Çocuğun Kendi Kendine Başarabilmeyi Öğrenmesi

Çocuk sahibi ailelerimiz için, çocuklarının gelişiminin günümüzde, ne denli önemli olduğuna ilişkin olarak, çocuğun kendi kendine başarabilmeyi öğrenmesi, şeklinde yazımızı, çocuk gelişimi mezunu bakıcımız kaleme aldı, bilgilerinize sunarız.

Her çocuğun, gelişim basamaklarını geçme süreci ve hızı farklıdır. Çocuğun bireysel özelliklerini göze alarak, ona uygun zamanda destek vermek yapılacakların başında gelir.

Çocuğun Kendi Kendine Başarabilmeyi Öğrenmesi

Çocuğun Kendi Kendine Başarabilmeyi Öğrenmesi için ebeveynlere tavsiyelerimiz;

*Çocuk adına yapılan işler, onun beceri kazanmasını zorlaştırır. Öğrenebilmesi için aktif olarak denemesi şarttır.

*Çocuğun yeteneklerine  ve becerilerine saygı duyarak zaman tanımak, telaşa kapılmamak, yol gösterici olmak öğrenme sürecini hızlandırır.

Örneğin; kendi kendine giyinmeyi öğretirken, bu eğitimi verirken diğer eğitimlerde olduğu gibi net ve tutarlı olmak çok önemlidir. Net açıklamalar, örnek alma, tutarlı yaklaşımlar, güven verme, yanında olduğunu hissettirme, ortam sağlama, hata ve eksikler için zaman tanıma çocuğun gelişim sürecini hızlandırır.

*Çocuklarımız için yapabileceğimiz ,onları olabildiğince deneyim ile karşılaştırma yapması gerekenleri, onun yerine yapmama ve yapabildiklerine saygı göstermektir.

*Çocuğun bu anlamda eğitimine başlamadan önce, seçilecek zaman önemlidir. En uygun zaman 18-24 ay arasıdır. En doğru zamanlar ve yöntemler seçilirse, öğrenme daha kolay olacaktır.

Çocuğun bazı şeyleri, kendi kendine yapabileceğini nasıl anlarsınız?

*Öncelikle çocuğunuzun hazır olduğuna dair işaretleri kollayın.Onun neleri yapamadığını gözlemleyin.

*Çocuğun çoraplarını çekiştirmesi, tokalarıyla oynaması yada yeleğini çıkarmaya çalışması, onun üzerini değiştirmeye ve bu alışkanlığı kazanmaya hazır olduğunu gösteren işaretler olarak kabul edilir.

*Ellerini ve gözlerini kullanmayı öğrenen çocuk, giyinmenin anahtarını bulmuş demektir.

*Çocuğunuzun yemek yemeyi öğrenmesi, resim yapmaya çalışması gibi kendi kendine giyinmeyi öğrenmesi de, gün be gün gelişecektir. Çocuğunuza bu alışkanlığı kazandırırken onun oyuncaklarından da yararlanabilirsiniz. Oyuncaklarını giydirmeye çalışan bir çocuk, böylece zamanla kendinde de aynı şeyleri deneyecektir. *Çocuğunuza kendi kendine yapabileceği şeyleri öğretirken, onu zorlamayın. Ya da yapabileceğinden fazlasını yüklemeyin. Yanlışlar yaptığında ise, onu düzeltmesi için zorlamayın.

*Her başarılı olduğunda, onu överek takdir edin, güzel sözler söyleyin. Çocuğunuz bir konuda başarılı olduğunda, diğerlerini öğretmeye başlayın. Bu konuda fazla aceleci davranmayın.

*Çocuğunuzu bir işi yapmaya itmek yerine, teşvik edin ve ona rehber olun. Başarılı olduğunda ise, ona güzel sözler söylemeyi unutmayın. Bütün çocukların, zamanı geldiğinde kendi kendisine başarabilmeyi öğreneceklerini de unutmayın.

Siz sadece onlara yürüdükleri yolda, merak ettiklerine ve yürüdükleri yolda ulaşmak istedikleri hedeflerine rehber olun..

1991 yılından bu zamana kadar, çocuk bakıcısı danışmanlık ajansı olarak, kaliteli hizmet vererek, çocukların hak ettikleri ilgiyi görmeleri konusunda destek vermeye devam ediyoruz. 10 Yılı aşkındır, Firmamızın değerli elemanlarından olan, çocuk gelişimi mezunu, Özlem Hanım ’a, çocuğun kendi kendine başarabilmeyi öğrenmesi, konulu paylaşımı için teşekkür ederiz. Tecrübeli çocuk bakıcısı için, bizi arayabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ – 16.04.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?