Çocuk bakıcısı çalıştırırken dikkat etmeniz gerekenler

Sevgili anneler ve babalar; Sizlere evde çocuk bakıcısı çalıştırırken dikkat etmeniz gerekenler konulu yazımızda, 29 yıllık bir çocuk bakıcısı danışmanlık şirketinin insan kaynakları yöneticisi ve aynı zamanda, 2 çocuğunu, çocuk bakıcısı ile büyüten bir anne olarak, bilgilerimizi paylaşmak isteriz.

Çocuk bakıcısı çalıştırırken dikkat etmeniz gerekenler

Çocuk bakıcısı işe almadan önce dikkat etmeniz gerekenler;

*Kesinlikle daha önce profesyonel olarak, çocuk bakıcılığı yapmış bir bakıcı arayışında olmak zorundasınız.

*Referans, tecrübe ve deneyim olmazsa olmazlarınız olmalı.

*Sigara kullanmayan, kişisel bakımına özen gösteren, vicdanlı, ahlaklı ve özel hayatı düzenli çocuk bakıcısı ile çalışmalısınız.

*Çocuğun rol model aldığını, çocuğun zihinsel gelişimine etkide ve katkıda bulunması gerektiğini asla göz ardı etmemelisiniz

*Anne baba olarak, sizinle uyum içinde bir ilişkide olmalı, aile yaşam tarzınıza ve kültürünüze uygun yapıda olmalı.

* Çocuk bakımı ile ilgili tüm süreci yönetebilecek, ayrıca çocuğun yaşına göre beslenmesi, oyun oynamak, tuvalet eğitimi, kitap okumak gibi olumlu yeteneklere sahip olan bir çocuk bakıcı olmalı.

Çocuğunuzu güven içerisinde, gözünüz arkada kalmadan emanet etmelisiniz…

* Çocuğu güvenliğini sağlayacak her türlü önlemi alabilen, dikkatli, sağduyulu olmalı ve çocuğun ani ateşlenmesi, boğazına birşey kaçması v.b. gibi yaşanabilecek, ev kazalarında soğukkanlı bir şekilde, ilk müdahaleyi yapıp, izlenecek en doğru adımları alabilecek kapasitede olmak zorundadır.

* Çocuk bakıcısını işe almanın en doğru zamanlaması bizce, doğumdan birkaç hafta öncesidir. Doğum yaptıktan sonra, annenin duygusal durumu ve yorgunlukları çocuk bakıcısı görüşme sürecini zorlayabilir. Fakat annenin süt izninin uzun olması ve maddi sebeplerden ötürü, çocuk bakıcısını işe almak için en doğru tarih, bebeğin ek gıdaya başlama evresi olmalıdır.

Evde çocuk bakıcısı çalıştırırken yapılması gerekenler

  • Eve kamera sistemi yaptırmanızı öneriyoruz; Bu durum, çocuk bakıcısına güvenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Çocuğun gün içerisindeki rutinini takip ve gözleminiz içinde çok önemlidir. Özellikle çalışan yoğun anneler, fırsat buldukça çocuklarını gözlemleyip, herşeyin yolunda olduğunu hissetmek için, şiddetle önerdiğimiz bir tavsiyedir.   
  • Çocuk bakıcısı işe başlama ve alışma sürecini anneyle geçirmesi daha uygundur; Çünkü, annenin istekleri ve yönlendirmesi çok önemlidir. Aileler bu süreci, anneanne veya babaanne ile de yapabiliyor. Fakat, annenin iletişimi ve isteklerine uygun bir başlangıç ve ilerleyiş, karşılıklı anlaşma yönünde daha doğru adımlarla başlangıcı sağlar.
  • Baştan konulan kurallar ve şartlarda değişiklik yapılmamalıdır; Çocuk bakıcısı ile en baştan konuştuğunuz kuralları ve çalışma koşullarını değiştirmeniz anlaşmazlığa yol açabilir. Bu iki taraf içinde, ilk görüşme esnasında belirlenmelidir. Sonradan yapılan, mesai veya ücret değişiklikleri, iki taraf içinde işin içinden çıkılmaz hale gelebilir.
  • Çocukla ilgili günlük tutturmanızı öneriyoruz; Bu yöntem sayesinde, gün içerisindeki gelişmeleri takip edebilirsiniz. Özellikle çocukların hastalık ve ilaç kullandığı dönemlerde, takip ve doktora geri bildirim için, çok akıllıca bir yöntemdir. Ayrıca, çocuğunuz büyüdüğünde, çocukluk evresi için anı niteliğinde, hoş bir hatıranız olur.

 

Çocuk bakıcısı çalıştırırken dikkat etmeniz gerekenler

27 Yıllık çocuk bakıcısı ajansı olarak, kurumsal bir çizgide hizmet vermekteyiz. Yıllara dayanan deneyim ve tecrübelerimizle, evde çocuk bakıcısı çalıştırırken dikkat etmeniz gerekenler, konulu yazımızda sizlere ışık tutmaya çalıştık, bu konuda doğru adımlarla ilerleyip, en iyi çocuk bakıcısı ile çalışmak istiyorsanız, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ – 12.01.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?