Çocuk Bakıcısı ile Ebeveyn Uyumunun Önemi

Çocuğumuzun tüm bakım sorumluluğunu üstlenen bakıcımızın, istediğimiz düzende öz bakım yapması, bizimle aynı dili konuşması ve beraberce ortak bir bakış açısını yakalamak, karşılıklı iyi niyet ve zamanla oluşacak güvene bağlıdır. Her anne baba, çocuğunu büyütürken, bu uzun ve meşakkatli yolda, beraberce hareket edebileceği ve kördüğüm olmadan adımlar atabileceği, iyi bir çocuk bakıcısı ile ilerlemek ister. Bu haftaki yazımızda, çocuk bakıcısı ile ebeveyn uyumunun önemi konusunda, tavsiyeler paylaşmak istiyoruz.

Çocuk Bakıcısı ile Ebeveyn Uyumunun Önemi

 

Çocuk büyütürken, çocuk bakıcısı ile uyumun en önemli olduğu yönler nelerdir?

 

Çocuk bakıcısı, çocuğun bebeklikten itibaren öz bakımını yaparken, hijyen kurallarını uygulamada, anne babanın direktiflerini uygulamalıdır.

Çocuğun ek gıdaya geçişi ve sıralamasını, doktorun reçetesine ve anne babanın isteklerine göre sürdürmelidir.

Çocuğun uyku düzeni, uyku saatleri, oyun saatleri, park saatleri vb. günlük rutinini, anne babanın verdiği tavsiyeler uyarak yönetmelidir.

Çocuğun davranış eğitimi, özgüveni, anlama yeteneği oluşurken, çocuk bakıcısı, anne babanın isteklerine göre davranmalıdır. Çocuğa, kültür, dini eğitim, bakış açısı v.b konularda, çocuk bakıcısı kendi bildiğini okumamalıdır.

Çocuğun güvenliği ile ilgili konuları, teknolojik aletlerle olan sınırlamalarını ve yaşına göre kazanacağı sorumluluklarını, anne baba belirler. Bütün bu konularda da, çocuk bakıcısı anne babanın kurallarına göre davranmak zorundadır.

 

Çocuk bakıcısı ile anlaşma aşamasında göz ardı edilmemesi gereken konulara gelirsek;

 

Ebeveynlerin çocuk bakıcısı ile mülakat görüşmelerinde, referans ve güvenlik araştırmalarından sonra, en önem vermeleri gereken konu, karşılıklı uyum içinde çalışabilecekleri bir çocuk bakıcı ile anlaşmalarıdır. Kural ve yaşam tarzlarını, büyük bir açıklıkla ve en zor taraflarıyla anlatmalıdırlar. Çocuk bakıcısı, bu konuşmalar esnasında, sizinle anlaşıp anlaşamayacağını daha kolay saptayabileceği gibi, sizde en baştan bunları konuşmamıştık dememiş olursunuz. Çocuk bakıcısının referansları ile görüşürken, bir önceki aile ile çalışma tarzı size kılavuz olacaktır. Ayrıca çalıştığınız çocuk bakıcısı danışmanlık şirketi, çocuk bakıcısı adayı ile ilgili en doğru ve güncel bilgileri size verebilmelidir. Ebeveynlerin özellikle dikkat etmeleri gereken konu, çocuk haricinde beklentileri varsa, en baştan tek tek ve ayrıntılı konuşulmalıdır. Ev işlerine istenen destek, çocuk bakıcısının baştan sınırlarını bilmesi ve kabul edip etmeyeceğini söylemesi gereken beklentilerdir.

 

Çocuk Bakıcısı ile Ebeveyn Uyumunun Önemi

Anne + baba + çocuk bakıcısı üçgeni;

Çocuğun her açıdan sağlıklı ve huzurlu büyümesi için, bu üçgenin ortasındaki çocuk, bu uyumu hissederek büyür. Anne babanın evet dediğine çocuk bakıcısı da evet demeli, anne babanın dediği hayıra, çocuk bakıcısı da hayır demelidir. Çocuk ikilemde veya kafa karışıklığında kalmadan, kendini güven ve huzur içinde hissetmelidir. Çocuk bakıcısı ile ebeveynlerin uyum içinde çalışabilmelerinin anahtarı, karşılıklı sağlam bir iletişimdir. Bir sıkıntı olduğunda, iki tarafta bunu açıkça anlatabilmeli ve kendi içinde biriktirmemelidir.

Uzun yıllardır bakıcılık mesleğini yapan, tecrübeli çocuk bakıcısı olmak, anne babanın isteklerine karşı direnme veya kendi bildiğini okumayı gerektirmez. Her anne baba, çocuğu için, içine sinen ve en doğru gelen hisleri doğrultusunda bakılmasını ister. Bu nedenle, profesyonel çocuk bakıcısı demek, çalıştığı her ailenin kurallarının ve yetiştirme tarzının farklı olduğunu bilerek, anne babaya uyumlu çalışması gerektiğini bilmek demektir. Bizler, 29 yıllık çocuk bakıcısı şirketi olarak, yatılı çocuk bakıcısı arıyorum ve gündüzlü çocuk bakıcısı arıyorum diyen anne babaların yanındayız. Bu hafta, çocuk bakıcısı ile ebeveyn uyumunun önemi konusunu kaleme aldık. Çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

 İnsan Kaynakları Yöneticisi

GÜLDAN ŞAHBAZ -21.09.2021

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?