Çocuk Bakıcısı Olmak istiyorum

29 yıldır kurumsal profesyonel bakıcı şirketi ile ihtiyaç sahibi ailelere hizmet veren ve binlerce çocuk bakıcısı olmak istiyorum diyerek başvuruda bulunan, iş arayan kadınlara iş bulan bir insan kaynakları uzmanı olarak bu makalemi yazmak istiyorum.

17 Yıl önce, henüz insanları pek tanıyamıyor ve herkese iş bulmak için adeta deli gibi çırpınıyordum. Sanki bütün başvuran insanlara görünmez bir bağ il bağlanmış ve onlara iş bulmakta borçlanmış gibi hissediyordum. Tek amacım herkese yardım edebilmekti. Bende çok daha eski yıllarını bu işe adamış çalışma arkadaşlarım, her eşleştirmeme bir sebep bulup, olmaz doğru eşleşmez o aileyle, yada o eleman o iş için uygun değil cevabı alıyordum. Derken günler ayları, aylar yılları kovaladı. Artık anlıyordum, çocuk bakıcısı olmak istiyorum diyerek çocuk bakıcısı olunmaz ve herkes çocuk bakıcısı olamaz!!!

Neden herkes çocuk bakıcısı olamaz?

Bu emek ve yüksek sorumluluk gerektiren çocuk bakıcılığı mesleği kutsal bir meslektir. Emanet edilen 0-6 yaş çocuk bakımı, bir çocuğun tüm olumlu yapı taşlarının temelidir. Bu temeldeki taşları anne baba ile birlikte ancak tecrübeli çocuk bakıcısı koyabilir.

Çocuğun zihinsel gelişimi ve çocuğun fiziksel gelişimi, ayrıca çocuğun mutlu bir birey olabilmesi için sağlam bir kişilik ve sağlam bir kapasitedeki kişiler iyi çocuk bakıcısı olabilirler. Bu iş sadece para kazanmak için yapılamaz. Sadece anne olmak yetmez. Etrafta tanıdık, eş, dost çocuğuna bakmış olmak referans sayılmaz. Bu bir meslektir ve bu mesleği gönlünde gerçek çocuk sevgisi taşıyanlar yapabilir.

Çocuk bakıcılığı,  için uygun bir profil olmak gerekir. Profilden kasıt, görünüm, kişisel temizlik, hijyen ve yeterlilik gerektirir.

Çocuğu anlamaya ve anlam verdirmeye çalışmak için kapasitesi yeterli olmalıdır.

Özgüvenli olmalı ve özgüven vermelidir.Çocuğun duygusal gelişimi için kendi aklına ve becerilerine güvenmelidir. Çocuk büyürken, çocuğun güçlü ve kendisine yeterli bir yetişkin olarak hayatını sürmesi için emek verir.

Davranışları, hal ve hareketleri ile rol model olur ve düşünme yeteneği ile çocuğun aklının gelişmesinde de önemli rol oynar.

Bütün bu kişisel özelliklere sahip olamayan birisi ne çocuk bakıcısı, ne bebek bakıcısı ne de dadı olamaz ve olmamalıdır.

Çocuk bakıcısı nedir?

 Çocuk Bakıcısı nedir? sorunuza şu şekilde kişisel olarak, yıllara dayanan deneyimimle cevaplamak isterim; Çocukların öz bakımını yapabilen, çocukların biyolojik ve duygusal gelişiminde etkili ve becerikli, bu işi meslek olarak gören ve mesleğin tüm özelliklerini taşıyıp uygulayabilen yeterlilikteki kişidir. Gerçekten gözlerinden çocuklara olan tutkusu okunabilen, önceki baktığı çocukları anlatırken gözleri dolan, emek verirken tüm kalbiyle çalışan, dünyaya anne olarak doğmaya gelmiş olan kadın girişimci emektarlardır. Bebeklikten emanet aldıkları çocukları, evlatları gibi bağrına basıp çalışırlar ve bakıcılık hizmeti verdikleri ailenin ufak tefek ev işlerine yardımcı olurlar. 0-3 yaş çocuk bakımı veya 1-6 yaş çocuk bakımı, tecrübeli çocuk bakıcısı olması şarttır. Çocuğun gelişiminde etkili ve katkı da bulunacak kapasitede olması gereklidir. Çünkü bakıcının çocuk eğitiminde önemi fazlasıyla büyüktür.

Çocuk bakıcısı olmak için;

Yıllar içerisinde, binlerce çocuk bakıcısı olmak istiyorum diyen, kadınlarla tanıştım ve mülakat ile iş bulup bulamayacağıma karar verdim. Çünkü, kişinin çocuk bakmak istiyorum demesi veya referans sahibi olması, benim ona iş bulacağım anlamına gelmez.

İnsanlar anne olduktan sonra, dünya ya farklı baktıklarını söyleyip dururlar.

Anne olduktan sonra anladım ki, çok haklılarmış. Hele ki çalışan bir anne olup da, kendi bebeğini bakıcı ile büyüten anne olarak, bu meslekteki başarıma başarı kattığımı da söylemek isterim. Daha insan kaynakları kariyerimin başlarında, 21 yaşında genç bir anne olmuştum. Çocuğumun geleceği, iyi bir yaşam standartı ve kaliteli eğitimi için çalışmak zorundaydım. Hem ben çalışarak çocuğuma daha mutlu bir rol model anne olacağımın da farkındaydım. Anladım ki, önce bebeğin annesi, yada çocuğun annesi ile empati yapmak gerekiyor. Bakıcı hizmeti için bakıcı şirketinde çalışan insan kaynakları ve işe alım+işe yerleştirme sürecini iyi yönetmek için, ihtiyaç sahibi bakıcı arayan aileler için anne gözüyle bakabilmek ve hissetmek çok önemli bir özelliktir. Çünkü bana kendi içimde, her bakıcılık için başvuran adaya iş bulmaya karar vermeden önce, şu soruyu sorduruyor ‘’ acaba ben bu kadına kendi bebeğimi emanet eder miydim?’’

Yıllarca, her çocuk bakıcısı olmak istiyorum diyen, her başvuru yapan bakıcı adayına, iç sesimle bu soruyu sordum. Bu soru beni hiç yanıltmadı ve hiç hata yapmama neden olmamamı sağladı diyebilirim. Bunca yıldır ne güvenlik, ne de başka bir sevimsiz sorun yaşadığımız işveren aile olmadı.

Çocuk bakıcısının aileler için önemi ve ailelerin bakıcıdan beklentileri

Çocuk bakıcısının önemi konusunu aile gözüyle bakarak değerlendirmek isterim.

Ailelerin bakıcıdan beklentileri ana başlıklar ve önem arz edenleriyle şunlardır;

*Güvenilir çocuk bakıcısı

*tecrübeli çocuk bakıcısı

*Kapasiteli çocuk bakıcısı

*Anaç ve sevgi dolu çocuk bakıcısı

*Deneyimli, sabırlı, sahiplenici, uzun vadeli çalışacak çocuk bakıcısı

*çocuğun eğitimine önem veren çocuk bakıcısı

*çocuğun gelişimine önem veren çocuk bakıcısı

*çocuğun zihinsel gelişimine önem veren çocuk bakıcısı

*çocuğun fiziksel gelişimine önem veren çocuk bakıcısı

*Çocuğun güvenliğine önem veren dikkatli çocuk bakıcısı

*çocuk bakıcılığını meslek olarak gören çocuk bakıcısı

*Davranış ve duygularıyla çocuğa rol model olacak ideal çocuk bakıcısı

Bu ana temeller beklentisinde, bakıcı arayışı içinde olan aileler için, uzun ve titiz bakıcı mülakatları, bakıcı seçimleri ve en sonunda iş bulmaya karar verdiğimiz yeterlilikteki referanslı bakıcı adaylarını kişisel kimya uyuşmalarına göre doğru eşleştirmek de bizim kurumsal bakıcı şirketi hünerimiz olacaktır.

Çocuk bakıcısı olmak istiyorum, diyen herkes çocuk bakıcısı olamaz ve olmamalıdır. Can emaneti en kutsal emanettir. Çocuklarımız kalbimiz ve geleceğimizdir diyerek, gerçekten çocuk bakıcısı olmaya layık çocuk bakıcısı olmak istiyorum diyen kadın emekçileri ve gerçekten iyi çocuk bakıcısı arayan ailelerin iletişime geçmesini bekliyoruz

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan Şahbaz
30.05.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?
etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?