Çocuk bakıcı maliyetlerine etki eden faktörler

Çocuk bakıcılığını meslek olarak gören kişiler, hayatını bu işle kazanır. Bu mesleği yapmak içinde, birçok pozitif kişisel özelliklere sahip olmanın yanı sıra, tecrübeli olmak bir zorunluluktur. Çocuk bakıcı ajansı olarak görevimiz, birçok elemeden ve süzgeçten geçen, bakıcı adaylarıyla sizleri bir araya getirmektir. Çocuk bakıcı arayışında olup, bize başvuran işverenlerimiz, çocuk bakıcı maliyetleri ne etki eden faktörler konusunda bilgi edinmek istiyor. Bu haftaki yazımızda, bu konudaki belirleyici özellikleri sizlere aktarmak istiyoruz.

Çocuk bakıcı maliyetleri

Çocuk bakıcı maliyetleri ne etki eden en önemli özellikler şunlardır;

 • Çocuk bakıcısının referansları, birden fazla ve uzun vadeli ise, tecrübesine göre istediği ücretde yükselir.
 • Çocuk gelişim mezunu bakıcı olması veya çocuk gelişimi ile ilgili eğitim sertifikaları almış bir çocuk bakıcı olması, eğitimli çocuk bakıcısı olması açısından, fiyata etki eder.
 • Bakımını üstlendiği çocukları, çok küçük yaşlardan almış ve büyütmüş referansları olması, çocukların her yaşında deneyime sahip olduğunu gösterir ve istikraralı çalıştığının bir işaretidir. Buda ailelerin istediği değerli bir özelliktir ve maliyeti artırmada önemli bir etkendir.
 • Yatılı çalışan çocuk bakıcılarından, ev işleri ile beklentilerin olması da ücrete etki eder.
 • Yine yatılı çocuk bakıcılarından, farklı izin günü kullanmasını istemek, uzun süreli tatile ve yazlığa götürülmek istenmesi gibi esneklikler, maliyetini değiştirebilir.
 • Daha önce çalıştığı ailede, sonradan doğan 1-2 kardeş daha büyütmüş, birden fazla çocuğun sorumluluğunu almak konusunda kabiliyetli çocuk bakıcıları daha fazla ücret isteyebilir. Bu özellikle 2-3-4 çocuklu aileler için, sistem kurabilen ve yönetebilen çocuk bakıcısı anlamına gelir.

Çocuk bakıcısının kabiliyet ve kişisel özellikleri de, maliyete etki etmektedir. 

Peki nedir bu artı özellikler;

 • Çocuk bakıcısının, özgüvenli, pratik ve iletişime açık olması
 • Düzenli bir özel hayatı ve hedeflerinin olması
 • İşine olan saygısı yanı sıra, uyumlu bir yapıya sahip olması
 • Mantıklı, duygusal ve pratik zekaya sahip, aileyi sahiplenen, istikrarlı çalışan adaylar, kendilerini her zaman öne çıkarır. Çünkü işveren aileler, çocuklarını özgüvenli ve zeki insanlara teslim etmek ister. Bu kriterlerde çocuk bakıcısı, istediği maaşa işe girmeyi tercih eder.

“Yatılı çalışan çocuk bakıcı olması ile gündüzlü çalışan çocuk bakıcı olması arasında, ücret farkı vardır. Çünkü yatılı, haftanın 6 günü, 24 saat aile ile yaşar. Gündüzlü ise, haftanın 5 günü çocuk bakıcısı veya haftanın 6 günü çocuk bakıcısı olarak, belirli mesailerde çalışırlar.”

Eğer istediğiniz, gündüzlü çalışan çocuk bakıcısı ise;

 • İstenilen mesai saatlerinin uzunluğu ve beklediğiniz esneklikler maaşın miktarını etkiler.
 •  Ayrıca, sorumluluğunu alacağı durumun şartları da (ailenin kaç çocuk sahibi olduğu gibi veya yeni doğan olması gibi)ücrete etki etkilemektedir. Yenidoğan grubunda çocuk ise, yani 0-6 ay veya 6-12 ay arasında ise, kesinlikle daha önce bebekli bir ailede çalışmış olması da, önemli bir etkendir.
 • 0-6 ay veya 6-12 ay arasında ise, kesinlikle daha önce bebekli bir ailede çalışmış gündüzlü çocuk bakıcısı olması, maaşı belirleyici bir özelliktir.
 • Ayrıyeten, bazı akşamlar geç saatlerde çıkmasını beklemek ve cumartesi de çalışmasını istemek de ücreti etkileyen faktördür.

Sevgili ebeveynler, yukarıda bahsettiğimiz, bir çok madde, Çocuk bakıcı maliyetleri ne etki eden faktörler konusunda, etkili olduğunu düşündüğümüz özelliklerdir. 28 yıllık deneyimlerimize dayanarak, en önemli etkenin tecrübe olduğunu söylememiz gerekir. Çocuk bakıcılığını 1-2 senedir yapan bakıcı ile, 5 – 10 yıldır yapan, çocuk bakıcısının ücret beklentisi aynı olamaz. Tecrübe eşittir, özgüven, özveri, insiyatif, sorumluluk ve sürekliliği getirir.

Daha fazla bilgi edinip, profesyonel ellerden hizmet almak istiyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
04.08.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?