İdeal Çocuk Bakıcısı Nasıl Olmalıdır

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak 1991 yılından bu zamana kadar edindiği bilgi ve birikimleriyle ideal bir çocuk bakıcısı nasıl olmalıdır ? sorusuna şu ana başlıklarla ışık tutalım.

Öncelikle ideal çocuk bakıcısının kişisel yapısı nasıl olmalıdır  bunu size maddeler halinde açıklamak isteriz.

çocuk bakıcısı nasıl olmalıdır

Çocuk Bakıcısı Nasıl Olmalıdır ?

*Sorumluluk sahibi ve güvenilir bir kişilik sahibidir

*Sabırlı ve sevecen kişidir

*Pozitif ve tutarlı kişidir

*Yaşadığı toplumun gelenek ve göreneklerine saygılı ve uyumlu kişidir

*Samimi ve tutarlı kişidir

*Sakin yapıda , özel hayatı ve düzeni olan kişidir

*Bilgi sahibi, öğrenmeye açık, kitap okumasını seven kişidir

*Sağlıklı ve sağlıklı yaşam kurallarına uyan, kötü alışkanlıkları olmayan kişidir

*Öz değeri ve özverisi olan kişidir

*Huzurlu ilişki kurabilen, özgüveni yüksek olan kişidir

*Pedagojik bilgisi olan ve bilgilerini güncelleyebilen kişidir

*Tecrübeli çocuk bakıcısı uzun yıllardır bu işi yapan referanslı bakıcı kişidir

*İdeal çocuk bakıcısı, duygusal zekası olan, empati yapabilme yeteneğine sahip, duyarlı kişidir

*İdeal bakıcı, insanları ve doğayı seven,adaletli olan  kişidir

*Çocuk bakıcılığı mesleğini severek yapan ve çocuklarla beraber olmaktan mutluluk duyan kişidir

*Çocuk bakıcısı, çocuk hastalıkları ve ilk yardım bilgisi konularında bilgi sahibi olmalıdır, her durumda ne yapacağını  biliyor olmalı ve müdahale etmelidir.

İdeal çocuk bakıcısı nasıl olmalıdır ?

Bakıcının ideal çocuk bakıcısı olduğunu nasıl anlarız sorusu vardır ki bu çok önemli bir sorudur.Aradığınız ideal çocuk bakıcısı ile öncelikle yüz yüze görüşmelisiniz. Bu bakıcı ile gerek tanıdık vasıtasıyla gerekse bizim gibi danışmanlık şirketi aracılığı ile yollarınız kesişmiş olabilir.

Eğer tanıdık çevrenizden tavsiye edilen bir bakıcı adayı ise;

Tanıdıkla bulmuş olmanız sizin beklentilerinizi tam karşılayacak ve size uyum gösterecek anlamına gelmez. Tanıdık arkadaşınızda çalışmış olsa dahi arkadaşınızla sizin beklentileriniz de aynı olmayabilir. Aileler bu kişiden tandık dışında profesyonel çocuk bakıcısı olarak çalıştığı ailenin referansını kesinlikle almalıdır. Tanıdık olması nedeniyle gerekli güvenlik araştırmalarını yapmamak çok yanlış bir davranış olacaktır. Bu noktada da uzun vadeli çalışmış tecrübeli çocuk bakıcısı olmasına dikkat edilmelidir.

Danışmanlık şirketi aracılığı ile ideal bir çocuk bakıcısı bulmanız için;

Evde çocuk bakımı hizmeti veren Danışmanlık şirketlerini araştırdınız.Öncelikle web sayfalarını, referanslarını ve özel bloglarını iyice incelemelisiniz. Bu işe verdikleri önemi ve yeniliklere bakışlarını ölçmek için.İletişime geçeceğiniz uzman danışmanlık hizmeti veren yetkilinin siz gerçekte dinlediği, anladığı ve empati yaptığını anlamanız gerekiyor. Sonrasında görüştürdükleri adaylarla sizi ne kadar iyi anladıklarının sağlamasını yapmanız kolaylaşır.

Dilerseniz bakıcı adayı ile yüz yüze görüşme yaptığınızda ideal bir çocuk bakıcısı olup olmadığını nasıl belirlersiniz, maddeler halinde bilgi vermeye devam edelim.

*İlk intiba görünüm, kişisel temizlik, el, yüz, kıyafet ve derli toplu mu ?

*Sonrasında göz teması kurarak, samimiyet ve karşılıklı sıcak bir elektrik yakalamak ya da yakalayamamak

*Çocuğunuzla, kendinizle ve evinizde hayal etmek, bütünleştirmek veya bütünleştirmemek

*Çocuk bakıcısı adayının aile özel yaşantısı, aile bireylerinin durumu, sizin aile yapınıza uyumu, gelenek ve göreneklerinize uygun mu?  Ortak bakış açılarınız var mı ?

*Bakıcı adayı ile görüşme için sorular hazırlayıp gitmenizi öneriyoruz.Bu sorulara cevabında yakalayacağınız ortak düşünceler veya zıt düşünceler

*Dini ve davranışsal gibi çok özel konularda  uyum yakalamanız çok önemlidir.Ortak kültürlerde olmanız çocuğunuz için çok faydalı olacaktır.

*Bakıcı sizin ihtiyaç duyduğunuz doğrultuda çalışmış olmasıdır.İsterseniz örneklerle anlatalım;

*Evde yatılı çocuk bakımı hizmeti için daha önce yatılı çocuk bakıcısı olarak çalışmış olmalıdır

*Evde gündüzlü çocuk bakımı hizmeti için daha önce gündüzlü çocuk bakıcısı olarak çalışmış olmalıdır. Bu noktada saatlerinize sıkıntısız uyabilecek, çalışıyorsanız daha önce çalışan bir ailenin çocuğunun sorumluluğunu almış, aileye gerektiğinde esnek davranabilecek, küçük çocuğu olmayan, bu işe meslek olarak bakan, çocuğunuzu ve evinizi sahiplenip, inisiyatif kullanabilecek, çocuğun sistemini ve rutininde devam ettirebilecek kapasitede olmalıdır.

*Çocuğunuza istediğiniz eğitimli çocuk bakıcısı, çocuk gelişimi mezunu bakıcı, gölge öğretmen, oyun ablası ise bu dallarda gerekli eğitim belgelerini, sertifikalarını görmenizi öneriyoruz.Ayrıca belgelerdeki teorik bilgi yeterli olmayabilir.Bu nedenle daha önce sizin gibi bir ailede çalışmış tecrübeli çocuk bakıcısı olmalıdır.

Bütün bu bilgiler ışığında işveren aile olarak ideal çocuk bakıcısı ile çalışıp uzun yıllar hizmet alıp, sorunsuz bir şekilde çocuğunuzu büyütmek istiyorsanız. Yüz yüze mülakattan sonra yapacaklarınız şunlardır.

*Sizin beklentilerinizi ne kadar karşılayacağını aile içinde ortak kararlarla değerlendirmelisiniz. 1’den 10’a kadar 8-9 iyi bir puandır.9-10’u yakalamak her zaman mümkün olmaz. Çünkü o asla bir anne gibi olamaz. Annenin vekili olacaktır.

*Sonrası referansla detaylı konuşma ve aklınıza takılanları çözmek olacaktır.

*Sizin için önemli esneklik beklentilerinin tekrar üzerinden geçmek ve emin olmak gerekir.

* Son aşama olarak, gerekli sabıka kağıdı ve ikametgah kağıdı gibi evraklar, güncel olarak istemektir. Ayrıca masrafını kendiniz karşılayarak bazı bulaşıcı hastalıklarla ilgili testleri de yaptırmanızı öneririz.

Berkay Danışmanlık olarak, öz değeri ve özgüveni düşük bir çocuk bakıcısı ile asla çalışmayın diyoruz. Farkında olduğumuz ya da olmadığımız binlerce günlük seçimlerle çocuğumuzun yaşamını oluştururuz. Aklı başında her ana baba çocuğunu yaşama hazırlamak ister; çocuğunun güçlü, saygı değer, kendisine güvenen yetişkin olacak şekilde büyümesi ister. Bu nedenle en iyi çocuk bakıcısı ile çalışmayı, en iyi okula gitmesini ve en saygın mesleği edinmesi için ellerinden gelen her şeyi yaparlar.

Çocuklarını kendi ayakları üstünde güçlü bir kişi olarak görmek isteyen ana babalar çocuklarının aklının gelişmesine önem vermelidirler. Bu nedenle ideal bir çocuk bakıcısı nasıl olmalıdır ve çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
28.04.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?