Çocuk Bakıcısı İşe Başlatmak İçin En Doğru Zaman

İlk defa anne baba olacak, veya olmak üzere olanların, akıllarından geçen en önemli konu, çocuk bakıcısı işe başlatmak için en doğru zaman nedir? Özellikle çalışıyorsanız, yakınlarınızdan aile büyüğü desteği yoksa ve en önemlisi tecrübeli ellerden yardım almak istiyorsanız, yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Çocuk Bakıcısı İşe Başlatmak İçin En Doğru Zaman

Doğru zamanda harekete çekmek;

Çalışıyorsanız, karşılıklı güven köprülerini oluşturarak işe başlamanız en önemlisidir. İşe dönmenize 1 ay kala, çocuk bakıcısı arayışına geçmek veya işe başlatmak çok riskli olacaktır. Çünkü, her ihtimali düşünerek hareket etmeli, çocuk bakıcısı ile anlaşamama veya uyuşmama durumunda, yeni çocuk bakıcısı işe almak ve alışma süreci yaşamak için yeterli süreniz olması çok önemlidir. İşe başladıktan sonra, bu süreç sizi çok yoracak ve bezdirecektir. Referanslı çocuk bakıcısı, tecrübeli çocuk bakıcısı işe alsanız dahi, aynı evin içinde kimya uyuşmasını yakalamanız gerekiyor. Çalışan anneler, işe başlamadan en az 3 ay evvel çalışmalara başlamalı ve minimum 2 ay kala çocuk bakıcısını işe başlatmalıdır. Yatılı çocuk bakıcısı, gündüzlü çocuk bakıcısı fark etmeksizin, çocuk bakıcısı ile beraber en az 2 ay geçirilmelidir.

Çocuğun büyüme evresinde bakıcı ile çalışmak;

 

Bebeğinizin doktorunun, reçete ve tavsiyesinde uyarak ek gıdaya başlayacaksınız. Bu noktada tavsiyemiz, ek gıdaya geçişi çocuk bakıcısı ile yaşamanızdır. Bebeğinizi yeme alışkanlıkları ve sistemini birlikte oluşturmak, yürütmek ve bebeğin alışması için çok önemlidir. Özellikle, hem emzirip hem ek gıda verecek olan anneler, anne sütünü beraberce tarih atarak saklamalı ve ek gıda anne sütü dengesini kurmalıdırlar. Burada önemli bir diğer tavsiyemiz, bebeğin doktor kontrollerine çocuk bakıcısı ile gitmeniz ve doktorun söylediklerine uyacak planlamayı beraber yapmanızdır. Bebeğin her öğüne, olumlu olumsuz bir tepkisi olacaktır. Bu tepkiye göre beraber yol haritası çizmenizi öneririz.

 

Home Ofis çalışan anne babalar çocuk bakıcısını ne zaman işe almalıdır?

 

Evden çalışmak demek, bebeğin günlük rutinini tamamıyla anne yürütebilir demek asla değildir. Gece gündüz bebeğe bakarak, bir yandan da çalışma hayatını düzende tutmak, imkansızdır. Evden çalışma sisteminde bile, dışarı çıkmanız, toplantıya gitmeniz, seyahat etmeniz gerekli olacaktır. Bu durumda babaya yüklenmek, geçici ve yıpratıcı olacaktır. Ayrıca en çok yapılan hata, ‘’nasıl olsa evdeyiz’’ diyerek, ev işlerine yardımcı gibi eleman işe almaktır. ‘’Bebeğe ben bakıyorum evi çekip çevirsin’’ veya ‘’benim gözetimimde nasıl olsa referansa gerek yok’’ demek, çok tehlikeli ve kısa vadeli olacaktır. Çünkü, herkes sevdiği işi, sabırlı olduğu işi yapsın ve taşıyabileceğinden daha fazla yük altına girmesin.

 

Aile çevresinden destek alamayan anne babalar için;

 

Bu şekilde desteği olmayan anne babalar, hem ruhen hem de bedenen daha yorgun ve yardıma ihtiyaçları olur. Uykusuz, aralıksız ve yalnız olmak duygusal olarak da daha zordur. Bu nedenle, doğumdan itibaren çocuk bakıcısı işe başlamalıdır. Tecrübesiz anne baba olmak bebeğin ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz ve düzensiz olacaktır. Doğru zamanda doğru etkilerle bebeğin düzenini oluşturabilmek, yatış pozisyonu, uyku düzeni, gaz sancıları, bebeğin banyo ve tırnak kesimi gibi konularda çok önemlidir. Hamileliğin son ayında aday mülakatlarına başlayıp anlaşmalı ve doğumdan hemen sonraki sancılı ve zor günleri çocuk bakıcısı desteği ile geçirmenizi tavsiye ederiz.

 

Dikkat etmeniz gereken unsurlar;

 

  • Referanslı çocuk bakıcısı olması
  • Daha önce ayına ve yaşına göre tecrübeli çocuk bakıcısı olması
  • Uzun vadeli çalışabilecek, çalışma prensiplerine uygun çocuk bakıcısı olması
  • Sigara kullanmaması
  • Düzenli bir hayatının olması
  • Sağlıklı olması
  • Eğitimli çocuk bakıcısı olması
  • Yabancı uyruklu bakıcı ise, oturma izinli çocuk bakıcısı, Türkçesi düzgün yabancı çocuk bakıcısı olmalıdır.

 

33 yıllık kurumsal çocuk bakıcısı danışmanlık şirketi olarak, Güvenilir çocuk bakıcısı ile profesyonel hizmet alarak çalışmak istiyorsanız bizi arayın.

 

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz – 04.11.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?