Çocuk bakıcısı ile uzun vadeli çalışabilmenin 7 formülü

Sevgili ebeveynler, çocuk bakıcısı danışmanlık şirketi olarak, 29 yıllık deneyim ve birikimlerimizle, çocuk bakıcısı ile uzun vadeli çalışabilmenin 7 formülü şeklinde, sizlere tecrübelerimizi aktarmak isteriz.

Çocuk bakıcısı ile uzun vadeli çalışabilmenin 7 formülü

Çocuk bakıcısı ile uzun vadeli çalışabilmenin 7 formülü …

1 – Çocuk bakıcısı ile her zaman iletişim içinde olun;

Çocuğunuz ile ilgili olumlu izlenimlerinizde takdir edin, olumsuz olan konularda ise, biriktirmeden hemen çözmeye çalışın…

Çocuğun gün içerisinde, çocuk bakıcısı ile park zamanlarını, eve gelen giden ziyaretçileriniz gibi durumlardan önceden haber verilip, sizinle iletişim halinde olmasını isteyin. Ayrıca bir diğer önemli konu da, çocuğun düşme, kaza geçirmesi, ateşlenmesi, hastalık, değişik duygusallık gibi durumları muhakkak, zaman kaybetmeden paylaşmasını isteyin. Bunlar aynı zamanda önemli kurallar haline gelmelidir. Kamera sistemi ile çocuğun gün içerisindeki rutinini takip ve gözleminiz çok önemlidir.

Özellikle çalışan yoğun anneler, fırsat buldukça çocuklarını gözlemleyip, herşeyin yolunda olduğunu hissetmek için, şiddetle önerdiğimiz bir tavsiyedir. Ayrıca gördüğünüz ve uyarmak istediğiniz konuları da kaçırmamış olursunuz.

“Unutmayın, çocuk bakıcısına istediğiniz gibi olabilmesi için, şans ve biraz emek vermelisiniz! Aksi takdirde, kendi bildiğini uygulamaya devam eder”

2 – Çocuk bakıcısı ile mesafeyi kaybetmeyin;

Çocuğunuzu gözünüz arkada kalmadan emanet ettiğiniz, çocuk bakıcısı ile mesafeyi korumak, samimiyetin, mesafenin dozunu iyi ayarlamak ve yüz göz olacak kadar yakınlaşmamak gerekir. Bu öneri her iki taraf için, oldukça suistimale açık ve yıpratıcıdır. Çünkü, arada arz ve talep vardır, arada profesyonel bir iş ilişkisi vardır, her ne kadar ev ortamı olsa da, özel hayatlara saygı çok önemlidir. Çocuk bakıcısı ile mesafeyi korumak, uzun vadeli çocuk bakıcısı çalıştırma formüllerinin başında gelir.

“Unutmayın, çocuk bakıcısının profesyonelliği kadar, sizinde eleman çalıştırmayı bilmeniz çok önemlidir”

3 – Çocuk bakıcısına sınırsız yetki vermeyin;

Bakıcı ile sürekli iletişim halinde olmanız, çocuk bakıcısı ile daha kaliteli bir ilişki kurmanızı sağlar ve çocuğunuzun, gün içerisindeki gelişmelerini takip edebilirsiniz. Özellikle çocukların hastalık ve ilaç kullandığı dönemlerde, takip ve doktora geri bildirim için, bakıcınıza günlük notlar tutturmak, çok akıllıca bir yöntemdir.

Ayrıca, çocuğunuzun, çocuk bakıcısı ile kaliteli vakit geçirip, zihinsel gelişiminede etkide ve katkıda bulunmasını istiyorsanız, bu konuda destek vermeniz gerekir. Bunu yine bakıcı ile konuşarak, aylık çocuk gelişim setleri, kitaplar ve eğitici oyuncaklar alarak, yönlendirme yapabilirsiniz.

“Unutmayın, çocuk bakıcısı ile anlaşmanın en iyi yöntemini, olayları kişiselleştirmeden, sınırları kaldırmadan, saygıyı unutmadan, çalışan + patron ilişkisini koruyarak sağlayabilirsiniz”

4 – Çocuk bakıcısına gerektiğinden fazla esneklik sunmayın;

Ne yazık ki, çoğu zaman insanlar, iyi niyetle yaptığı şeylerin karşılığını, bazen yanlış anlaşılarak veya karşılıklı suistimaller yaparak, ortaya çıkarabiliyor. Özellikle arada, karşılıklı iş ilişkisi varsa, bu iyi niyetli esnek davranışlar, zamanla yıpranmaya yol açabiliyor.

Bu nedenle, çocuk bakıcınıza sunacağınız bazı esneklikler, sanki sizin yapmak zorunda olduğunuz, göreviniz haline gelir. Anne baba olarak, çocuk bakıcınızın, suratının asılmasını veya çocuğunuza karşı davranışlarının değişmesi endişesini yaşıyor olabilirsiniz. Fakat baştan anlaştığınız şartlardan farklı isteklere evet diyerek, huzuru sağlamak ve yönetmek yanlış bir fedakarlık olacaktır.

Çünkü, çocuk bakıcısı ile aranızda ne olursa olsun, bakıcı bunu çocuğa yansıtmaya veya hissettirmeye hakkı yoktur. Çocuk bakıcısı ile uzun vadeli çalışabilmenin 7 formülü

“Unutmayın, karşılıklı olarak, baştan anlaştığınız şartları, çok gerekli olmadıkça esnetmezseniz, aradaki iş ilişkisini ve iyi niyeti de korumuş olursunuz”

5 – Çocuk bakıcısını sahiplenin, oda sizi sahiplenecektir…

Evet, çocuk bakıcısı ile profesyonel iş ilişkisini korumak için, birçok konuda dikkatli davranmak çok önemlidir. Fakat bunu fazlasıyla abartıp, sadece çalışanmış gibi davranmak da yanlış olur. Aradaki mesafeyi ve saygıyı koruyarak, onunda bir kalbinin ve duygularını olduğunu unutmamak gerekir.

Çocuk bakıcısı, çocuğunuzu, üstlendiği emanet duygusu ve sorumlulukla, kendi çocuğu gibi sahiplenip, koruyacaktır. Her insanın özel hayatında olanlar yüzünden bazen mutsuz olmasına sebep olur, bunu üzerinize alınmayın, motivasyonlar yapın, takdir edin, teşekkür edin. Bakıcının da sizden pozitif enerji almasını sağlayın.

Küçük jestler ve manevi değeri olan hediyeler verin. Örneğin, anneler gününde çiçek alın, doğum gününde bir pasta, bir elbise alın ve çocuğunuzun hediyesi yapın. Bakıcınızın ailesinde hasta veya ölen varsa, ilgilenin. Geçmiş olsun deyin, cenazesine gidin, çocuğunun düğünü varsa gidin. Bunlar, onları çok mutlu edeceği gibi, sizin de ona değer verdiğinizi hissedip, sizi sahiplenmesini sağlar.

“Unutmayın, iyi çocuk bakıcıları sadece para kazanmak temelinde çocuk bakmazlar, onlara iyi davranan, anlayışlı ve sahiplenen işverenlerle çalışmak isterler”

6 – Çocuk bakıcısının maaşını ve artışlarını düzenli tutun;

Çocuk bakıcılığını yıllardır yapan ve bu işi meslek olarak gören kadınlar, bu mesleği gönülden ve severek yaparlar. Çocuk bakıcılığı mesleği sayesinde, evlerini geçindirir ve çocuklarını okutuyorlar. Çocuk bakıcısı için, yıllık artışlar aynı zamanda bir motivasyon pompası işlevi görür.

Çünkü, yaptıkları iş gerçek bir emek ve sevgiyle yapılan, en değerli mesleklerden biridir. Çocuk bakıcınızla, artış zamanları, karşılıklı konuşma ve iki tarafında mağdur olmayacağı noktada anlaşmaya çalışın. Bu sağlam bir iletişimi ve karşılıklı özveriyi de arkasından getirecektir.

Çocuk bakıcısı ile en baştan konuştuğunuz kuralları ve çalışma koşullarını değiştirmeniz, anlaşmazlığa yol açabilir. Bu iki taraf içinde, ilk görüşme esnasında belirlenmelidir. Sonradan yapılan, mesai veya ücret değişiklikleri, iki taraf içinde, işin içinden çıkılmaz hale gelebilir.

“Unutmayın, çocuk bakıcısı ile bu yolu, her şeyi karşılıklı anlaşarak yürümelisiniz”

7 – Çocuk bakıcısına baştan çizdiğiniz beklentilerinizi arttırmayın;

Çocuk bakıcınıza, sonradan taleplerde bulunmak ve kurallar koymak çok zor olacaktır. En önemli tavsiyemiz, tüm taleplerinizi ve kurallarınızı, en baştan en detaylı ve en maksimum haliyle konuşarak anlaşın. Çocuk bakıcısı ile henüz işe almadan evvel konuşacağınız her detay, altın değerinde önem taşır.

Çünkü, işe almadan önceki, tavır ve iletişimde herşey belli olur. Sizin kriterlerinizi, hassas noktalarınızı, beklentilerinizin ne kadarını karşılayıp, ne kadarında tıkanacağını, önceliklerinize uygunluğunu, en iyi bu şekilde anlayabilirsiniz.

Kurallar ve şartlarda değişiklik yapılmamalıdır, aksi takdirde, çocuk bakıcınızın iş yapma kapasitesi, yapmak istemediği sorumlulukları alması veya çok fazla mesai gibi değişiklikler, bakıcınızın özel hayatını etkilemeye başlar. Mutsuz çalışmasına neden olur. Fazla iş ve mesai, zamanla yorulmasına ve yıpranmasına sebep olur. Çocuk bakıcısı ile uzun vadeli çalışabilmenin 7 formülü.

“Unutmayın, önceliğiniz her zaman, çocuğunuzla ilgili olan her şey olmalıdır”

Çocuk bakıcısı ajansı olarak, 29 yıllık deneyim ve birikimlerimizle, tarafsız bir şekilde, çocuk bakıcısı ile uzun vadeli çalışabilmenin 7 formülü şeklinde, sizlere tecrübelerimizi aktardık. Tecrübelerimizden en iyi şekilde faydalanıp, en iyi çocuk bakıcısı ile çalışmanız için bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ – 26.02.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?