Çocuk bakıcısından ev işleri desteği istenmeli mi?

21. Yüzyıldaki gelişmelerin ışığında, ne mutlu ki, kadın girişimci çalışanlar, hayatın her alanında dağıldı ve aktif duruma geçti. En çokta bu sebepten dolayı, bakıcılık ihtiyacı ciddi bir sektör haline gelmiştir. Bu ihtiyacı giderdiğimiz, çocuk bakıcılarımız hayatımızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Fakat bu kolaylaştıran beklentilerin sınırlarını, ne kadar genişlettiğimiz kadar, çocuğumuz üzerindeki olumlu – olumsuz etkileri de çok önemlidir. Bu hafta üzerinde duracağımız, çocuk bakıcısından ev işleri desteği istenmeli mi ? konusunda, objektif ve olması gereken düzen konusunda tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Çocuk bakıcısından ev işleri desteği istenmeli mi?

Çocuk bakıcısından ev işleri desteği istenmeli ?

Ebeveynler gerek duygusallıktan, gerekse deneyimsizlikten, çocuk bakıcısı seçimlerinde, bakmaları gereken önemli özelliklere dikkat etmeyebilir. Ortada bir can, bir çocuk söz konusu olduğu için, tek ortak amaç, çocuk için en sağlıklısı ve doğrusunun olmasıdır. 19 yıllık, bakıcı seçme yerleştirme uzmanlığı yapan şahsım adına, şunu söyleyebilirim ki, çocuk bakıcısındaki en önemli kriter ve öncelik, çocukla geçirilen birebir zamanın ne kadar kaliteli olduğudur. Çocuğun kendini ifade edebilme ve ihtiyaçlarını anlatabilme yaşına kadar, bakıcısından aldığı sevgi ve ilgi kadar değerli bir beklentinin önüne, hiçbir şey geçmemelidir.

Peki çocuk bakıcısından hiç mi ev işi istemeyeceğiz ? diye soran işverenleri duyar gibiyim;

Çocuk bakıcısından ev işlerine destek istemenize, çocuğunuz izin verebilmelidir. Eğer ki, gündüzlü çocuk bakıcısı ile çalışıyorsanız, çocuk günde 2 saat uyuyorsa, o saatlerde çocuğun yeme içme, çamaşırı, odası, oyuncaklarını düzene koyup, zamanı iyi kullanabiliyorsa, sizlerede yemek ve ev işlerine destek verebilir. Çocuk uyanıkken yapabileceği işler, çocuğun ihmal edilmemesi için çok sınırlı olacaktır. Bir çocuk bakıcısı, ne kadar pratik olursa olsun, eli ne kadar çabuk olursa olsun, hem çocuk bakıp, hemde ev işlerini tamamen üstlenemez. Meslek hayatımda gördüğüm kadarıyla, çok yorulmayan, çok yıpratılmayan çocuk bakıcıları, daha uzun vadeli çalışıp, daha mutlu çalışıyorlar. Buda demek oluyor ki, çocuk bakıcısı da bir yere kadar dayanıyor ve sonra pes ediyor.

Özellikle yabancı çocuk bakıcısı ile çalışan aileler, çocuk bakıcısına zaman yaratarak, evin tüm işlerini de yaptırmaktadır. Mesele zaman açabilmekte değildir, mesele kaliteli bir çocuk bakıcısının, bir ev işlerine yardımcı gibi çalışamayacağıdır. Ev işlerine yardımcı olarak çalışmak ayrı bir meslek, çocuk bakıcılığı yapmak apayrı bir meslektir. Diğer bir önemli mesele ise, bakıcının evdeki diğer işleri yetiştirebilmesi için harcadığı efordan dolayı yorulması ve çocukla kaliteli zaman geçirmeye enerji veya isteğinin kalmamasıdır. Özellikle çalışan anne babalar, evlerine bakıcı kamera sistemi yaptırıp, gün içindeki akışı görebilmektedir. Çocuğun mutlu büyümesi için, teknolojik aletlerle geç tanışabilmesi için ve ayrıca zihinsel gelişimi için, uyanık olduğu zamanlarda, bakıcısı ile birebir oyunlarla ilgi içinde büyümesi gerekir.

Çocuk bakıcısı, çocuğun elverdiği şartlarda, ev işleri ile ilgili hangi destekleri verebilir? bunlara bir bakalım;

Çocuğun uyuduğu zamanlarda veya, aile bireylerinin birinin gözetiminde olduğu vakitlerde, yemek yapabilir, eve süpürge açıp toz alabilir, sofra kurup toplayabilir, mutfak düzenini sağlar. Bunun ötesi yapılacak işler, ev işlerine yardımcı veya ev hanımı anneye yardımcı niteliğinde çalışanlar için, daha uygundur. Bu şekilde çalışan yardımcılar, profesyonel çocuk bakıcısı değildir, daha çok yardımcı bayan niteliğinde, ev işleri ağırlıklı çalışırlar.

Aileler, bazen tecrübesizlikten, bazen eş dostta gördüklerinden etkilenip, bazen ise, ek bir yardımcı maliyetinden kurtulmak için, çocuk bakıcısından bütün ev işlerini de beklemektedir. Eğer ki çocuğunuz kreş veya okul çağında ise, kendi kendine oyun oynayabiliyor ise, bu isteklerde bulunabilirsiniz. Fakat, 0 – 3 yaş arası çocuklarda, ev işleri ile ilgili beklentiler, çocuğun önüne asla geçmemelidir. Çocuğun sağlıklı büyümesini sağlayacak, çocuk bakımı yapmış, referanslı çocuk bakıcısı ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Bizler 29 yıllık, çocuk bakıcı danışmanlık şirketi olarak, çocuk bakıcısından ev işleri desteği istenmeli mi? konusunda, sağlıklı bilgiler vermeye çalıştık. Çocuğunuz için iyi ve güvenilir çocuk bakıcısı hizmeti almak istiyorsanız, bizi arayın.


Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
29.12.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?