Çocuk bakıcısının başlıca 10 görevi

Sevgili anne ve babalar, çocuğuma  bakıcı arıyorum dediğinizde, ilk olarak güven duymanın endişesini yaşadığınızı ve çocuğunuzu emanet edeceğiniz, işini bilen emin eller aramak olduğunu biliyoruz, işte tam bu noktada, çocuk bakıcısının başlıca 10 görevi, yazımızda sizlere çok faydalı olacak bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Çocuk bakıcısının başlıca 10 görevi

Çocuk bakıcısının başlıca 10 görevi ;

1 – Öncelik çocukla ilgili A’dan Z’ye herşey diyebiliriz. Bu durumda, elbette çocuğun güvenliği ve her türlü dış etkenlerden korunması en önemli görevdir.

2 – Çocuk bakıcısı, çocuğun öz bakımı ve fiziksel gelişimi için doğru bakım uygulamaları konusunda deneyimli olup, tecrübeli çocuk bakıcısı olarak, düzen içinde görevlerini uygulamalıdır.

3 – Çocuk bakıcısı, çocuğun temiz ve hijyen kurallarına uygun bakım sürecini eksiksiz yerine getirme görevini alır.

4 – Çocuğun yaşına göre gelişimini ve sağlık durumunu takip eder. Çocukla ilgili gelişen, olumlu, olumsuz her durumdan, anne babayı haberdar eder.

5 – Çocukla ilgili olağan dışı veya acil bir durumda, soğukkanlı olup, gereken en doğru adımı atacak insiyatife sahip olarak hareket eder.

6 – Çocukla ilgili olarak, anne babaya danışmadan kişisel bir adım atamaz.

7 – Anne ve babanın, kural ve direktiflerine uyarak, çocuğun yetişme tarzını, ebeveynlerine göre uygular.

8 – Çocuğun kıyafetlerinin, kullandığı eşyalarının, oyuncaklarının ve odasının temizliğinden ve düzeninden sorumludur. Özellikle bulunduğu ortam ve emeklediği dönemlerdeki çevre temizliği, çocuk bakıcısı görevleri arasındadır.

9 – Çocuğun ek gıdaya geçtiği dönemlerinde ve sonrası için, çocuk ek gıdalarının günlük hazırlanması, yoğurdunun mayalanması, kullandığı tüm eşyalarının bitmeden temini için, liste şeklinde anne ve babaya bildirmesi görevleri arasındadır.

10 – Profesyonel çocuk bakıcısı, bu işi meslek olarak görür ve çocuğun zihinsel gelişimi ile ilgili, çocuğa faydalı olacak kitapları okur, çocukla göz teması kurarak bol bol konuşur. Ayrıca, çocuğun gelişimine yönelik oyunlar oynamak gibi önemli şeyleri özenle uygular.

Bu yazımızda, 28 yıllık çocuk bakıcısı danışmanlık firması olarak, çocuk bakıcısının başlıca 10 görevi konusunda, bilgilendirmeye çalıştık. Bütün bunlar ve daha birçok detaylarda, sizleri aydınlatıp, referanslı çocuk bakıcısı ile size köprü olabilmemiz için,  bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
23.07.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?