Çocuk bakıcılığı mesleği

Çocuk bakıcılığı mesleği, 0-3 yaş arası çocuk bakımını, hayatında meslek olarak edinmiş, çocuk bakımında yıllara dayanan tecrübeler ve referanslarıyla işinde ustalaşmış, kendini güvenen, ruhunda çocuk sevgisiyle beslenen kadınların mesleğidir.

Çocuk bakıcılığı mesleği, en çok çalışan anne babaların ihtiyacı olduğu için, ağır bir sorumluluk ve beceri gerektiren bir meslektir. Her anne ve baba, bebeğini gözü arkada kalmadan emanet edip, bebeğini en az onlar kadar koruyup, sevecek bir çocuk bakıcısı ile çalışmak ister.

Çocuk bakıcılığı mesleği

Çocuk bakıcılığı mesleği neden en değerli meslektir;

 • Çocuk bakıcılığı mesleği, çok özel insanların yapabileceği bir meslektir. Bu meslek sadece eğitim veya anne olmakla birlikte kazanılacak bir meslek değildir. Bunlar, çocuk bakıcılığı mesleğinin ayrılmaz parçalarıdır.
 • Bakıcıların anne olması, empati yapmayı, vicdan sahibi olmayı da yanında getiren bir özelliktir. Eğitimli çocuk bakıcısı olmak ise, mesleğini değerli bir elmas gibi parlatacak özellikleri kazanmanız anlamına gelir.
 • Çocuk bakıcısı olabilmek için, güvenilir bir insan olmak ve o güveni ailelere yaşatabilmek, olmazsa olmaz en değerli temellerden birisidir.
 • Bütün bunların yanı sıra, bazı erdemleri içinde barındıran, çocuk bakıcılığı mesleği, sonsuz sabır ve sevgi içeren meşakkatli bir meslektir..
 • Çocuk bakıcılığını layıkıyla yapan, güvenilir, bu işi meslek olarak gören, hayatını bununla kazanıp, evinin geçimini bununla sağlayan, emekçi kadınların mesleğidir
 • Ebeveynler, karşılıklı dürüstlük ve güven içerisinde, bebeğini büyütüp, ailenin bir parçası olarak, onları sahiplenecek, koruyup kollayacak emin ellerle bu yolda yürümek isterler.

Çocuk bakıcılığındaki en önemli sorumluluklar;

 • Öncelik çocukla ilgili A’dan Z’ye herşey diyebiliriz. Bu durumda, elbette çocuğun güvenliği ve her türlü dış etkenlerden korunması en önemli sorumluluğudur.
 • Çocuk bakıcısı, çocuğun öz bakımı ve fiziksel gelişimi için doğru bakım uygulamaları konusunda deneyimli olup, tecrübeli çocuk bakıcısı olarak, düzen içinde görevlerini uygulamalıdır.
 • Çocuk bakıcısı, çocuğun temiz ve hijyen kurallarına uygun bakım sürecini, eksiksiz yerine getirme sorumluluğunu alır.
 • Çocuğun gelişimini ve sağlık durumunu takip eder. Çocukla ilgili olumlu, olumsuz her durumdan, anne babayı haberdar eder.
 • Çocukla ilgili olağan dışı veya acil bir durumda, soğukkanlı olup, gereken en doğru adımı atacak insiyatife sahip olarak hareket eder.

Bizler, 28 yıllık çocuk bakıcısı danışmanlık firması olarak, ne istediğinizin farkında olan anneleriz, hemde çalışan anneler. Çalışan anneler diyorum, çünkü, evde olan anneler kadar, bebeğimize zaman ayırıp, gözlemci olma şansımız yok. Bu nedenle, önce güven, sonra hizmet, en önemli ilkemizdir. Siz, çocuk bakıcısı arıyorum diyen anne ve babalara, bebek bakıcılığı mesleğini, her anlamda taşıyan bakıcılarla aranızda köprü olabilmemiz için, bizi arayın.

Güldan ŞAHBAZ
Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
22.10.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?