Çocuğun Hayvan Sevgisi

Çocuğun hayvan sevgisi küçük yaşlardan itibaren ve hatta çocuğunuz doğduğundan itibaren, çocuğa kazandırılması gereken en insani ve özel sevgi olup, çocuğun duygusal gelişimine aklınızın alamayacağı kadar değerler katan bir mucize duygudur. Uzmanlara göre bu konuda en önemli sorumluluk, bilinçli aile olmaktan geçiyor ve çocuğun hayvan sevgisi oluşumu görevi ailelere düşüyor.

Çocuğun Hayvan Sevgisi

Çocuğun Hayvan Sevgisi, Çocuğa hayvan sevgisi nasıl kazandırılır ?

Çocukların hayvan sevgisinin ilk adımları ailede başlıyor. Hayvan sevgisi çocuğun dünyadaki diğer tüm canlılara saygı duymasını ve tüm canlıları severek mutlu bir birey olmasını sağlıyor. Uzmanlar göre çocukların aile içinde ne görürse, davranış olarak ayna gibi dünyaya karşı yansıttıklarını ve bu davranışları zamanla alışkanlık haline getirdikleri gözlemlerini önemle belirtiyorlar. Bu nedenledir ki, çocuğa hayvan sevgisi kazandırmak için aileler, hayvan sevgisine rol model olmak konusunda sorumluluk üstleniyorlar.

Aile içinde çocukların hayvan sevgisinden yoksun yetişmesi nedeniyle, çocuğun gelecek yıllarda, hayvan sevgisi kazanması açısından her zaman başarılı sonuç elde edilmeyebilir.

Uzmanlar tarafından bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda, hayvan sevgisini kazandırılmış bir çocuğun, bu sevgi ve sahiplenme sayesinde, birçok öz değeri  de benliğine kattığı ortaya çıkarmıştır.

Çocukların hayvan sevgisi kazanmasının önemi

Çocukların hayvan sevgisini kazanması, çocuğun duygusal gelişimi ve sosyalleşmesi açısından oldukça önemi büyüktür. Günümüzde teknolojik ve dijital hayat içinde çocuğun, gerçek duygulardan uzak, dışarıdaki dünyadan bir haber, özellikle doğa ile ilişki kuramayan çocuklar haline geldiği konusunda, aileleri uzmanlar uyarmaktadır.

Uzmanlar, ailelere çocuğun hayvan sevgisi kazanmasının önemini vurguluyor. Çocuğun hayvan sevgisini kazanmasının önemi olarak da, insanlarla iletişime açık, sosyal çocuk, arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurabilen, kendini rahat ifade etme gücüne sahip, özgüven sahibi çocuk olarak, sağlıklı bireyler olmasına adım halinde önem taşır.

Hayvan sevgisi ile büyüyen çocuk, hayvan sevgisi kazanarak evrendeki tüm canlılara ve onların yaşam haklarına saygı duyulması gerektiğini benimsiyor.

Hayvan sevgisi sayesinde, aile dışındaki diğer insanları, tüm canlıları karşılıksız ve çıkarsız sevmeyi öğreniyorlar. Çocuklar hayvanları sahiplenirken aynı zamanda yaşamı da sahiplenmeyi öğreniyorlar. Hayvanlara yardım ederken, vicdan, güven vermek, güven almak, yardımseverlik, koşulsuz ve sonsuz sevgi gibi, günümüz hayatında yok olmaya yüz tutmuş tüm değerli duygulara sahip çıkmasını sağlıyorsunuz. Bu sayede nesillere aktarılan bu duyguları bir nevi korumuş olmak gibi kutsal bir görevi de yerine getirmiş olursunuz.

İnsani duyguları gelişen çocuk, mutlu ve hayattaki her şeyden keyif alan çocuk olacaktır. Bu sayede etrafına pozitif ışık saçan, empati ve  sorumluluk duygusu doyumunda çocuk yetiştirmiş olursunuz.

Çocuklarda hayvan korkusunun nedeni ?

Çocuklar hayvanları sevmeyi ve onlara yardım etmeyi benimsediği gibi, aynı zamanda hayvanlardan korkmamayı da öğrenebiliyorlar. Hayvan korkusu olan yetişkinler bakıldığı zaman, küçük yaşlardan itibaren hayvan sevgisinden yoksun kaldıkları sonucunda ortaya çıkmış olabilir. Ayrıca, çok küçük yaşlarda, hayvanlarla ilgili, istemeden korkutulmuş veya korkmuş olması da hayvanlara karşı, çocuklarda hayvan korkusu yaratmış olabilir.

Hayvanların ömrü, insan hayatıyla karşılaştırıldığında, hayvanlar daha kısa bir süre yaşama sahiptir. Çocuklar çok sevdiği ve sahiplendiği hayvanını kaybedince çok üzülür ve bir daha hayvan sahiplenmek istemeyebilir. Bu durumda ebeveynler olarak, çocuğunuza doğru yaklaşımınız çok önem taşır. Çocuğunuzun üzüntüsüne karşı çok anlayışlı ve doğru davranışlar göstermelisiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda yeni bir hayvana bakmaya hazır olduğu zaman bu talebini de değerlendirmenizi tavsiye ederiz.  

Çocuklar hayvan korkusunu nasıl yener ?

Eğer çocuğunuz hayvanlardan korkuyorsa bazı yöntemlerle hayvan korkusunu yenmesine tavsiyelerimiz şunlar olabilir.

*Çocuklara küçük yaşlardan itibaren hayvanlarla ilgili öyküler kitaplar okuyabilirsiniz.. Hayvanlar için ilgi ve merakı artacaktır.

*Hayvanlardan ebeveyn olarak, siz korkuyorsanız, bunu çocuğunuza yansıtmamanızı tavsiye ederiz. Olumsuz hal, davranış ve konuşmalarınız çocuğunuzu olumsuz etkiler.

*Kuş veya balık gibi, bakımı kolay ve yumuşak geçiş yapacağınız hayvanlarla başlangıç yapabilirsiniz. Bu sayede sahiplenmeye ve sorumluluk almaya ilk adımı atmış olacaktır.

*Çocuğunuzun bir hayvan ile olumsuz bir şekilde tanışmış ya da karşılaşmış olabilir, böyle bir durumda aşırı bir tepki vermeyin. Vereceğiniz olumsuz bir tepki karşısında çocukta kalıcı korkular oluşabilir.

Unutmayınız ki, çocuklarımız için kedi ve köpek gibi birçok evcil hayvan, onların gelişimi ve özgüvenleri için sağlam temeller atan en büyük dostları olacaktır. Hayvanlar insanları karşılıksız ve sonsuz bir sadakat bağlılığında severler. Hayvanlar, insanlarla birlikte dünyanın vazgeçilemez en önemli yaşam parçasıdır diyerek, hayvan sevgisi ile büyüyen çocuk konusunda bilinçli davranabilecek, bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı için en iyisi bizi arayın.

HAYVANLARI SEVMEYENLER, İNSANLARI VE EVRENİ DE SEVEMEZLER…

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan Şahbaz
10.08.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?