne mi bakmalı? çocuğuma bakıcı mı bakmalı? diye muhakkak düşünün ve bu durumun muhakemesini haklı olarak yapar.

Çocuğuma kim daha iyi bakar

İster çalışan anne olun, isterse çalışmayan anne olun çocuk bakımı konusunda yardıma ihtiyaç duyarsınız. Aynı şehirde yaşıyorsanız, en azından anneannesi ya da babaannesinin evinde güvenilir ellerde çocuğunuza canı gibi bakacağını, hiçbir zaman zararı dokunmayacağını bilerek içinizin de rahat edeceğini düşünerek çocuğunuzu emanet edebilirisiniz.  Çalışan anne için, çalışma hayatı bebeklerin ya bakıcıyla ya da anneanne – babaanne ile büyümesine neden oluyor.  Hayat şartları gereği anne çocuğuna bakamıyorsa, bakacak kişinin aile içinden biri olması bakıcıdan daha iyi bakar düşüncesini yansıtıyor. Anne ile iyi bir ilişki içerisindeler ise,  gerçekten anneanne ve babaanne bu işin altından kalkabileceğini düşünüyorlarsa çocuklarınızı bırakabilirsiniz.
Anneanne ile Babaanne de yaşayabileceğiniz olumlu – olumsuzluk yaşanacak durumlara örnek vermek gerekirse; Bu sayede çocuğuma anneanne mi bakmalı? çocuğuma babaanne mi bakmalı ? sorusuna en doğru yanıtı bulmanıza yardımcı olalım dilerseniz.

Çocuğuma kim daha iyi bakar ?

*Anneanne ya da babaanne, anne ve babanın kuralları dışında hareket edebilir. Kural da demeyebiliriz yaşam biçimi diyebiliriz. Biri uygularken, diğeri uygulamayabilir. Genellikle anneanne ya da babaanneler torunlarının her istediğini yapma eğilimi içinde oluyorlar. Kuralı uygulayan veya uygulamayan anneanne ya da babaanne demek uygun olmaz, çünkü biri kuralları uygulamak ve düzeni oturmak ister diğeri ise tam tersi bunları yapmak istemez. Örnek vermek gerekirse; yemek yemez abur-cubur yiyebilir, televizyon izleyebilir, yaramazlık yapabilir, oyuncakları önüne koyarak oyun oynayabilmesini beklemek gibi ya da tam tersi evde televizyon izlenmeyeceğini, sağlıklı beslenmesi gerektiğini, oyun kurup birlikte oynayabileceği gibi bir çok örnekler verebiliriz.

Şunu da unutmamak gerekir,  belli bir noktadan sonra çocuğunuzun ” hayır “ı kabul etmemesi anneanne-babaanne aman üzülmesin, aman ağlamasın, bir şey olmaz ver ya da yap demesi, ona hiç hayır dememesi, her dediğini yapan aile büyüklerinin olması ağlayarak bir şeylerin yapmasına ve hırçınlaşmasına yol açabilir. Bu durum anne babanın otoritesini olumsuz etkileyebilir. Anne ile anneanne ya da babaanne arasındaki tartışmalar çocuğu etkileyebileceği için özenli, sakin bir şekilde davranılması gerekilmektedir. Bunun için size küçük bir detay verelim, torunu ile bir günü nasıl geçireceği hakkında bilgi paylaşabilirsiniz. Örneğin çocuğun kahvaltı çocuğun saatini, çocuğun meyve saatini, çocuğun uyku saatini,çocuğun sevdiği yemekler, çocuğun sevmediği yemekler, giysilerini ve düzenin, oyun saatini vs. çizelge yapıp birlikte geçirecek günlerini kolaylaştırabilirsiniz.

*Aile büyükleri aynı şehirde yaşıyorsa, konuşarak, anlaşarak dönüşümlü olarak ( bir-iki hafta anneanne – bir- iki hafta babaanne, bir ay anneanne – bir ay babaanne vs.) anneanneye ya da babaanneye bırakabilirsiniz. Bu durum bebeğinizin düzenini ve psikolojisini bozabilir hatta anne-baba olarak sizin bile bozulabilir.

Çocuğuma kim daha iyi bakar ?

Maddi İmkânınız varsa eğer, çocuğuma bakıcı mı bakmalı sorunuza, evet diyebiliriz. Artılarıyla eksileriyle, çocuğuma anneanne mi bakmalı? çocuğuma babaanne mi bakmalı? sorusunu uzun uzun düşünüp değerlendirdiniz ve çocuğuma bakıcı mı bakmalı sorusuna, evet bakıcı ile çocuğum daha iyi olacak cevabını almış olmalısınız. Bakıcı ile bebeğimi büyütmek için en iyi bakıcı adayı ile çalışmanız için kaliteli ve profesyonel bakıcı şirketi ile çalışmanızı öneriyoruz. Bakıcı şirketi, güvenlik araştırmaları ve tecrübeli bakıcı bulmanız için, sizin imkan bulamayacağınız birçok araştırmayı sizin adınıza yapar. Bakıcı şirketi, bebek bakıcılığını meslek edinmiş güvenilir çocuk bakıcısı önerecektir. Bu şekilde doğru bakıcı adayı için, doğru bakıcı şirketi diyebiliriz.

İhtiyacınız ve tercihiniz doğrultusunda yatılı çocuk bakıcısı, gündüzlü çocuk bakıcısı ya da part-time çocuk bakıcısı ile bu zorlu süreçte daha önce çocuk bakıcısı olarak çalışmış, referans verebilen, deneyimli, bakıcılığı meslek olarak gören, ailenin kurallarını uygulayabilecek, bebeğinizle ilgili günlük aktiviteleri hakkında bilgi verebilecek, bebeğinize anlaşılır şekilde konuşması çocuğun zihinsel gelişimi, çocuğun  fiziksel gelişimi ve çocuğun duygusal gelişimine katkı sağlayacak, aile yaşantısı düzenli olan, çocuğa ya da işe devamını etkilemeyecek herhangi bir rahatsızlığı olmayan, hijyene ve düzene önem verebilen, sigara kullanmayan, tertipli, düzenli, sabırlı, şefkatli bir bakıcı ile çalışmanızı önerebiliriz. Çalışan veya çalışmayan anneler için iyi bir çocuk bakıcısı ender bulunur bir nimettir. Bakıcı olduğu zaman uyarı ve ikaz edeceğiniz şeyleri söyleyebilirsiniz ancak anneanne veya babaanne olunca doğrudan söyleyemezsiniz.

Çocuğuma kim daha iyi bakar ?

*Anneanne şehir dışında yaşıyor ya da rahatsızlığı nedeni ile  size yardımcı olamıyorsa, babaanne tercih sebebiniz olabilir. Ancak babaanne bazı durumlarda bakma taraftarı olmayabilir, bunlara sebep ise; bende durmuyor, yemek yemiyor, çok hareketli, rahatsızım gibi mazeretlerle sizin karşınıza çıkabilir. Aynı şekilde anneanne için de bu durumu yaşayabilirsiniz.

*Anneanne-babaanne gibi akrabaların çocuğa bakması imkanı varken, bebeğimi ya da çocuğumu bakıcıya bırakmak doğru mu? diyebilirsiniz. Bunun için size anne yardımcısı önerebiliriz, anneanne ya da babaanne varken çocuk bakımı, günlük toparlama ve yemek yapabilecek referanslı, güvenilir, daha önce çalışmış deneyimli gündüzlü çocuk bakıcısı, part-time çocuk bakıcısı gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek tecrübeli çocuk bakıcısı ile çalışabilirsiniz.

*Babaannesine anne – anneannesine anne dediği için canınız acıyabilir, bazen benden soğur mu, beni istemez mi düşüncesi bile işi bıraksam mı acaba diye düşünmenize yol açabilir. Şunu da düşünebilirsiniz çocuğunuzun sevildiğini, karnın doyurulduğunu, altının değiştirdiğini, oyunlar oynandığını ve iyi muamele görüldüğümü bilmeniz içinizi rahatlatabilir. Aslında anneanne faktörü – babaanne faktörü çok büyük bir nimettir, çünkü çalışan bir anne baba iseniz; acil durumlarda, hasta olduğunda, kreşe ya da okula gitmek istemediğinde, dışarıda anne baba olarak vakit geçirmek istediğinizde, işten geç çıkma durumunuzda stres yaşamadan emanet edeceğiniz güvenilir, emin ellerin var olduğunu bilmek sizleri rahatlatacaktır. Anneanne babaanne ve dedelerin torunları üzerinde olumlu etkileri elbette vardır. Bazen anne babasından göremediği ilgiyi, sevgiyi ve alakayı onlardan görebilmekte ve bu da çocukların psikolojik yönden gelişimi olumlu etkilemektedir.

Çocuğuma kim daha iyi bakar ?

*Anneanne ve babaannenin yaşama alanı yerine kendi evinizde bebeğinize ya da çocuğunuza bakılması önemlidir. Çünkü kendi yuvasını benimsemeli ve ona göre düzeni olmalıdır. Kendi evinde bakılmadığı durumlarda çocuğun düzeni bozulabilir. İşten çıktığınızda çocuğunuzu almak için gittiğinizde bazen gelmek istemeyebilir, sabah gitmek istemiyor- akşam dönmek istemiyor dediğinizi duyar gibiyim ☺ aslında bunlar tamamen alışkanlık, gün boyu yanında onu seven, onunla ilgilenen, her değini yapan anneanne ya da babaanne olunca gitmek istemez. Merak etmeyin 2,5 – 3 yaş arası çocuklar için kreş dönemi geldiğinde bu alışkanlıklarından kurtulacaktır.

Çocuğun yapmaması gereken davranışlar olarak kurallarınızı çocukla ilgilenen tüm bireylere belirtmelisiniz.  Aile içinde uyulması gereken kuralları anneanne, babaanne ve dedeye söylenmelidir. Kuşaklar arasında çocuk eğitimi konusunda farklı görüşler ve düşünceler olabilir. Bunu çocuklarınızın önünde dile getirmemeye çalışın. Büyük anneler ve dedeler çocuğunuzu şeker, çikolata, oyuncak vb. ile ödüllendirmek yerine, sözlü ifadelerle ya da beraber etkinlik yaparak çocuğu yüreklendirmelidir ve yönlendirmelidirler.

Aile büyüklerinin aynı şehirde olmaması sebebiyle, çalışan anne ve babalar, bebeklerinin bakımı için yardımcıya ihtiyaçları duyarlar. Güvenilir bakıcı arayışına girerler, ihtiyacınıza göre daha önce ki çalıştığı ailelerde mutlaka referans verebilen, sigara kullanmayan, konuşması-diksiyonu düzgün, görünüşü düzgün, hijyene ve düzene önem veren, özel hayatında problem olmayan yatılı bebek bakıcısı, yatılı çocuk bakıcısı, yatılı ev işlerine yardımcı, gündüzlü referanslı bebek bakıcısı, gündüzlü referanslı çocuk bakıcısı, part-time referanslı bakıcı, gündüzlü ev işlerine, yardımcı, anne yardımcısı gibi ihtiyaçlarınıza hizmet vermekteyiz. Siz de çocuğuma bakıcı arıyorum diyorsanız bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Çocuğuma bakıcı bakmasının farkları;

*Doğru bakıcı ile çalışıyorsanız, iletişim kurarak kendi istediğiniz davranış ve eğitim kurallarında birey yetiştirirsiniz.

*Kaliteli ve kapasiteli bir bakıcı ile çalışıyorsanız, çocuğunuzun beceri, özgüven, kendi kendine yeterliliği daha gelişmiş olur.

*Tecrübeli bir bakıcı ile çalışıyorsanız, doktorunuz ile beraber çocuğunuz için uyguladığınız, çocuğun uyku düzeni, çocuğun yemek listesi ve düzeni, çocuğun gelişimi daha iyi olabilir.

*işini seven bakıcı, enerjik ve daha genç yaşlarda bakıcı, çocukla daha eğlenceli ve çocukla kaliteli zaman anlamında çocuğunuza daha çok şey verebilir gibi ve daha birçok konuda profesyonel ve uzun vadeli bakıcı hizmeti alabilir siniz.

Bütün bu paylaşımlarımıza rağmen, çocuğuma kim daha iyi bakar ? , çocuğuma anneanne mi bakmalı? Çocuğuma babaanne mi bakmalı? Çocuğuma bakıcı mı bakmalı? Diye işin içinden çıkamıyor ve bebeğinizi emin ellere teslim etmek istiyorsanız, iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi
14.07.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?
etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?