Çocuk Bakıcısı Nasıl Olunur ? Herkes Çocuk Bakıcısı Neden Olamaz ?

Çocuk Bakıcısı Nasıl Olunur sorusunu cevaplarken, öncelikle çocuk bakıcısı kimdir, Dadı kimdir, Bebek bakıcısı kimdir gibi tanımlamaları kısaca yapalım isterseniz.

Çocuk Bakıcısı; çocukların öz bakımını yapabilen, çocukların biyolojik ve duygusal gelişiminde etkili ve becerikli, bu işi meslek olarak gören ve mesleğin tüm özelliklerini taşıyıp uygulayabilen yeterlilikteki kişidir. Öncelik çocuk bakımı olarak çalışırlar ve ufak tefek ev işlerine yardımcı olurlar. 0-3 yaş çocuk bakımı veya 1-6 yaş çocuk bakımında tecrübeli çocuk bakıcısı olması şarttır. Çocuğun gelişiminde etkili ve katkı da bulunacak kapasitede olması gereklidir. Çünkü bakıcının çocuk eğitiminde önemi fazlasıyla büyüktür.

Çocuk Bakıcısı Nasıl Olunur ?

Dadı Kimdir ve Tanımı; yeni doğan bebek bakımı konusunda uzman, pediatrik ve pedagojik bilgilere sahip, prematüre bebek bakmış, reflulü bebek, kolikli bebek, erken doğan bebek gibi detaylı ve zor süreçlerde deneyim sahibi olup gerekli hijyen uygulamalarını bilen kişidir. Dadılar ev işleriyle ilgili sorumluluk almazlar.0-1 yaş yeni doğan bakımı, 0-3 yaş yeni doğan bebek bakımında tecrübeli bebek bakıcısı olması şarttır.

Çocuk Bakıcısı Nasıl Olunur

Bebek Bakıcısı; bebek bakıcısının tanımı kısaca çocuk bakıcısı ve dadı tanımının karması diyebiliriz. Ortak noktalar, yeni doğan tecrübesi olması 0-3 yaş ya da 0-6 yaş grubu da olması şarttır. Bebeğin günlük bakımı için yeterli bilgilere sahip, yeniliklere açık, insiyatif kullanabilecek anne ve babanın kurallarına uygun, doktor direktiflerini doğru uygulayacak yeterliliğe sahip kişidir. Öncelik bebeğin öz bakımı ve gelişimi ile ilgili faaliyetlerde çalışmak isterler. Bebekten arta kalan zaman olduğunda, çalışan ailelere yemek ve günlük toparlama konusunda destek verirler. Yeniliklere açık olup, anne ve babanın istediği doğrultuda, kurallara uyarak uyum içinde bir evde bebek bakımı hizmeti alabilirsiniz.

Herkes Çocuk Bakıcısı Olamaz!

Çünkü ;  

Evde çocuk bakımı hizmeti için uygun bir profil olmak gerekir. Profilden kasıt, görünüm, kişisel temizlik, hijyen ve yeterlilik gerektirir. Çocuğu anlamaya ve anlam verdirmeye çalışmak için kapasitesi yeterli olmalıdır. Özgüvenli olmalı ve özgüven vermelidir. Mutlu bir çocuk yaşamı için kendi aklına ve becerilerine güvenmelidir. Çocuğu yaşama hazırlarken, çocuğun güçlü ve kendisine yeterli bir yetişkin olarak hayatını sürmesi için emek verir.

Davranışları, hal ve hareketleri ile rol model olur ve düşünme yeteneği ile çocuğun aklının gelişmesinde de önemli rol oynar.

Bütün bu kişisel özelliklere sahip olamayan birisi ne çocuk bakıcısı, ne bebek bakıcısı ne de dadı olamaz ve olmamalıdır. Çünkü bakıcının bebek gelişimine katkısı asla unutulmamalıdır. Bu emek ve yüksek sorumluluk gerektiren çocuk bakıcılığı mesleği kutsal bir meslektir. Emanet edilen 0-3 yaş çocuk bakımı, bir çocuğun tüm olumlu olumsuz yapı taşlarının temelidir. Bu temeldeki taşları anne baba ile birlikte ancak tecrübeli çocuk bakıcısı koyabilir.

Çocuğun gelişimi, çocuğun mutlu bir birey olabilmesi için sağlam bir kişilik ve sağlam bir kapasitedeki kişiler ideal bir çocuk bakıcısı olabilirler. Bu iş sadece para kazanmak için yapılamaz. Sadece anne olmak yetmez. Etrafta tanıdık, eş, dost çocuğuna bakmış olmak referans sayılmaz. Bu bir meslektir ve bu mesleği gönlünde gerçek çocuk sevgisi taşıyanlar yapabilir.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak verdiğimiz bu bilgiler ışığında, çocuk bakıcısı nasıl olunur sorunuza kılavuz olmaktır niyetimiz. Ayrıca bu özelliklere sahip kişilerin yeterliliklerini ölçüp tartmaktır. Bu ölçü ve tartımızda, bizlerde anne olduğumuz için başvuru yapan kişilere ‘’ acaba ben bu kadına kendi çocuğumu emanet eder miyim ‘’ empatisini vicdanen uyguluyoruz. Sonrasında referanslarının kontrolü ve aile özel hayatının araştırmasını yapıyoruz. Çünkü insan kendi hayatında mutlu ve huzurlu ise bunu işine de yansıtacaktır.

Kısacası çocuk bakıcısı arıyorum diyen ve bu konuda en profesyonel şekilde evde çocuk bakımı hizmeti almak isteyen tüm anne ve babaların yanındayız. İletişime geçmenizi bekliyoruz.

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?