Çocuk Bakıcısı ile Çalışırken İzlenecek Yollar

Evde çocuk bakıcısı ihtiyacı olan ebeveynler, çocuk bakıcısı işe almadan önce, akıllarından geçen türlü düşünceler arasında en önemlisi, çocuk bakıcısı ile çalışırken izlenecek yollar konusudur. Çünkü, en önemli önceliğiniz, çocuğunuza iyi bakılması ve canımızı emanet edebileceğiniz emin ellerdir. Bu nedenle, çocuk bakıcısı mülakatlarına başlamadan evvel, atacağınız ilk ve en doğru adım, kurumsal ve köklü bir bakıcı ajansıyla bu yola girmektir.

‘’Sizi dinleyen ve ne istediğinizi anlayan, çok iyi bir çocuk bakıcı firması ile çalışmak, güvenliğin ve tecrübenin verdiği huzurla ilerlemenizi sağlar’’

Çocuk Bakıcısı ile Çalışırken İzlenecek Yollar

Peki nedir bu izlenecek yollar, sırasıyla aktaralım;

Çocuk Bakıcısı ile Çalışırken İzlenecek Yollar

 

Profesyonel iş ilişkisi;

 

Aklınızın köşesinde bulunması gereken altın değerinde önerimiz; çocuk bakıcısı ile, zamanla ve karşılıklı oluşan paylaşımlar neticesinde, çocuk bakıcısına güven oluşur. Fakat, aradan zaman geçse de, evdeki çocuk bakıcısı ile ilişkileri kontrol altında tutmak gerekir. Çocuk bakıcısı ile ne tamamen içli dışlı olun, nede çok ayrı kutuplarda, bakıcıyı dışlamak ve küçümseyici hareketler yapmayın. Çocuk bakıcısı ile mesafeyi korumayıp, karşılıklı akrabadan öte ve özelinizi paylaştığınız bir arkadaş ilişkisi kurarsanız, zamanla bu iki taraf içinde suiistimale açık bir kapı haline gelebilir. Arada mesafe olması ve saygının oluşması, iş ilişkisini koruma ve hizmetin daimi şekilde bozulmaması için çok önemlidir.

 

Tecrübenin önemini bilmek gerekir;

 

Çocuğunuz için, tecrübeli  ve güvenilir çocuk bakıcısı ihtiyacı duyarsınız. Bunun sebebi, yaşam koşulları, iş hayatı ve tecrübesizliktir. Şunu biliriz ki, işini bilen, işine saygılı, bu işi vicdanlı ve iş ahlakıyla yapan çocuk bakıcıları, çocuklarımızla kaliteli zaman geçirip, daha sabırlı olabilirler.

 

Beraber çalıştığınız bakıcı hayatınızı kolaylaştırmalıdır;

 

Kalabalık bir aileniz olabilir, herkese birden yetemez, bazen banyo yapmaya bile zaman bulamayabilirsiniz. Burada sizin hem bedensel sağlığınız, hem de psikolojiniz için, çocuk bakıcısı desteği kurtarıcı bir nitelik taşır. Ayrıca, hayatınızda sizin için önemli olan faaliyetlerinize devam etmek için, sosyal hayatınızın düzeni açısından, diğer önemli sorumluluklarınız için, çocuk bakıcısı ile çalışmak, büyük bir kolaylık ve yaşam kalitenizin devamını sağlar.

Eğitimli çocuk bakıcısı tercih etmelisiniz;

 

Çocuğunuz eğitimli çocuk bakıcısı ve tecrübeli çocuk bakıcısı ile kaliteli zaman geçirmesi, zihinsel ve fiziksel gelişimine etki ve katkıda bulunacaktır. Çocuk bakıcısının illaki çocukla ilgili bir mezuniyeti olmayabilir, önemli olan farklı dallarda da olsa, kendini geliştirmiş, kitap okuyan, pozitif ve sosyal bir insan olmasıdır.

 

Doğru bakıcı danışmanlık şirketi ile çalışmalısınız;

 

Çocuk bakıcısı ile çalışmanın en önemli noktası, karşılıklı güvene dayalı bir ilişki inşa etmektir. En baştan, çocuk bakıcısı bulma yollarını ve çocuk bakıcısı seçme şansını, en deneyimli ellerden yapmalısınız. Çalışacağınız çocuk bakıcısı şirketi, sizinle her anlamda empati yapabilen, profesyonellikte ve dürüst bir çizgide, her zaman yanınızda olan bir kurum olmalıdır.

 

Kontrol ve kuralları elden bırakmayın;

 

Çocuk bakıcısı çalıştırırken, aldığı sorumlulukların kontrolünü tamamen bakıcıya bırakmamak gerekir. Sizin beklentilerinizin dışında, kendi bildiği gibi hareket etmesine yol açarak, zamanla uyum sağlığını yitirirsiniz. Çocuk bakıcısı ile her konuda iletişime açık olmak zorundasınız. Hoşunuza gitmeyen veya sizin beklentilerinize uymayan davranış ve uygulamalarını, anında konuşarak, içinizde biriktirmeden düzeltmesini sağlamalısınız. Bakıcının yaptığı veya doğru bildiğini sandığı şeyi düzeltmesi için ona fırsat vermelisiniz. Fakat en baştan, yanlış bakıcı seçimi ile kimyanıza uygun olmayan çocuk bakıcı ile bu yola girerseniz, bakıcı ile anlaşma süreci çok daha zor olacaktır.

Karşılıklı suiistimallere yol açacak şeyleri yapmamalısınız;

 

Örneğin; Gündüzlü çocuk bakıcısı ile çalışıyorsanız, sık sık çalışma saatlerini aşarsanız, huzursuzluğa neden olabilirsiniz. Ayrıca ekstra farklı günlerde çağırıp, özel programlarınızda geç çıkmasını istediğinizde, bunun mesai ücretini karşılamanız gerekir. Evdeki çocuk bakıcısına çok fazla verici olmak, zamanla sizin vermeye ve yapmaya mecbur muşsunuz kıvamına getirebilir. Kendini vazgeçilmez hissetmemesi ve her zaman beklentide olması, sizi bir müddet sonra yorar ve sizin de bakıcıdan beklentilerinizin sınırını çoğaltır. Elbette esneklikler ve fedakarlıklar karşılıklıdır. Sürekli verici olmak, hayatımızdaki herkesi olduğu gibi, çocuk bakıcısında da suiistimallere açık hale getirebilir.

 

Yatılı çocuk bakıcısı ile çalıştığınızda;

 

Özellikle yatılı çocuk bakıcısı, ortak yaşam koşullarının bilincinde ve yatılı tecrübesi olan çocuk bakıcısı olması gerekiyor. Çünkü, sizin tüm hayatınızın merkezinde ve özelinizde olacak. Bu noktada, saygı ve mesafe çok daha önemli olur. Ayrıca, zamanla bakıcınızla bir aile gibi olacağınızdan, karşılıklı sahiplenme ve sevgi köprüsü kurmak çok normaldir.

29 yıldır, birçok anne baba ile çocuk bakıcısı arıyorum dediklerinde, güvenilir ve referanslı bakıcılarla aralarında köprü olduk, bu haftaki yazımız, çocuk bakıcısı ile çalışırken izlenecek yollar konusunu, bilgi ve birikimlerimizi paylaşmak için hazırladık. Kurumsal ve güvenilir bir hizmet almak için, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ – 25.08.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?