Çocuğumu Okula Nasıl Hazırlarım ?

Sevgili anneler ve babalar, çocuklarımızın okula başlama evresinde, hepimiz, çocuğumu okula nasıl hazırlarım? diye kendi kendimize sorular sorarak ve ön hazırlıklar yapmak için düşünürüz. Bizlerde bu konuda sizlere, bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Çocuğumu Okula Nasıl Hazırlarım ?

Çocuğumu Okula Nasıl Hazırlarım ?

*Okul öncesi hazırlık olan anaokulundan itibaren, yavaş yavaş alıştırma konuşmalarına, yumuşak bir şekilde başlayın.

*Çocuğunuzla okulun eğlenceli yanlarının da olduğunu anlatın.

*Çocuğunuzla, okulun oryantasyon zamanlarına katılarak destek olun.

*Çocuğunuza, her zaman yanında olacağınızı ve her konuda destek olacağınızı hissettirin

*Öğretmeni ile arasında köprü olmaya çalışın ve öğretmeninde bir ailesinin olduğunu söyleyerek, öğretmenin korkulacak biri olmadığını anlatmaya çalışın.

*Öğrenmenin ve yeni şeyleri keşfetmenin müthiş bir duygu olduğunu hissettirmeye çalışın.

*Kendi kendine okumayı yazmayı öğrenmesinin güzelliklerini anlatın.

*Okul için, çanta, defter, kalem ve kıyafet alışverişini hep birlikte yapın ve heyecanla bu hazırlıklarının tadına varmasını sağlayın.

*Okulda, yeni arkadaşlıklar, yeni oyunlar ve değişik deneyimler kazanacağını söyleyerek, pozitif hayaller kurmasını sağlayın.

*Gelecekte istediği mesleği yapabilmesi için, okulun önemini anlatın.

*Çocuğunuza, toplu halde yaşamanın kurallarını ve olması gerekenleri öğretin.

*Çocuğunuz, kendi kendine yemeğini yiyebilmesi, kıyafetlerini değiştirebilmesi ve tuvalet ihtiyacını görebilmesi için, eksikleri varsa, tamamlamaya çalışın.

Sevgili aileler, çocuğa bazı alışkanlıkları, çok küçük yaşta vermeye başlamamış iseniz, çocuk okul ve tüm sosyal hayatında, kendine güveni olmadığı ve yetersiz olduğu düşüncesiyle, eksiklikler yaşamaya başlar. Zaman içerisinde, bu durum çocuk üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Örneğin; hırçınlık gibi, içine kapanıklık gibi, uyumsuzluk gibi…

Bu nedenle, çocuğunuzu kendiniz büyütüryorsanız siz, çocuk bakıcısı ile büyütüyorsanız, çocuk bakıcınız, çok özverili davranarak, çocuğun gelişimini her şeyin önünde tutup, özgüvenli, kendi kendine yetebilen bir çocuk yetiştirmek için elinizden gelenin en iyisini yapmanızı tavsiye ederiz.

Sizlere bu yazımızda, çocuğumu okula nasıl hazırlarım? konusunda, işinize yarayacak, faydalı bilgiler sunmaya çalıştık. Bu önerilerimizi, çocuğun bir anda kazanması mümkün olmadığı için, ne kadar erken ve özenli bir şekilde başlarsanız, o kadar güzel sonuçlar elde edersiniz diyerek, çocuğunuza okul hayatında  başarılar dileriz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
03.09.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?