Çocuk bakıcısına güvenmenin 13 etkili yolu

Sevgili anneler ve babalar; Sizlere çocuk bakıcısına güvenmenin etkili yolu konulu yazımızda, 29 yıllık bir çocuk bakıcısı danışmanlık firması, insan kaynakları yöneticisi ve aynı zamanda, 2 çocuğunu, çocuk bakıcısı ile büyüten bir anne olarak, bilgilerimizi paylaşmak isterim.

Çocuk bakıcısına güvenmenin etkili yolu

1 – İLK GÖRÜŞMEDE YAPILAN ÖN MÜLAKAT VE GÜVEN HİSSİ

Çocuğunuzun bakıcısını seçerken, adaylar içinde, çalışmaya karar verdiğiniz adayın, size verdiği farklı güzel bir enerjisi olmalı, bu enerji içinde bakıcıyı çocuğunuzla hayal etmeli ve çocuğunuzun çocuk bakıcısı ile mutlu olacağını hissetmelisiniz. Bu enerjiye ister, karşılıklı elektrik, ister doğru bakıcı deyin, bu his olmazsa olmaz. Çocuk bakıcısına güvenmenin etkili yolu.

2 – KARŞILIKLI İLETİŞİM VE DUYGU ALIŞVERİŞİ

Çocuk bakıcısı ile rahat iletişim kurabilmek, aynı dili konuşabilmek ve birçok konuda ortak düşünceyle beraber, ortak duygulara sahip olmak çok önemlidir. Çünkü, bu duygu alışverişi ve iletişimdeki açıklık, çocuğa da yansır, ortak paydada mutlu ve huzurlu çalışmanızın anahtarı olur.

3 – OLUMLU REFERANS GÖRÜŞMELERİ

Her anne baba, çocuk bakıcısını işe almadan evvel, referans kontrolü yapmak ister. Buradaki amaç, başka ailelerin, aynı şartlarda, bakıcıya çocuğunu emanet etmişler mi? emin olmak ve bakıcının çocuğa karşı davranışlarının nasıl olduğunu öğrenmektir. Eskiden baktığı çocuğun annesi veya babasının, bu konuda size söyleyecekleri, sizin için çok değerlidir. Referans bir nevi, en başta güven kazanmanın en önemli yolu da diyebiliriz.

4 – AİLESİNİ TANIMALISINIZ

Çocuk bakıcısını aile bireylerini tanıyın, ne iş yaptıklarını, bekarsa kimle yaşadığını, annesi, babası, evli ise eşinin ne iş yaptığını, çocukları varsa, çocuklarının durumunu, yaşayış tarzını, işe olan ihtiyacını ve en önemlisi, aile bağlarının yapısını öğrenin. Aile hayatı düzgün bir çocuk bakıcısı daha huzurlu çalışacaktır.

5 – ÇOCUKLARA OLAN SEVGİSİ HİSSETMELİSİNİZ

Anne ve baba olduktan sonra, çocuk sevgisinin nasıl eşsiz bir duygu olduğunu yaşıyorsunuz. Anne baba olduktan sonra da, çocuk sevgisinin var olduğu insanları da daha iyi algılayabiliyorsunuz. Çocuk sevgisi, insanın içinde bir yıldız gibi parlar ve çocuk sevgisini çocuk bakıcısının gözlerinden, sözlerinden ve vücut dilinden hissedersiniz.

6 – ÇOCUK BAKICILIĞI SEVEREK YAPTIĞI MESLEĞİ OLMALI

Çocuk bakıcılığı mesleği, mecburiyetten yapılan veya sadece para kazanmak amaçlı bir meslek olamaz. Kalbinde ve ruhunda çocuk sevgisi olan, çocuklarla beraber olmaktan mutluluk duyan ve çocuğunuzu kendi çocuğu gibi sahiplenen bakıcıya güvenmeniz gerekir.

7- EVDEKİ ÇOCUK BAKICISINI KAMERA İLE TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Evde çocuk bakıcısı kamera sistemi, çocuk bakıcısına güvenemeyeceğiniz anlamına gelmez. Çocuğun, gün içerisindeki rutinini takip ve gözleminiz içinde çok önemlidir. Özellikle, çalışan yoğun anneler, fırsat buldukça çocuklarını gözlemleyip, herşeyin yolunda olduğunu hissetmek için, ayrıca bakıcıyla güven köprüsü oluşturmanız için, şiddetle önerdiğimiz bir tavsiyedir.

8 – KURAL VE SINIRLARI NET KOYMALISINIZ

Baştan konulan kurallar ve şartlarda değişiklik yapılmamalıdır; Çocuk bakıcısı ile en baştan konuştuğunuz kuralları ve çalışma koşullarını değiştirmeniz anlaşmazlığa yol açabilir. Bu durum, iki taraf içinde, ilk görüşme esnasında belirlenmelidir. Sonradan yapılan, mesai, iş tanımı veya ücret değişiklikleri, iki taraf içinde işin içinden çıkılmaz hale gelebilir. Ayrıca,

10 – HER ZAMAN DOĞRUYU SÖYLEDİĞİNİ TEST ETMELİSİNİZ

Bakıcıya çocukla ilgili günlük tutturmanızı öneriyoruz; Bu yöntem sayesinde, gün içerisindeki gelişmeleri takip edebilirsiniz. Özellikle çocukların hastalık ve ilaç kullandığı dönemlerde, takip ve doktora geri bildirim için, çok akıllıca bir yöntemdir. Ayrıca, çocuğunuz büyüdüğünde, çocukluk evresi için anı niteliğinde, hoş bir hatıranız olur.

11 – ÇOCUĞUNUZUN HAL VE HAREKETLERİNİ GÖZLEMLEYİNİZ

Çocuğunuz bakıcı ile vakit geçirmeye başladıktan sonra, davranışlarında veya hareketlerinde değişiklik var mı? dikkatle takip ediniz. Çocuğunuzun mutlu olduğunu veya mutsuz, endişeli, korkak tavırlarda olduğunu anlamanız, anne baba olarak çok zor olmayacaktır. Çocuk bir müddet sonra, olumlu veya olumsuz bir ruh haline girdiyse, çocuk bakıcısı ile herşeyin yolunda olup olmadığını anlayabilirsiniz.

12 – ÇALIŞAN ANNE İSENİZ BAZEN EVE FARKLI ZAMANLARDA GELMELİSİNİZ

Çalışan bir annesiniz, belirli mesailerde çalıştığınız için, evden çıkış ve giriş saatiniz sabittir. Bazen eve geliş saatinizi değiştirin, örneğin eve 2 saat daha erken gelin, bunu bir süprizmiş gibi yapabilirsiniz. Çocuğunuzun anlık durumunu birebir yaşayıp, çocuğunuzla bakıcısının aralarındaki duygusal durumu hissedip, herşeyin yolunda olup olmadığına daha net anlarsınız.

13 – ÇOCUĞUNUZLA BERABERKEN ONLARI İZLEMELİSİNİZ

Bu tür izlemeleri, evdeki kamera sisteminden yapabilir veya çocuğun bakıcıyla parka gittiği saatlerde, uzaktan onları izleyebilirsiniz. Burada önemli olan detay, özellikle dışardayken, çocukla olan ilgisi ve güvenliğini sağlaması konusundaki yeterliliği ve sahiplenmesidir. Aksi takdirde, başkalarıyla konuşuyor ve iletişime geçiyorsa, çocuğun güvenliği ve yalnız başına oynaması konusunda olumsuz bir durumdur.

Çocuk bakıcısına güvenmenin etkili yolu

Çocuk bakıcısı aynı zamanda çok dikkatli olmalıdır.

Çocuğu güvenliğini sağlayacak her türlü önlemi alabilen, dikkatli, sağduyulu olmalı ve çocuğun ani ateşlenmesi, boğazına birşey kaçması v.b. gibi yaşanabilecek, ev kazalarında soğukkanlı bir şekilde, ilk müdahaleyi yapıp, izlenecek en doğru adımları alabilecek kapasitede olmak zorundadır.

27 Yıllık çocuk bakıcısı ajansı olarak, sizlere çocuk bakıcısına güvenmenin etkili yolu, şeklinde yazımızı paylaştık. Güvenilir çocuk bakıcısı arıyorum ve referanslı çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ – 26.03.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?