Çocuk Bakıcılığında Yaşanan Sorunlar

 AİLELER TARAFINDAN;

Çocuk bakıcısıyla yaşanan sorunlar; Aileler çocuk bakıcılığında  yaşanan sorunlar? diye sorduklarında ilk olarak, doğru zamanda harekete geçmelidirler. Ailenin formatına göre karar verilmedir. Formattan kastımız, çalışan bir aile olarak mı, çocuk bakıcısı çalıştırıyorsunuz? Yoksa çalışmadan da çocuk bakıcısı arıyorum mu diyorsunuz ?.

Buradaki tavsiyemiz çalışan ailelere bir tık daha kontrollü, inisiyatifli ve kesinlikle tecrübeli çocuk bakıcısı çalıştırmanızdır.
Çocuk Bakıcılığında Yaşanan Sorunlar
*Aileler çocuk bakıcısı arayışına geçmeden, hayatlarındaki yoğunluğu, mesaileri, seyahatleri, sosyal hayatları ve tüm ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalıdırlar. Bunları değerlendirip gerçek ihtiyaçların çocuk bakıcısı arıyorum, yatılı çocuk bakıcısı, gündüzlü çocuk bakıcısı, anne yardımcısı, yardımcı bakıcı, yatılı dadı, gündüzlü bakıcı, çocuk bakıcısı arıyorum gibi ne tarz hizmet aradıklarına karar vermelidirler.

*Aile çocuk bakıcısı ile görüşme yapmadan önce ihtiyaçları ve beklentileri olan tüm esneklik, izin, seyahat gibi durumları önceden belirlemelidir.

*Aile gündüzlü çocuk bakıcısı ile görüşme yaparken, çalışan bir aile ise, istedikleri mesaiyi belirleyerek yola girmelidirler. Annelerin süt izni veya başka esnekliğine göre mesai belirlememelidir.

*Aile tecrübeli bakıcı arıyorum dediklerinde, bu arayışlarına girmeden, bebeği ya da çocuğu ile ilgili özel bir durumu varsa ( fiziksel veya zihinsel ) bu durumu tam anlamıyla yönetebilecek bir bakıcı ile anlaşmalıdır.

Tecrübeli çocuk bakıcısı, özel eğitimli bakıcı, çocuk gelişim mezunu, gölge öğretmeni, oyun ablası, eğitimli bakıcı gibi ya da daha önceki referanslarında benze durumlarda çalışmış bir bakıcı hizmeti olmalıdır.

*Aileler  çocuk bakıcısı ile görüşme yapmadan, ihtiyaçlarını ve önceliklerini belirlemelidir. Tavsiyemiz, ailelerin beklentisi her zaman bebeğinizin veya çocuğunuzun öncelik olmasıdır.Çocuğunuza televizyon, tablet ve oyun parkında yalnız ve ilgisiz bırakmamanızdır.Bebeğinizin veya çocuğunuzun günlük rutini, çocuğun öz bakımı, aralarda oyun ve kaliteli zaman geçirmesidir.

Çocuk Bakıcılığında Yaşanan Sorunlar;

Bakıcı bebeğiniz veya çocuğunuz uyuduğunda ya da birisi onunla ilgilendiğinde basit gündelik ev işlerinizde ve yemek yapımı olarak destek verebilir. Tabii ki anne çalışmıyorsa o zaman iş tanımı anne yardımcısı olur ve bu kişiler adeta annenin ev işlerine yardımcı ve yardımcı bakıcı olarak hizmet verir.

*Çalışan aileler bebek bakıcısı, dadı, çocuk bakıcısı, yatılı bakıcı, gündüzlü bakıcı, eğitimli bakıcı, tecrübeli bakıcı, güvenilir bakıcı arayışlarına bebek bakıcısı arıyorum diye başlamadan önce evlerine kamera  sistemi yaptırmak istiyorlarsa bunu bakıcı işe başlamadan, gerçekleştirmeleri gerekir..

*Ailelerin evinde evcil hayvan varsa veya böyle bir düşünceleri, bu durumu seçecekleri bakıcı ile paylaşmalıdırlar. Çocuk bakıcısı hayvanlara karşı alerjik veya huzursuz olabilir. Uzun vade de sıkıntılar yaşanabilir.

*Aileler bebek bakıcısı arıyorum veya çocuk bakıcısı arıyorum dediklerinde etraflarında veya yakın çevresinden bulmaya çalışabilirler. Bunu yaparken çalışıyorsanız ve sorumluluk sahibi bakıcı ile başlamak istiyorsanız muhakkak referanslı bakıcı seçmelisiniz. Bakıcı kendi çocuklarım var veya komşumun çocuğuna baktım demesi yeterli değildir. Anne olmak iyi bir özelliktir fakat profesyonel bakıcı için referans değildir.

*Aileler çocuk bakıcısı seçerken bakıcının aile düzenini, özel hayatını tanımalı ve detaylarını öğrenmelidir. Unutulmamalıdır ki özel hayatı özenli ve düzenli bir çocuk bakıcı çalışırken huzurlu ve daha verimli olacaktır.

*Çocuk bakıcısı  önce ciddi bir rahatsızlık geçirmiş olabilir, ameliyat olmuş olabilir.Bu durumu detayları ile öğrenip çalışmasına engel teşkil edip etmeyeceğinden emin olmalısınız.

ÇALIŞANLAR TARAFINDAN;

 Çocuk bakıcılığında yaşanan sorunlar;

*Öncelikle, çocuk bakıcılığı yapan bakıcılar, mutlu bir iş ortamı ve mutlu şekilde verimli çalışabilmeleri için, istedikleri ve beklentileri içerisinde( iş tanımı ve ücret tatmini) bir aile ile çalışabilmeleri için, İşkur’a bağlı Danışmanlık firması, yasal çalışan bakıcı şirketi ile çalışmaları gereklidir. Elbette tanıdık çevrelerinde veya eski işverenlerinin aracılığı ile de çocuk bakıcılığa devam edebilirler. Fakat bu şekilde aracı bakıcı ajansı olmadan iş bulduklarında, arkalarında hak ve beklentileri anlamında arkalarında, onları temsil veya herhangi aksi durumlarda savunacak yasal bir danışmanlık hizmeti alamayacaklarının da farkında olmalıdırlar. Arada herhangi bir bakıcı sözleşmesi olmadığı için, sözsel olarak tamamen karşılıklı vaatlerde buluşmaya çalışırlar. Bu nedenle yasal bakıcı firması aracılığı ile işe girmelerini öneriyoruz.

*Çocuk bakıcılığı çok özveri ve sabır isteyen bir meslektir. Bu mesleği icra ederken, işveren aileler, çocuğun tüm sorumluluğu dışında ev işleri ile ilgili, çocuk bakıcısı ile beklenti içinde olurlar. Bazı çocuk bakıcıları, en başta bu ev işlerine yardımcı, beklentilerini kabul etmezler, kabul edenler ise, bu beklentilerin çocuğun öz bakımı ve çocuğun gelişimi önüne çıkmasını istemezler. Aileyi ve ailenin evini çocuk kadar sahiplenirler. Fakat çocuk bakıcılığı yapan çocuk bakıcısı, zamanla çocuğun önüne geçen bu beklentilerden yorulur, üzülür ve mutsuz çalışmaya başlar. Ev işlerine yardımcı olayım derken, bakmış ki temizlikçi kadın olmuş. Bu durum sonun başlangıcı olur.

*Çocuk bakıcılığı davranışsal kurallar gerektiren, anne babanın direktiflerine uyum sağlanması gereken, sabır isteyen bir meslektir. Aynı zamanda kişisel temizlik ve kendini geliştirmek gibi ince ayarlar gerektirir. Çocuk bakıcılığı yapan kişi, kendi kararlarıyla kural koyamaz, dini bir eğitim veremez. Ailenin izni dışında çocukla ilgili hiçbir girişimde bulunamaz.

Çocuk Bakıcılığında Yaşanan Sorunlar;

*Çocuk bakıcılığı yapan kişi, kendi yapısını ve kültürünü bilir ve anlaşabileceği, ortak payda da buluşabileceği aileyle çalışmayı tercih etmelidir.

*Çocuk bakıcılığı yapan kişi, kendi yeterliliğinin ailenin beklentilerini karşılayıp karşılamayacağına göre karar vermeli; yapamayacağı sorumlulukları gördüğünde, dürüstçe kendini ifade etmelidir. Karşılıklı hayal kırıklığı, çok uzun sürmeden iki tarafı da yoracaktır.

*Çocuk bakıcılığı yapan kişi, aileye gerektiğinde esnek olabilmeli, çalışan aile ise, ani izin ve sık izin istemelerinden kaçınmalıdır. Bu şekilde sık izin almalar aileyi zamanla çıkmaza sokacaktır. Aynı zamanda aile çocuğunu baktırdığı bakıcıya, gerekli durumlarda anlayışlı olarak, bakıcısın zor zamanlarında destek vermelidir. Esneklik sadece tek taraflı olamaz.

*Çocuk bakıcılığı yapan kişi, çocuk bakıcılığı yapacağı ailenin mesai ve iş tanımını, çok iyi düşünerek kabul etmelidir. Aile yatılı bakıcı istiyor ise, kendi özel hayatı da buna uygun olmalıdır. Aile, gündüzlü bakıcı istiyorsa, gidip geleceği mesafeyi ve saatlerini, özel hayatını düşünerek, sorunsuz kabul etmelidir.

*Çocuk bakıcılığı yapan kişi, sevdiği iş ne ise ona yönelik iş bulmaya çalışmalı; iş tanımın içinde olmasını istemediği şeyleri en baştan kabul etmemelidir. Aynı zamanda çocuklarına bakacağı ailenin de beklentilerinin farkında olmalıdır.

Çocuk Bakıcılığında Yaşanan Sorunlar;

En iyi bakıcı şirketi olarak, bebek bakıcılığında sık yaşanan sorunlar şeklinde sizleri aydınlatmaya çalıştık. Portföyümüzde, bizim için önemli olan çocuk bakıcılığı yapan kişi; bu işi meslek olarak hayatına oturtmuş, işini seven ve sadece çocuğunuzun genel bakım sorumluluğu haricinde; çocuğun zihinsel gelişimi, çocuğun fiziksel gelişimi ile ilgili katkıda bulunacak, hijyen kurallarını bilen,görünüşü, konuşması  düzgün, çocukla kaliteli zaman geçirecek; dikkatli, sigara kullanmayan, işinde sorumluluk sahibi, çocuğun önceliklerini bilen; en önemlisi bebeğinize sevgi verebilen, empati yeteneği güçlü, duygusal anlamda yetenekli, bebeğinizi ve çalışacağı aileyi benimseyen; bebeği ve sizi sahiplenecek çocuk bakıcıları ile hizmetinizdeyiz. Siz işte veya ev dışındayken gözünüz arkada kalmayacak ve daha yüzlerce detayı sizin adınıza bir anne empatisi yaparız.

Ve 1991 yılından bu zamana bilgi deneyimlerimizi ekleyerek, portföyümüzle, çocuk bakıcılığında yaşanan sorunlar dan uzak doğru kişileri sizlerle buluşturuyoruz. Uzun vadeli çalışan, bu işi meslek olarak gören, prensipli iş ahlakına sahip çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız veya iyi bir ailenin yanında mutlu, çocuk bakıcılığı mesleğimi yapmak istiyorum diyorsanız, bizi arayın size kurumsal ve profesyonel olarak hizmet verelim.

GÜLDAN ŞAHBAZ
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
11.08.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?