Çocuk bakıcım ile ilişkilerimi nasıl yönetebilirim ?

Evinde çocuk bakıcısı çalıştıran veya çocuk bakıcısı ile çalışmaya başlayacak olan anneler için, anneler diyorum çünkü, evdeki çocuk bakıcısı ile en çok muhatap olacak kişi annedir ve evdeki çocuk bakıcım ile ilişkilerimi nasıl yönetebilirim ? sorusunun cevabını bulup, en doğru şekilde, en baştan uygulamaları gerekiyor. Bu nedenle, sizlere bu işin uzmanı olarak bazı tavsiyelerde bulunmak isteriz.

Evdeki çocuk bakıcınıza, sonradan taleplerde bulunmak ve kurallar koymak çok zor olacaktır. En önemli tavsiyemiz, tüm taleplerinizi ve kurallarınızı, en baştan en detaylı ve en maksimum haliyle konuşarak anlaşın. Çocuk bakıcısı ile henüz işe almadan evvel konuşacağınız her detay, altın değerinde önem taşır.

Çocuk bakıcım ile ilişkilerimi nasıl yönetebilirim ?

Çünkü, işe almadan önceki, tavır ve iletişimde her şey belli olur. Sizin kriterlerinizi, hassas noktalarınızı, beklentilerinizin ne kadarını karşılayıp, ne kadarında tıkanacağını, önceliklerinize uygunluğunu, en iyi bu şekilde anlayabilirsiniz. En önemli 2. detay ise, çocuk bakıcısının referansı (daha önce çalıştığı aile) ile sizin yaşam tarzınızın birbirine yakın olması.

Evdeki çocuk bakıcım ile ilişkilerimi nasıl yönetebilirim ?

İşte tavsiyelerimiz;

*Günlük tutturmanızı öneriyoruz; Bu yöntem sayesinde, gün içerisindeki gelişmeleri takip edebilirsiniz. Özellikle çocukların hastalık ve ilaç kullandığı dönemlerde, takip ve doktora geri bildirim için, çok akıllıca bir yöntemdir.

Ayrıca, çocuğunuz büyüdüğünde, çocukluk evresi için anı niteliğinde, hoş bir hatıranız olur.

*Kurallar ve şartlarda değişiklik yapılmamalıdır; Çocuk bakıcısı ile en baştan konuştuğunuz kuralları ve çalışma koşullarını değiştirmeniz, anlaşmazlığa yol açabilir. Bu iki taraf içinde, ilk görüşme esnasında belirlenmelidir. Sonradan yapılan, mesai veya ücret değişiklikleri, iki taraf içinde, işin içinden çıkılmaz hale gelebilir.

*Her şeyi haftalık liste yapın: Çocuğunuzun yemek düzenine, uyku düzenine, günlük rutinin deki zamanlamaya, çok önem veriyor ve bu zamanlardaki düzensizliği yaşamaktan hoşlanmıyorsanız, liste yapın. Listede, çocuğun o haftadaki, sebze, meyve, protein düzenini sağlayın, hemde çocuğun gün içerisindeki, saat kaçta, ne yaptığını takip edin.

Çocuk her besinden yeteri kadar faydalanıp faydalanmadığını ve vücut gelişimini de takip etmiş olursunuz.

*Çocuk gelişim yayın evlerinden ve materyallerinden destek alın; Çocuğunuzun evde çocuk bakıcısı ile kaliteli vakit geçirip, zihinsel gelişimine de etkide ve katkıda bulunmasını istiyorsanız, bu konuda destek vermeniz gerekir. Eve haftalık veya aylık çocuk gelişim setleri, kitaplar ve eğitici oyuncaklar alarak ve yönlendirerek bunu sağlayabilirsiniz.

*Eve kamera sistemi yaptırın; Bu durum, çocuk bakıcısına güvenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Çocuğun gün içerisindeki rutinini takip ve gözleminiz içinde çok önemlidir.   Özellikle çalışan yoğun anneler, fırsat buldukça çocuklarını gözlemleyip, her şeyin yolunda olduğunu hissetmek için, şiddetle önerdiğimiz bir tavsiyedir.   

*Çocuğunuzla ilgili her durumdan haberdar olmak isteyin; Çocuğun gün içerisinde, çocuk bakıcısı ile parka gidiş-dönüş zamanlarını, eve gelen anneanne, babaanne,dede, teyze, amca, dayı ve özellikle komşu, çocuğunuzun arkadaşının ziyareti gibi durumlardan önceden haber verilip, sizinle iletişim halinde olmasını isteyin.

Ayrıca bir diğer önemli konu da, çocuğun düşme, kaza geçirmesi, ateşlenmesi, hastalık, değişik duygusallık gibi durumları da doğrudan paylaşmasını isteyin. Bunlar aynı zamanda önemli kurallar haline gelmelidir.

*Acil durum planları hazırlayın; Buzdolabınızın üzerinde mutlaka not kağıtlarınız olsun. Bu notlar, acil durumda sizin ve aile yakınlarınızın telefon listesi olmalıdır. Bunun haricinde, 112 ambulans, 155 polis, 110 itfaiye, 156 jandarma, gibi acil yardım telefon listesi de bulundurmalısınız.

Çocukla ilgili, bir acil durum gerçekleştiğinde, sırasıyla aranması gereken 1. derecede yakınlarının aranması, çocuğun doktorunun aranması, gibi planlamaya hazırlıklı olunmasını öneriyoruz.

29 yıldır çocuk bakıcısı danışmanlık firması olarak, kaliteli, güvenilir, bilinçli, deneyimli, tecrübeli ve referanslı çocuk bakıcıları temin ederek, sizlere, evdeki çocuk bakıcım ile ilişkilerimi nasıl yönetebilirim? konusunda tavsiyelerimizi sunmak istedik. En iyi çocuk bakıcısı için, bizi arayabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ – 19.02.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?