Çocuğun Doğa Sevgisi

Sevgili okurlar, çocuğunuzun yaşamın ayrılmaz parçası olan doğaya saygılı, aynı zamanda, doğaya sevgi dolu olması için elinizden gelen her şeyi yaparak büyütmek zorundasınız ve çocuğun doğa sevgisi kazanması ve doğayı koruması ile ilgili, öğretmeniz gerekenlerle, örnek olmanız gerekenlerle dopdolu bir büyüme evresi geçirmenizi dileyerek, yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Çocuğun Doğa Sevgisi

Çocuğa doğa sevgisi nasıl kazandırılır?

Hepimiz çocuklarımızı daha bebeklik dönemlerinden itibaren, parklara, deniz kenarına ya da ormana götürürüz. Amacımız sadece, çocuğumuz temiz hava alması veya sosyalleşmesi olmamalı!

Çocuğumuz nefes alırken koklamalı havayı, duymalı kulaklarıyla tüm eşsiz dalga seslerini, bunun için, algılarını açmanız ve konuşmanız yeterli!

Yaprak hışırtılarını dinlemeli, kuş seslerini, denizin dalgalarını duymalı!

Denize bakmayı sevmeli, yeşili, ağaçları, çiçekleri görmeli, renklerin eşsizliğini hissederek büyümelidir. Bütün bunları sevdirerek çocuğunuzu büyütmek, sizin insiyatifinizde ve sadece yapmayı istemeniz yeterli. Bunları yapmak için herhangi bir eğitime veya yönlendirmeye ihtiyacınız yok, sadece doğayı sevmek ve çocuğun doğa sevgisi kazanması için birazcık zaman ayırmanız yeterlidir.

Çocuklarda Doğa sevgisinin önemi

Çocuğun daha çok küçükken, içine ektiğiniz bu olumlu doğa sevgisi kazanma çabalarınız, onun yetişkin hayatında da sadece doğayı korumasını değil, doğanın tadını çıkararak, hayattan daha haz alır hale gelmesini de sağlayacaktır. Doğayı seven çocuk, yerde bir karınca dahi görse merak eder ve sevinir, onu incitmek istemez. Çocuğun doğa sevgisini kazanması, aynı zamanda ona merhamet, vicdan,  iyi bakış açısı, pozitiflik, küçük şeylerden mutlu olma ve mutlu edebilmek gibi meziyetleri de kazandırır.

Çocuklar doğayı sevmeli ve çocuklar doğayı korumalı!!

Çünkü;

* Çocuklar doğayı severse, gelecek için sevecekleri bir doğa onları bekler.

* Çocuklar doğayı severse, doğadaki canlıların, hayvanların ve tüm bitkilerin ömrü uzar.

* Çocuklar doğa sevgisi kazanmalı ki, doğa da bizi sevsin ve hiçbir zaman güzelliklerinden mahrum bırakmasın.

* Doğanın insanoğlundan sadece saygı ve düşmanlık edilmesini bekliyor, bu tüm çocuklara öğretilecek ki, çocuklar doğaya saygı kazanmalı.

* Çocuklara doğayı korumayı öğretmek demek, onlarında çocuklarına aktarılacak mirastır.

* Doğayı korumak, keyfi veya seçim hakkı gözetmeyen bir mecburiyettir, biz doğayı korumazsak, doğanın tabiat anası da biz asla korumaz.

* Çocuklara doğa sevgisi aşılamanın birçok yolu vardır, ebeveynler olarak, bütün bu yolları çocuğumuza göstermek insanlık görevimizdir.

*Çocuğa doğayı korumayı öğretmek demek aslında, yaşamın daimiliği sağlamak için buna ihtiyacımız olduğunu ve doğanın içindeki her canlıya ilelebet ihtiyacımız olduğunu benimsetmekten geçer.

Çocuğun Doğa Sevgisi

Bütün bu konularda, bilinçli ve kaliteli çocuk bakıcısı, eğitimli çocuk bakıcısı, tecrübeli çocuk bakıcısı, güvenilir çocuk bakıcısı, referanslı çocuk bakıcısı ihtiyaçlarınız için en iyi çocuk bakıcısı şirketi olarak bizi arayın.

Doğa bir annedir… Her anne gibi beslediği tüm canlılar için saygıyı ve sevgiyi, sonsuza kadar hak eder…

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
05.10.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?