Çocuk bakıcısı çocuğun gelişimi için neler yapar?

Günlük yaşantımızda, farkında olduğumuz ya da olmadığımız, binlerce seçimde ve harekette, çocuğumuzun hayata bakışını oluştururuz. Çocuktur, anlamaz! Daha çok küçük önemsemez, dediğimiz her şey, onun fotokopi hafızasında yer almaya başlar. Çocuk bakıcınızı, profesyonel bir firmadan temin etmek istediğinizde, aklınızdaki en önemli kriter, çocuk bakıcısı çocuğun gelişimi için neler yapar? olmalıdır. Eğer çalışan bir anne, baba iseniz, çocuğunuz günün büyük kısmını çocuk bakıcısı ile geçireceği için, bu konunun önemi kat be kat fazladır. Bu haftaki konumuzda, sizlere bu konunun önemi hakkında bilgiler aktaracağız.

Çocuk bakıcısı çocuğun gelişimi için neler yapar?

Çocuk gelişiminde, bakıcının yapacakları veya yapmayacakları neden önemlidir?

 

Çocuğun içinde yetiştiği dünya, aklının gelişmesinde, anlam verme sistemini oluştururken, öz değerini ve özgüvenini de kazandırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, eğitimli çocuk bakıcısı ile ilerlemek istiyorum dediğinizde, aslında çocuğunuzun, mutlu bir şekilde öğrenmeye hakkı olduğunun da, bilincinde ebeveynlersiniz demektir. Bu bağlamda, öz değeri yüksek, güler yüzlü, pozitif hayat enerjisi olan, tecrübeli çocuk bakıcısı olması, çok çok önemlidir. Çocuğunuzun, fiziksel ve zihinsel gelişimi için, bu süreci en iyi şekilde yönetecek profesyonel çocuk bakıcısı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

 

Çocuk bakıcısı çocuğun gelişimi için neler yapar sorusuna gelirsek;

 

Çocuk bakıcısı, oyunla çocuğa eğitim verebilir, kitap okuma, lego, hamur oyunları ve buna benzer günlük aktiviteler yaparak, aynı zamanda yaratıcılığını da katarak, bilgi ve deneyimi ile çocuğun gelişiminde önemli rol oynar. Dikkatli ve düzenli olması da, önemli bir ayrıntıdır. Kendi kişisel temizliğine önem vererek, çocuğa rol model olur ve çocuğu doğru yönlendirerek, el yıkama ve doğru diş fırçalama alışkanlıkları kazanmasına yardımcı olur. Çocuğun eğitimi, sadece evde değil, parkta da, sokakta da, arkadaşları ile oynarken de devam eder. Özgüvenli bir çocuk ve sosyal bir birey olması açısından çok önemlidir. Bu konuda, çocuk bakıcısı sağduyulu hareket ederek, çocuğu destekleyecek niteliklere sahip kişilik ve beceride olmalıdır. Çocuğa, sevgisini göstermenin yanı sıra, onu güvende hissettirecek tutarlı davranışlarda bulunur.

 

Çocuklar doğduklarından itibaren öğrenmeye başlar;

 

Çocuklarda 0-6 yaş arası sağlanan gelişim, çocuğun gelecekteki yapı taşlarını oluşturmakla beraber, özgüvenli mutlu bir birey oluşumuna da etkili olacaktır. Her şey onların mutlu ve sağlıklı bireyler olarak yetişmesi içindir. Çocuklar, bazı insanların kucağında çok huzursuzken, bazı insanlarda çok sakin davranabiliyorlar. Bunun medeni, duygusal ve tensel elektriği hissetmeleridir. Bu elektrik onlara ya huzur ya da gerginlik verir. Bu durum da çocuk bakıcısı ile oldukça ilişkili bir durumdur.

Çünkü;

Kendi hayatında mutlu ve huzurlu bir çocuk bakıcısı pozitiftir. Çocuğa negatif enerji vermez. Çocuk, zamanla ve büyüdükçe, onu büyüten ve bakan kişinin huyundan suyundan alarak yapısını oluşturmaya başlar. Çocuğun sağlıklı gelişimi için nasıl en iyi çocuk doktorunu seçtiyseniz, en iyi çocuk bakıcısı seçimini de yapmalısınız. Bu seçimde, size yol haritası olacak en önemli detay, çocuk bakıcısı adayı seçimi yaparken referanslarını iyi irdelemenizdir. Yeterlilik çok önemlidir. Aklı başında olması ve çocuğun aylık ek gıdalara geçişi, ayına göre takip, oyun gibi öğrenme temellerini yönetecek kapasitede, referanslı çocuk bakıcısı ile çalışmalısınız.  Bakıcınız, ister yatılı bakıcı olsun, ister gündüzlü bakıcı olsun, izniniz dışında hareket etmeyip, çocukla ilgili farklı bir durum tespitinde de, sizinle paylaşım içinde olmalıdır. Çocuğun, boy, kilo, görme, duyma ve buna benzer birçok gelişimi konusunda, dikkatli bir çocuk bakıcısı ile çalışmanızı öneriyoruz. Çocuklar doğuştan bir dil ile dünyaya gelirler. Yalnız altlarını değiştirip, karınlarını doyurmak asla yeterli değildir.

 

Çocuk bakıcısı çocuğun gelişimi için neler yapar?

 

29 yıllık, çocuk bakıcısı danışmanlık şirketi olarak, çocuğun gelişimi ile ilgili konularda, en çok özeni ve dikkati vererek, hizmet vermeye devam etmekteyiz. Çocuğuma kendi çocuğu gibi bakacak, kalıcı ve kaliteli bir çocuk bakıcısı arıyorum, diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

 İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ – 13.10.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?