Çocuğun Gelişiminde Anne Babanın Rolü

20 Yıllık bir iş kadını ve 2 çocuğunu en iyi koşullarda büyütmeye çalışan bir anne olarak, aynı zamanda çok okuyan, doğruyu yanlışı ayırt edip, adaletli bir insan olmaya çalışan, insanlığın aslında iyi olmaktan geçtiğine inanan, çocukları delicesine seven bir kişilik olarak, Çocuğun gelişiminde anne babanın rolü hakkında, bildiklerimi ve düşündüklerimi paylaşmak isterim.

Günlük yaşantımızda farkında olduğumuz ya da olmadığınız binlerce seçimde ve harekette çocuğunuzun yaşamını oluştururuz. Çocuktur, anlamaz! Daha çok küçük önemsemez dediğimiz her şey onun fotokopi hafızası da yer almaya başlar.

Çocuklar, muhteşem donanımlarla dünyaya gözünü açar. Bu donanımlar aslında çocuğun geleceğini oluşturacak mükemmel donanımlardır. Aslında doğduğu anda kendi kendine güveni olan bir bireydir. Çocuğun gelişim dönemi, ona toplumsal tabuları yüklemeye başladığımızda evrimleşmeye başlar.

Bebeğe karşı daha ilk aylardan ve hatta günlerden başlayan bakış ve ilgi çok önemlidir. Bebeğe karşı hep değerli olduğunu hissettirecek, davranış, konuşma ve dokunuşlar yapmak gerekir. Tabii ki davranışlarla, onu aşırı korumaya çalışmayı karıştırmadan. Aşırı koruma duygusu, bebeği yetersiz ve savunmasız hissettirecek en tehlikeli zayıflıktır. Bu zayıflığın arkasından, korkular gelir ve çocuğun özgüveni için çok yanlış bir yol haritası çizer. Bebeklerin, kaygılı, her şeye hesap veren, arkalarda gizlenen, yalnızlaşan, doyumsuz, hevessiz, şüpheci, empati kuramayan, varoluş nedenini anlamayan bireyler haline gelmemesi için, doğduğu andan itibaren ona, bebeğe birey gibi davranmak gereklidir.

Çocuğun gelişiminde anne babanın rolü,

doğduğundan itibaren bebeğin özgüveni oluşturmak gerekir, onunla bebektir anlamaz demeyerek, sürekli iletişim ve bebekle göz teması kurmanız gerekir. Kendi gözünüzden kendini görmesini ve kendini beğenmesini sağlamalısınız. Bebekle konuşurken veya oynarken başkalarını ne düşündüğünü ya da düşüneceğini düşünerek kendinizi toplumsal kalıplardan uzak tutmalısınız.

Çocuğun  gelişimi için anne babanın rolü; bebeğin karnını doyururken, altını değiştirirken, gazını çıkarırken, sokağa çıkarırken, banyosunu yaptırırken gibi temel bebek bakımı sürecinde, asla kendinize ben yapabilir miyim? Doğru mu yapıyorum? Becerebilir miyim? Yanlış yaparsam ne olur? Hasta olur mu? Düşer mi? Nazar değer mi? Gibi kaygılarınızı negatif elektriğini bebek sizden hızlıca kapar ve kendine yerleştirir. Buda bebekte kaygıya ve güvensizliğe geçişin ilk adımları olur.

Çocuğun gelişiminde anne babanın rolü

Çocuğun gelişiminde anne babanın rolü,;bebeğin bakımıyla ilgili her şey, anne bakıyorsa anneyle veya bebek bakıcısı bakıyor ise bebek bakıcısı ile bir duygu alışveriş mekanizmasıdır. Bebeğin bakımıyla ilgili süreçte, bakan kişinin motivasyonu ve isteği çok çok önemlidir. Bebeği büyüten kişinin, ben bu işi seviyorum, anne olmaktan mutluyum veya bebek bakıcısının ben bebek bakıcısı olmaktan mutluyum, bebekleri çok seviyorum diyerek mutlu ve huzurlu olması çok önemlidir.

Çocuk gelişiminde anne babanın rolü, doğru çocuk bakıcısı seçiminden geçer;

Çocuğun gelişimi için nasıl en iyi çocuk doktoru saati iseniz, çocuğunuzun doktorunuzun yönlendirmelerini en iyi şekilde takip edip uygulayacak en iyi çocuk bakıcısı seçimini de yapmalısınız. Bu seçim için size yol haritası olacak en önemli detay bakıcı adayı seçimi yaparken referanslarını iyi irdelemenizdir. Yeterlilik çok önemlidir. Aklı başında ve çocuğun aylık ek gıdalara geçiş ve ayına göre takip, oyun gibi öğrenme temellerini yönetecek kapasitede güvenilir çocuk bakıcısı ile çalışmalısınız. 

Çocuk bakıcısı oyunla çocuğunuza eğitim verebilecek, kitap okuması, lego, hamur oyunları ve buna benzer günlük çocukla aktiviteler  yapabilecek bilgi ve deneyime sahip çocuk bakıcısı olması çok önemlidir. Dikkatli ve düzenli olması da önemli bir ayrıntıdır. Kendi kişisel temizliğine de önem veren, çocuğu  yönlendirecek, doğru  el yıkama ve  doğru diş fırçalama alışkanlıkları kazandıracak, sadece evde eğitim değil parkta da özgüvenli çocuk ve sosyal çocuk olması çok önemlidir.Bu konuda çocuk bakıcısı sağ duyulu olarak çocuğu destekleyecek niteliklere sahip kişilik ve beceride olmalıdır. Çocuğunuza sevginin yanı sıra güven de hissettiren tutarlı kişiliğe sahip çocuk bakıcısı olması çok önemlidir. Her anne baba çocuğunun kendisi ve çevresine faydalı birey olmasını arzu eder. 0-6 yaş okul öncesi eğitim döneminde bilinçli yetişmesi çocuğunuzun gelecekteki yapı taşlarını oluşturmakta olup, özgüvenli mutlu bir birey oluşumuna da etkili olacaktır.Her şey çocuklarımızın mutlu ve sağlıklı bireyler olarak yetişmesi içindir diyerek, çocuk gelişimi mezunu bakıcılar ve eğitimli oyun ablası hizmeti de vermekteyiz.

Çocuğun gelişiminde anne babanın rolü,

Çocuklar doğuştan bir dil ile dünyaya gelirler. Yalnız altlarını değiştirip, karınlarını doyurmak asla yeterli değildir. Bütün bu anlattıklarım aslında çocuğun gelişimi için anne babanın rolü, için gereken ortam ve koşulların hazırlanması aşamasıdır. Bunu şöyle de anlatabiliriz. Çocuğu bir ağaç gibi hayal edin, ortamda ağacın tarlası, evdeki huzur, motivasyon ve davranışlar tarladaki besin kaynaklarıdır.

1991 yılından bu yana, bakıcı hizmetleri alanında, çocuğun gelişiminde anne babanın rolü ve çocuğun gelişiminde bakıcının önemi konusuna en çok özeni ve dikkati vererek hizmet vermeye devam etmektedir.

Anne ve baba çocuklarına sunabileceği en değerli mirasın onlara verecekleri sevgi ve beş duyu boyutundaki doygunluktur diyerek, buna inanmış kaliteli çocuk bakıcısı portföyümüzle iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
GÜLDAN ŞAHBAZ
27.10.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?