Çocuk Bakıcısı İşe Alma Kriterleri

Sevgili anneler ve babalar; çocuklar aydınlık geleceğimizin sahipleri olarak, doğru, sağlıklı ve en güvenilir ellerde yetişmelidir. Özellikle çalışmak zorunda olan, çocuk bakıcı ile çalışmaktan başka çaresi olmayan anneler için, güvenmek ve istikrarlı çalışmak en önemli beklentilerdir. Sizlere çocuk bakıcısı işe alma kriterleri konulu yazımızda, 32 yıllık bir kurumsal bakıcı şirketi deneyimiyle elde ettiğimiz tüm önemli bilgileri aktarmak istiyoruz.

Size bu kriterleri maddeler halinde açıklayalım;

1 – ÖN MÜLAKAT VE GÜVEN HİSSİ

Çocuk bakıcısı seçerken, adaylar içinde, çalışmaya karar verdiğiniz adayın, size verdiği farklı güzel bir enerjisi olmalı, bu enerji içinde bakıcıyı çocuğunuzla hayal etmeli ve çocuğunuzun çocuk bakıcısı ile mutlu olacağını hissetmelisiniz. Bu enerjiye ister, karşılıklı elektrik, ister doğru bakıcı deyin, bu his olmazsa olmaz.

2 – KARŞILIKLI İLETİŞİM VE DUYGU ALIŞVERİŞİ

Çocuk bakıcısı ile rahat iletişim kurabilmek, aynı dili konuşabilmek ve birçok konuda ortak düşünceyle beraber, ortak duygulara sahip olmak çok önemlidir. Çünkü, bu duygu alışverişi ve iletişimdeki açıklık, çocuğa da yansır, ortak paydada mutlu ve huzurlu çalışmanızın anahtarı olur.

3 – REFERANSLI ÇOCUK BAKICISI

Her anne baba, çocuk bakıcısı işe almadan evvel, referans kontrolü yapmak ister. Buradaki amaç, başka ailelerin, aynı şartlarda, bakıcıya çocuğunu emanet etmişler mi? emin olmak ve bakıcının çocuğa karşı davranışlarının nasıl olduğunu öğrenmektir. Eskiden baktığı çocuğun annesi veya babasının, bu konuda size söyleyecekleri, sizin için çok değerlidir. Referans bir nevi, en başta güven kazanmanın en önemli yolu da diyebiliriz.

4 – ÇOCUK BAKICISININ YAŞAM ŞEKLİ

Çocuk bakıcısını aile bireylerini tanıyın, ne iş yaptıklarını, bekarsa kimle yaşadığını, annesi, babası, evli ise eşinin ne iş yaptığını, çocukları varsa, çocuklarının durumunu, yaşayış tarzını, işe olan ihtiyacını ve en önemlisi, aile bağlarının yapısını öğrenin. Aile hayatı huzurlu bir çocuk bakıcısı daha huzurlu çalışacaktır.

5 – ÇOCUK BAKICILIĞINI MESLEK OLARAK GÖREN BAKICI İLE ÇALIŞIN

Anne ve baba olduktan sonra, çocuk sevgisinin nasıl eşsiz bir duygu olduğunu yaşıyorsunuz. Anne baba olduktan sonra da, çocuk sevgisinin var olduğu insanları da daha iyi algılayabiliyorsunuz. Çocuk sevgisi, insanın içinde bir yıldız gibi parlar ve çocuk sevgisini çocuk bakıcısının gözlerinden, sözlerinden ve vücut dilinden hissedersiniz.

Çocuk bakıcılığı mesleği, mecburiyetten yapılan veya sadece para kazanmak amaçlı bir meslek olamaz. Kalbinde ve ruhunda çocuk sevgisi olan, çocuklarla beraber olmaktan mutluluk duyan ve çocuğunuzu kendi çocuğu gibi sahiplenen bakıcıya güvenmeniz gerekir.

6- EVDE BAKICI KAMERA SİSTEMİNİN ÖNEMİ

Eve çocuk bakıcısı kamera sistemi, çocuk bakıcısına güvenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Çocuğun, gün içerisindeki rutinini takip ve gözleminiz içinde çok önemlidir. Özellikle, çalışan yoğun anneler, babalar, fırsat buldukça çocuklarını gözlemleyip, herşeyin yolunda olduğunu hissetmek için, ayrıca bakıcıyla güven köprüsü oluşturmanız için, şiddetle önerdiğimiz bir tavsiyedir.

7 – KURAL VE SINIRLAR OLMALI

Baştan konulan kurallar ve şartlarda değişiklik yapılmamalıdır; çocuk bakıcısı ile en baştan konuştuğunuz kuralları ve çalışma koşullarını değiştirmeniz anlaşmazlığa yol açabilir. Bu durum, iki taraf içinde, ilk görüşme esnasında belirlenmelidir. Sonradan yapılan, mesai, iş tanımı veya ücret değişiklikleri, iki taraf içinde işin içinden çıkılmaz hale gelebilir.

Ebeveynlere düşen ödevler!!!

Çalışan bir annesiniz, belirli mesailerde çalıştığınız için, evden çıkış ve giriş saatiniz sabittir. Bazen eve geliş saatinizi değiştirin, örneğin eve 2 saat daha erken gelip sürpriz yapabilirsiniz. Çocuğunuzun anlık durumunu birebir yaşayıp, çocuğunuzla bakıcısının aralarındaki duygusal durumu hissedip, herşeyin yolunda olup olmadığına daha net anlarsınız. Çocuğunuz bakıcı ile vakit geçirmeye başladıktan sonra, davranışlarında veya hareketlerinde değişiklik var mı? dikkatle takip ediniz. Çocuğunuzun mutlu olduğunu veya mutsuz, endişeli, korkak tavırlarda olduğunu anlamanız, anne baba olarak çok zor olmayacaktır. Çocuk bir müddet sonra, olumlu veya olumsuz bir ruh haline girdiyse, çocuk bakıcısı ile herşeyin yolunda olup olmadığını anlayabilirsiniz.

İzlemede kalın!!!

Çocuk bakıcısı çocuğun güvenliğini sağlayacak her türlü önlemi alabilen, dikkatli, sağduyulu bir yapıda olmalıdır. Çocuğun ani ateşlenmesi, boğazına birşey kaçması v.b. gibi yaşanabilecek, ev kazalarında soğukkanlı bir şekilde, ilk müdahaleyi yapıp, izlenecek en doğru adımları alabilecek kapasitede olmak zorundadır.

Bu tür izlemeleri, evdeki kamera sisteminden yapabilir veya çocuğun bakıcıyla parka gittiği saatlerde, uzaktan onları izleyebilirsiniz. Burada önemli olan detay, özellikle dışardayken, çocukla olan ilgisi ve güvenliğini sağlaması konusundaki yeterliliği ve sahiplenmesidir. Aksi takdirde, başkalarıyla konuşuyor ve iletişime geçiyorsa, çocuğun güvenliği ve yalnız başına oynaması konusunda olumsuz bir durumdur.

 

Çocuk Bakıcısı İşe Alma Kriterleri

Avrupa yakasında, bu hizmeti arayan işverenlere verdiğimiz, hizmet semtlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

Bakıcı şirketleri Levent

Bakıcı şirketleri Sarıyer

Bakıcı şirketleri Tarabya

Bakıcı şirketleri Etiler

Bakıcı şirketleri Ulus

Bakıcı şirketleri İstinye

Bakıcı şirketleri Zekeriyaköy

Bakıcı şirketleri Yeniköy

Bakıcı şirketleri Şişli

Bakıcı şirketleri Beşiktaş

Bakıcı şirketleri Taksim

Bakıcı şirketleri Beyoğlu

Bakıcı şirketleri Kağıthane

Bakıcı şirketleri Kemerburgaz

Bakıcı şirketleri Eyüp

Bakıcı şirketleri Göktürk

Bakıcı şirketleri Gaziosmanpaşa

Bakıcı şirketleri Fatih

Bakıcı şirketleri Merter

Bakıcı şirketleri Zeytinburnu

Bakıcı şirketleri Bakırköy

Bakıcı şirketleri Ataköy

Bakıcı şirketleri Yenibosna

Bakıcı şirketleri Halkalı

Bakıcı şirketleri Küçükçekmece

Bakıcı şirketleri Florya

Bakıcı şirketleri Yeşilköy

Bakıcı şirketleri Yeşilyurt

Bakıcı şirketleri Bahçelievler

Bakıcı şirketleri Avcılar

Bakıcı şirketleri Beylikdüzü

Bakıcı şirketleri Büyükçekmece

Bakıcı şirketleri Silivri

Bakıcı şirketleri Ortaköy

Bakıcı şirketleri Bebek

Bakıcı şirketleri Baltalimanı

Bakıcı şirketleri Nişantaşı

 

Anadolu yakasında, bu hizmeti arayan işverenlere verdiğimiz, hizmet semtlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

Bakıcı şirketleri Kadıköy

Bakıcı şirketleri Altunizade

Bakıcı şirketleri Acıbadem

Bakıcı şirketleri Erenköy

Bakıcı şirketleri Kozyatağı

Bakıcı şirketleri Moda

Bakıcı şirketleri Göztepe

Bakıcı şirketleri Fenerbahçe

Bakıcı şirketleri Feneryolu

Bakıcı şirketleri Ataşehir

Bakıcı şirketleri Ümraniye

Bakıcı şirketleri Çekmeköy

Bakıcı şirketleri Sancaktepe

Bakıcı şirketleri Çamlıca

Bakıcı şirketleri Suadiye

Bakıcı şirketleri Bostancı

Bakıcı şirketleri Maltepe

Bakıcı şirketleri Kartal

Bakıcı şirketleri Pendik

Bakıcı şirketleri Kurtköy

Bakıcı şirketleri Üsküdar     

Bakıcı şirketleri Küçükbakkalköy

Bakıcı şirketleri Beykoz

Bakıcı şirketleri Kavacık

Bakıcı şirketleri Kısıklı

Bakıcı şirketleri Kandilli    

Bakıcı şirketleri Rasathane

 

1991 yılından bu yana, çocuk bakıcısı ajansı olarak, sizlere çocuk bakıcısı işe alma kriterleri, şeklinde detaylı bilgilendirme yazımızı paylaştık. Güvenilir çocuk bakıcısı arıyorum ve referanslı çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız, bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan kaynakları yöneticisi

Güldan Şahbaz-29.05.2023

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?
etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?