Çocuk bakıcısı hayatımızı nasıl kolaylaştırır ?

Çocuk bakıcısı ihtiyacını, 2 yönlü değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Bu yönler, çalışan ebeveynler için ve çalışmayan ebeveynler içindir. Her ikisinde de, farklı önem arz eden bu ihtiyacı, çocuk bakıcısı hayatımızı nasıl kolaylaştırır ? sorusunda birleşiyoruz. Bu haftaki yazımızı, bu konudaki düşüncelerimizi, aslında tavsiyeler olarak da aktarmak istiyoruz.

Çocuk bakıcısı hayatımızı nasıl kolaylaştırır ?

Çocuk bakıcısı hayatımızı nasıl kolaylaştırır ?

“Çalışan anne babalar için çocuk bakıcısının anlamı, güvenmek ve inanmaktan başlar. Aslında zorunlu bir ihtiyaçtır. Hayatlarını kolaylaştıran en önemli nokta, gönül rahatlığı ile emanet edebilmektir.”

Diğer kolaylaştıran noktalar ise;

*Çocuklarının iyi bakıldığını bilmek, iş hayatlarını yaşarken akıllarının evde kalmamasını sağlar.

*Çocuklarının mutlu ve huzurlu olduğunu bilmek, içlerini rahatlatır ve stresten uzak dururlar.

*Akılları rahat ve huzurlu ebeveynler, hem özel hayatlarında, hemde iş hayatlarında, başarılı ve mutlu olurlar.

*Yatılı çocuk bakıcısı çalıştıran anne – babalar, iş seyahatlerine rahatlıkla çıkabilir.

*Kendi sosyal hayatlarına, ve özel hayatlarına zaman ayırarak, psikolojik açısındanda rahatlamış olurlar.

*Eğitimli çocuk bakıcısı, çocuğunuza oyunla eğitim verebilir, kitap okuyabilir, lego, hamur oyunları, resim yapmak, şarkılar söylemek, dans etmek ve buna benzer günlük aktiviteler ile kaliteli zaman geçirebilir. *Ayrıca, size yurtiçi ve yurtdışı, tüm seyahatlerinizde eşlik edebilir. Yazın, şehir dışındaki yazlığınıza, 2-3 aylığına gidiyorsanız, sizinle gelebilir.

*İşten eve geldikten sonra, günün yorgunluğunu, yemek yaparak veya sofra toplayarak geçirmektense, çocuğunuza zaman ayırarak geçirebilirsiniz. Çünkü, yatılı çocuk bakıcısı, çocuk uyuduğunda veya müsait zaman bulabilirse, gün içerisinde size akşam yemeği hazırlayabilir.

*Yıllarca yükümüzü çeken, anneanne ve babaanneleri daha fazla yormaz ve onların kendi hayatlarını yaşamasına izin vermiş olurlar.

*Tatillerde, çocuk bakısının olması, dinlenmeleri için fırsat vermiş olur.

*Gündüzlü çocuk bakıcısı ise, evinde 24 saat bakıcını kalmasına gerek duymayan veya bu tarz bir hizmeti almak, yaşam tarzlarına uymayan aileler için, iyi bir seçenektir. Ayrıca bütçesel anlamda, yatılı bakıcılardan daha uygn olması da kolaylık sağlar.

*Çocuğun gün içerisinde, temiz hava alabilmesi ve sosyalleşmesi için, parka götürülüp gezdirilmesi, gündüzlü çocuk bakıcının sorumluluğundadır. Çocuğun, haftanın belirli gün ve saatlerinde, oyun grubu, spor, sanatsal eğitim gibi aktiviteleri var ise, getirilip götürülmesi ve çocuğun gözetmenliğinin yapılması, aileler için büyü bir kolyalıktır.

*Gün içerisinde, çocuğun sorumluluğunu güvenerek bırakmak, her anne babanın ihtiyacıdır.

Çocuk bakıcısının, evde olan anneler için verdiği kolaylıklar ise şunlardır;

*Çalışmayan anneler için, ev ve çocukları bütün hayatlarıdır. Kendi ruh sağlıkları ve bedensel dinginlikleri için, çocuk bakıcısı, önemli bir ihtiyaçtır. Çocuk bakıcısı, özellikle ev hanımı anneler için, dışarıda işlerini halledebilmek, kendine zaman ayırabilmek ve sosyalleşmeleri için, hayatlarını kolaylaştırmak da, önemli rol oynar.

*Yeni doğan anneleri, heyecan kadar endişe de taşıyabilir. Karşılarında bilmedikleri bir dünya vardır. Çocuğum için, en iyisini yapmak istiyorum, başarabilecek miyim? gibi, bir sürü sorular akıllarından geçer. Bu noktada, size bilinçli bir elin desteği çok önem taşır. Sizi doğru anlayıp, sizinle birlikte doğru hareket etmesi hayatınızı oldukça kolaylaştırır. *Profesyonelce bir ilişki içinde, tecrübeli çocuk bakıcısı ile çalışmak, hem ruhunuza hemde bedeninize iyi gelecektir.

*Doğum sonrası, aşırı uykusuzluk, bedensel yorgunluk, kendine hiç zaman ayıramamak ve özel işlerini halletmeye zaman bulamadıkları için, güvenilir çocuk bakıcısı ile çalışmanın sayesinde, hayatlarında oldukça rahatlama yaşarlar.

*Ayrıca, bebekleri dışında, başka çocukları olan anneler için, bu kaçınılmaz bir kolaylıktır. Çünkü, diğer çocuk veya çocuklarının da anne sevgisine ve zamanına oldukça ihtiyacı vardır.

*Anne yardımcı çocuk bakıcısı, ev işlerine yardımcı olur. Örneğin, annenin bebekle ilgilendiği vakitlerde, yemek, evi derlemek toparlamak, diğer çocuklar varsa okuldan karşılamak gibi, evin ablası veya evin teyzesi niteliğinde, anne yardımcısı olarak hizmet verirler. Anne yardımcısı bakıcı, annenin sağ kolu niteliğinde destek verir ve annenin hayatını ciddi anlamda kolaylaştırır.

Sevgili ailelerimiz, 28 yıldır çocuk bakıcı ajansı olarak hizmet vermekteyiz. Her ailenin önceliğinin, güven ve sonrasında tecrübe olduğunun bilincindeyiz. Hayatınızın kolaylaşması için, işbilen, pratik, akıllı, sizleri ve evinizi sahiplenecek bakıcılar gerektiğinin farkındayız. Çocuk bakıcısı hayatımızı nasıl kolaylaştırır? sorusuna, bilgi ve birikimlerimizden faydalanarak cevap vermeye çalıştım. Çocuk bakıcısı arıyorum ve hayatımın kolaylaştıracak doğru kişilerle çalışmak istiyorum diyorsanız, bizi arayın.


Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan Şahbaz
28.01.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?