Çocuk bakıcısıyla uyum için 5 kriter

Sevgili okurlarımız, 27 yılın verdiği bilgi, birikim ve deneyimleriyle, sizlerin çocuk bakıcısıyla uyum için 5 kriter, başlığında, çocuk bakıcısı ile sonradan yaşayabileceğiniz uyuşmazlıkları engellemek amacıyla, en baştan göz önünde bulundurmanız gereken konuları sizler için kaleme aldık.

Çocuk bakıcısıyla uyum için 5 kriter

Çocuk bakıcısıyla uyum için 5 kriter

1 – Çocuğunuzu emanet ettiğiniz çocuk bakıcısı ile uyum yakalamak, samimiyetin, mesafenin dozunu iyi ayarlamak ve yüz göz olacak kadar yakınlaşmamak gerekir. Bu öneri her iki taraf için oldukça suistimale açık ve yıpratıcıdır.

2 – Çocuğun bakımıyla ilgili her şeyi bilmek istemeniz çok önemlidir. En baştan, çocuk bakıcısını işe alırken, bu konudaki tutumunuzu, kurallarınızı ve beklentilerinizin altını çizerek net anlatmalısınız. Çocuğa karşı uygulanacak her yeni durumun önceden danışılması gerektiğini bilen tecrübeli çocuk bakıcısı ile çalışmalısınız. Ayrıca çocuk bakıcısından not defteri veya ajanda tutmasını talep edebilirsiniz. Özellikle çocuğun rutinini takip etmeniz ve en önemlisi hastalık dönemlerinde bu yöntem sizi asiste edecektir.

3 – Çocuğun yetişmesinde her annenin babanın öncelikleri vardır. Önceliğiniz eğitim ve zihinsel gelişim ise eğitimli çocuk bakıcısı ile çalışmalısınız. Fakat uzun yıllardır çocuk bakıcılığı yapan ve kaliteli ailelerde, alaylı olarak kendini geliştiren, çok donanımlı ve referanslı çocuk bakıcıları olduğunu unutmamak lazım.

4 – Yaşam koşullarınıza göre bir çocuk bakıcısı ile çalışmayı tercih etmelisiniz. Çalışan aile veya yoğun hayatı olan aileler iseniz, seyahatleriniz, iş temponuz, mesai saatleriniz, sosyal hayatınız, aile büyükleri olağanız gibi birçok etken, sizin en başta yatılı çocuk bakıcısı mı ? gündüzlü çocuk bakıcısı mı ? kararınızı doğru vermeniz gereken en önemli unsurlar olmalıdır.

5 – Çocuk bakıcısınız ile kimyanız uyuşmalı, her anne ve baba kendine has çocuk yetiştirme tarzına sahiptir. Yaşam tarzı, entelektüel etkenler, gelenek- görenekler, düşünce tarzı gibi konularda aynı doğrularda buluşabileceğiniz mantıkta güvenilir çocuk bakıcısı olması çok önemlidir. Kendi dominant yapınız veya yumuşak duygusal yapımıza uygun bir bakıcı olması, uzun vade de iki tarafı yıpratmayacak, anlayış çerçevesi içerisinde bir bakıcı – işveren ilişkisi yaşamanızı sağlar.

1991 yılından bu zamana kadar çocuk bakıcısı ajansı Berkay Danışmanlık olarak; çocuk bakıcısıyla uyum için 5 kriter, hakkında sizlere ışık tutmaya çalıştık. 2 çocuğumu bakıcı ile büyüten ve 17 yıldır bakıcı ajansında İnsan Kaynakları yöneticisi olarak çalışan bir anne olarak; çocuk bakıcısı çalıştırmanın zorluklarını biliyor ve en iyi çocuk bakıcısı için bizi arayın diyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ – 08.01.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?