Çocuk bakıcısı ile en çok yaşanan sorunlar nelerdir ?

Çalışan anne babasınız veya ev hanımısınız, çocuk bakıcısı ihtiyacınız için kendi kendinize Çocuk bakıcısı ile en çok yaşanan sorunlar nelerdir? diye düşünüyorsunuz Bizler de anne olarak ve 29 yıllık İşkur ’a bağlı bakıcı firması olarak endişelerinizi ve düşüncelerinizi anlayabiliyoruz. Gözünüzden sakındığınız, canınızın parçası, çocuklarınızı emanet edeceğiniz emin elleri bulmanızda iyi çocuk bakıcısı seçmeniz konusunda size kılavuz olmak isteriz.

Bu konuda vereceğimiz bilgilerle, bakmanız gereken en önemli odak noktalarına bakarak, çocuk bakıcısı ile en çok yaşanan sorunlar nelerdir ?olarak, önceden kestirip, çocuk bakıcısı seçerken dikkat etmeniz gerekenler konusunda yön vermek isteriz.

Çocuk bakıcısı ile en çok yaşanan sorunlar nelerdir

Çocuk bakıcısı seçerken nelere dikkat etmeli ; diyelim, çünkü en baştan doğru karar vermeniz gerekiyor!

*Sevgi ve güven her şeyin önünde olmalıdır. Sevgi dolu ve anaç bir karakter seçmelisiniz.

*Kimlik bilgileri, ikameti, aile yapısı, referansları kontrol edilmiş ve hazır olmalıdır.

*İhtiyacınıza tam anlamıyla cevap verebilecek referanslı çocuk bakıcısı olmalıdır.

* İhtiyacınız gece- gündüz bir bakıcı ise yatılı çocuk bakıcısı olmalıdır ve tecrübesi bu doğrultuda olmalıdır.

*İhtiyacınız gündüz saatlerinde bakıcı ihtiyacı ise gündüzlü çocuk bakıcısı ile görüşmelisiniz ve tecrübeleri de bu doğrultuda olmalıdır.

*Gündüzlü bakıcı ile çalışmadan önce istediğiniz mesaileri iyi planlamalı ve beklentilerinizin altını iyi çizmelisiniz.

*Çok bakıcı adayı ile tanışmak doğru kişiyi bulacağınız anlamına gelmez. Profesyonel bakıcı şirketi ile çalışıp 3-6 aday arasında, doğru bakıcı adayı ile görüşerek hem yorulmazsınız hem de kafanız karışmaz.

*Tecrübeli çocuk bakıcısı için ayırdığınız bütçe, hem sizi yıpratmayacak hem de bakıcının mutlu çalışması için yeterli olmalıdır. Uzun vade de verimli bakıcı hizmeti almak iki tarafın maddi mutluluğuna da bağlıdır.

*Güvenilir çocuk bakıcısı ile çalışıyorsanız gönül rahatlığı ile arkanızı dönerek emanet edebilirsiniz.

*İyi çocuk bakıcısı seçerken, daha önceki çalıştığı ailelerde uzun vadeli ve problemsiz çalıştığından emin olmalısınız.

En İyi çocuk bakıcısı  ile çalışmanız için ;

sizden önceki referanslarıyla örtüşmesi gerekenler ;

*Kültürel ve örf adetler olarak size yakın ailelerde çalışmış olması önemlidir.

*Çocuk bakıcılığı yaptığı ailelerde ki iş tanımı ile sizinkiler benzer olmalıdır.

*Çalışma saatleri ve prensipleri önceki ailelerde tecrübeyle sabit olmalıdır.

*Çocuk bakımı hizmeti almak istediğiniz en iyi çocuk bakıcısı, çocuğunuzla ilgili olarak önceki referanslarında benzer beklentilerde aile ya da ailelerde çalışmış olmalıdır.

*Çocuk bakıcılığı mesleği iş ahlakına sahip doğru bakıcı adayı da mutlu ve istediği iş tanımına uygun bakıcılık hizmeti vermelidir.

Çocuk bakıcısı ile en çok yaşanan sorunlar nelerdir ?

Kendinizi psikolojik olarak çocuk bakıcısı arıyorum fikrine alıştırdığınızı ve bunun için girişimlere başlamak istediğini tahmin ediyoruz. Aynı zamanda anne baba olarak kendi önceliklerinizi, çocuğun fiziksel gelişimi ve çocuğun zihinsel gelişimi ile ilgili beklentilerinizin farkında olmalısınız. Evde çocuk bakımı hizmeti ne şekilde alacağınız ile ilgili bildiklerimizi paylaşarak ortak payda da buluşacağınız ideal çocuk bakıcısı ile çalışmanız için size, çocuk bakıcısı ile en çok yaşanan sorunlar hakkında bildiklerimizi paylaşmak isteriz.

*Çocuk bakıcısı ailenize alacağınız tanımadığınız bir yabancı bakıcı olabilir. Fakat sizin onu sahiplenmeniz demek, onun da sizi sahiplenmesinde en büyük etken olacaktır. Çocuk bakıcısı sizin tüm iyi niyetinize rağmen sizi sahiplenmiyor veya tamamlayamıyorsa sorunlar yaşarsınız.

*Tecrübesiz bir anne baba iseniz, çocuğunuzu emanet edeceğiniz bakıcı, çocuk bakıcılığını meslek olarak gören ve hayatında bu mesleği yıllarca icra etmiş iyi bir çocuk bakıcısı olmalıdır. Meslek olarak görmeyen ve mahalle çevresinde günlük aylık olarak çalışmış çocuk bakıcısı tanımı için uygun olmayan çalışanlar, sizin düzeninize uymakta zorlanabilir.

*Aile olarak eviniz kaleniz gibidir. Bu kale sınırlarını açtığınız kişi güvenilir çocuk bakıcısı olmalıdır. Eviniz de yeme, içme ve kişisel ihtiyaçlarını gidermesinde ortak paylaşımda olmanız gerekiyor. 2.sınıf insan ve dışlama yaparsanız, hiçbir zaman tam bir kaynaşma yaşayamazsınız.

*İşveren aile olarak, tecrübeli çocuk bakıcısı elbette sahiplenmelisiniz fakat bu sahiplenme karşılıklı suiistimale kapalı olmalıdır. İki tarafında iyi niyeti kullanması zamanla iletişim kopukluğuna ve birikime sebep olacaktır. Karşılıklı mesafe çizgisinin konması uzun vadede verimli bir iş ilişkisini korur.

Zamanla beklentilerin ve görevlerin yerini rica almaz.

İki tarafında birbirlerine saygısı ve özel hayatın mahremiyetine olan sınırları koruması gerekir. En değerli varlığınızı emanet edeceğiniz referanslı çocuk bakıcısı olabilir fakat zamanla bir akraba ilişkisine dönüştürürseniz, profesyonel iş ilişkisini de bir kenara atmanız gerekebilir. Bu da beklentileriniz de aksamalar sebep olup, zamanla verim alamaya başlarsınız. Çocuk bakıcısı ile yaşana sorunlar, şeklinde düşünüldüğünde en sık yaşanan sıkıntı, mesafeyi korumak ve iyi yönetmektir diyebiliriz.

*Her ailenin profesyonel çocuk bakıcısı ile ilgili beklentisi aynıdır. Çocuğunuzun öz bakımını iyi yapsın, çocuğun gelişimi ve eğitimi ile ilgili her şey hakkında bilgisi olsun gibi.Çocuk bakıcısı ile sık yaşanan sorunlar listesine eklenecek en önemli hususlardan biri, önceden görüp, düzelir veya yapar dediğiniz her şeyin önünüze çıkacak sorunlar haline gelmesidir. Bu nedenle her kafanıza takılan detayı oturtarak başlangıç yapmalısınız.

*Ayrıca a ileler bakıcı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve çocuk bakıcısı seçerken sorulması gerekenler diye liste hazırlamalıdır. Bu listeler size detaylara inmenizi ve ayrıntı kaçırmamanızı sağlar.

*Çocuk bakıcısı ile çalışmanın altı kuralı karşılıklı empati yapmaktan geçer. Kişisel ve duygusal konularda neye maruz kalmak istemiyorsanız, çocuk bakım hizmeti aldığınız bakıcınıza da buna maruz bırakmamalısınız.

*Son olarak da profesyonel bakıcı ajansı ile çalıştıysanız size anlaşma şartları içeren, karşılıklı imzalanan sözleşme ile hem işveren ailenin tüm haklarını korur hem de çalışanın anlaşma dışında maddi- manevi kullanılmasını engeller. Bu nedenle yapılan sözleşmede iş tanımının detaylıca altı çizilir ve çalışma şekli de belirlenir.

Kurumsal iş ahlakı ve 29 yıllık birikimlerimizden bazılarını çocuk bakıcısı ile en çok yaşanan sorunlar nelerdir?olarak, edindiğimiz bilgi ve birikimlerin bazılarını size aktarmak istedik. Bunlar dışında yüzlerce detaylarla sizleri bilinçlendirmek için hizmete hazırız. Çocuk bakıcısı arıyorum diyen tüm işveren ailelerin iletişime geçmesini bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ – 14.04.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?