Çocukla kaliteli vakit geçirmek

Çocukla kaliteli vakit geçirmek nedir?

Günümüzde anne babaların, ev hayatlarında veya çalışma hayatında aktif olması ile birlikte, çocukla kaliteli vakit geçirmek adı altındaki, çocukla  birebir iletişim, oyun veya mutlu paylaşım anlamında, ortak yapılan tüm faaliyetlere, çocukla kaliteli vakit geçirmek denir.

Çocuğun en huzurlu ve paha biçilmez anları, anne babasını her zaman özlediği için, anne ve babasıyla baş başa ve tüm dünyadan izole bir şekilde birlikte yaptığı her aktiviteler, çocukla kaliteli vakit geçirmek anlamına gelir.

Çocukla kaliteli vakit geçirmek nedir

Çocuğun yaşına göre oyunlarla kaliteli vakit geçirmek

0-2 yaş çocuklarla kaliteli zaman geçirmek;

Çocukların, güven ve bağlanma dönemindedir. Bu süreç çocuğun aynı zamanda dünyayı anlamdıracağı,çocukların konuşma ve zihinsel gelişimini hızlandırıcı gelişim yıllarıdır. Bu dönemde çocukla göz teması kurmak oldukça önemlidir. Çocukla birlikte, çocuğun dil gelişimini destekleyici şekilde oyunlar oynarken konuşmak gerekir. Oyun sırasında başka bir şeyle İlgilenmek, oyunu aniden kesip ortamdan uzaklaşmak, çocuğun güven duygusuna zarar verebilir. Anne-baba-çocuk İlişkisini ve çocuğun kendine olan güvenini arttırmak İçin, oyunlar ve birliktelikler süresince, ona başardıklarını fark ettirmek ve olumlu geri bildirimlerde bulunmak gerekir.

3 yaş çocuklarla kaliteli zaman geçirmek;

Çocuğun zihinsel gelişimini destekleyici “hayal gücüne dayalı oyunlar” şeklinde olabilir. Hamurla, kumla, legolarla oynamak ve boyalarla resim yapmak çocuğun hayal gücünü geliştirir. Sorular sormaya başlar, neden, nasılı yavaş yavaş sorgulama güdüsünü edinir. Uzak, yakın, sevdikleri, sevmedikleri, kim ,kimler gibi olguları oluşmaya başlar. Çevre algısı artar, doğa ve iklim gibi değişiklikleri anlamaya başlar. Bu nedenle doğadaki varlıkları, ormanı, hayvanları gibi merak uyandırıcı gezi faaliyetleri ile çocukla kaliteli vakit geçirmek mümkündür.

4 yaş çocuklarla kaliteli zaman geçirmek; 

4 yaş itibariyle çocuklar çevresindeki insanlarla,  ebeveyn ile İlişkisi ve paylaşımları oldukça önemli olur. Kız çocuğu anneyle mutfakta birlikte yeni yemekler öğrenip yapmaktan, erkek çocuğu ise babasıyla aktivite yapmaktan vs. oldukça keyif alır. Yine bu dönemde çocukların kas becerilerinin ve hayal dünyalarının gelişimiyle ilgili, enstrüman çalma gibi sanat dallarıyla veya resim yapma, kesme-yapıştırma, birlikte boyama yapma, resimli hikayeleri birlikte yorumlama gibi oyunlar oynanabilir. Artık çocuk kendini iyice birey olarak hisseder ve  anne babayı rol model alma eğilimi bu dönemde artış gösterir. Kişilik bulmaya çalışmanın ilk adımları başlar.

6-7 yaş çocuklarla kaliteli zaman geçirmek;

 Bu yaştaki çocuklar ben olmanın ve isteklerinin farkına varırlar. Bu dönemde onunla aktiviteyi birlikte yapmak, ondan beklentilerini öğrenerek ve hatta uygun zaman ve aktiviteyle planlaması yönünde onu teşvik ederek sorumluluk vermek doğrudur. Bu yaş çocuklara aktivite önerisi yaparken onun tercihlerine önem verilmelidir. Çocuğun talebi plan yapmak veya aktivite yapmak değilse, evde bilgisayar veya buna benzer monoton şeyler ise, bazen bu talepler, aileleri çıkmazda bırakabilir. Çünkü çocukları mümkün olduğunca farklı aktivitelere teşvik etmek gerekir. Televizyon izlerken veya bilgisayar oynarken önemli olan, bu süreci herkesin ekrana baktığı, sessiz geçirilen bir süre olmaktan kurtarmaktır. Bu zamanlarda onunla fikir alışverişinde bulunmayı, yani birlikte iletişim içinde olmayı ve mümkün olduğunca çok fazla göz teması kurmayı unutmamalısınız. Bu yaş grubundaki çocuklar, anne babayı kopyalar ve rol model alır. olumlu davranışları kendinde uygulaması için,çocuklarda kitap sevgisi, çocuklarda doğa ve hayvan sevgisi de aşılamanız onu mutlu bir birey yapacaktır.

Çalışan anne babaların çocuğuyla kaliteli vakit geçirmelerinin önemi

Çalışan anne-babalar günlük hayatın koşuşturmacası içinde sık sık çocuklarına vakit ayıramamaktan yakınırlar. Aslında çocuğun ihtiyacı olan, sürenin uzunluğu değil, birlikteliğin niteliğidir. Böyle durumlarda çocukla kaliteli vakit geçirmek için, birebir çocuğunuzla, başka bir şeyle ilgilenmeden, ona ait vakit ayırmak zorundasınız.Eve geldiğinizde çocuğunuz sizi bütün gün görmediği için, size anlatacak çok fazla konu biriktiriyor ve bunların hepsini bir çırpıda size anlatmak istiyor. Onu dinliyormuş gibi yapmayın, dinlemek için kısa zamanlar ayırın. Ama işinizi bitirince de söz verdiğiniz gibi onu mutlaka dinleyin. Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmek, çocuğunuz için çok önemlidir. Hayattaki sorumlulukların koşuşturmacası içerisinde, çocuğunuzun size olan ihtiyacını asla arka planda tutmamanızı ve çocuğunuzun gelecekte ki yapı taşları için, mutlu bir çocuk olması için, anne çocuk ilişkisi ve baba çocuk ilişkisi olarak, yaşamınızda önemli yer tutmasını öneriyoruz.

Çocukla kaliteli vakit geçirme iletişim yolları

Eve geldiğinizde sizi bekleyen sorumluluklara çocuğunuza dahil edin. Onun yapabileceği basit işleri ona verdiğinizde, çocukla kaliteli vakit geçirme yolları bulmuş olursunuz. Örnek vermek gerekirse; masa kurma, toplama, meyve yıkama, basit ev toparlama, araba yıkama, eve alışveriş, odalarını düzenleme gibi işlere kız-erkek çocuk farketmez ortaklaşa yapabilirsiniz. Bu çocuğun kendi becerilerini arttırma, özgüveni ve bir şeyleri başarıyorum olgusunda, çocuğun kendine inancını arttıracaktır. Aynı zamanda, yetişkin döneminde de, kimseye ihtiyaç duymadan, kendi özel işlerini yapabilecek, çocuğun ayaklarının üzerinde durması gibi geleceğe yatırımlar olacaktır.

Çocukla kaliteli vakit geçirme zamanları

Çocuklar anne babaları ile ne kadar oyun oynasalar da onlara doymazlar ve yorulmazlar. Bu nedenle çocuğunuzla geçireceğiniz zamanı sınırlandırmanızı öneririz. Oyun oynamaya başladığınız ve bitireceğiniz zamanı baştan çocuğunuza konuşun. Çocuk anne babası ile sınırlarını bilerek zaman geçirmeye başladığında, “Oyun oynama zamanı bitti” cümlesini duyduğunda verebileceği tepkiler azalabilir. oyun oynamak için ayırdığınız zamanı iple çekeceği için, bu sözünüze sadık olmaya çalışmalı ve çocuğun beklentilerine saygılı davranmalısınız. Aynı saygıyı oda size gösterecektir.

Çocuğunuz ile oyun oynamaya ya da vakit geçirmeye başladığınızda, tam oyunun en keyifli yerinde oyunu bitirmeyin. “Sen oyun oynamaya devam et, ben işimi halledip hemen geleceğim’’ demeyin, o zaman ona ait olduğu için hevesi ve hayal dünyası kırılacaktır. Anne baba olarak, sorumluluklar dolu yaşamınızda, en büyük sorumluluğun ve size en ihtiyaç duyan varlığın çocuğunuz olduğunu bilerek, çocukla kaliteli zaman geçirme zamanları organize etmeniz çok önemlidir.

Çocuk bakıcısı ile çocuğun kaliteli vakit geçirmesi;

Benzer bir durum anneanne, babaanne ya da çocuk bakıcısı tarafından bakılan çocuklar için de geçerli. Çocuk bakıcısı ile büyüyen çocuklar için, çocuk bakıcısı ile kaliteli vakit geçirmek çok önemlidir. Çocuk bakıcısı, çocuğun öz bakımı ve çocuğun fiziksel bakımı ile ilgili sorumlulukları yapan tecrübeli çocuk bakıcısı olmanın yanı sıra, çocukla kaliteli vakit geçirme yolları ile ilgili de kapasite ve donanıma sahip, ideal çocuk bakıcısı olmalıdır. Çocuk bakıcısı ile çocuğun kaliteli zaman geçirmesi, çocuk şarkıları, çocuk masalları, çocuk bilmeceleri, çocuk resimleri, çocuklara eğitici kitaplar, çocuklarla ilgili eğitici oyuncaklar gibi desteklerle mümkündür. Bunların dışında çocuğun sosyalleşmesi için, parka çıkması, çocuğun yaşıt arkadaşlar edinmesi, çocuğun doğa sevgisi, çocuğun hayvan sevgisi gibi birçok önemli alanlarda da çevresi ile ilişkili şekilde gelişimini sağlayan, eğitimli çocuk bakıcıs olmasına da önem vermelisiniz.

Çocukla kaliteli vakit geçirmenin önemi

Hangi yaşta olursa olsun, çocuklar anne babaları ile zaman geçirmekten çok hoşlanırlar. Hatta anne babaları ile birlikte vakit geçirirken, zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar ve onlara doymazlar.

Çocukla birlikte geçirilen zamanlar, anne-baba-çocuk ilişkisine önemli katkılar sağlıyor. Peki, bu zamanları onu daha iyi tanımanızı sağlayacak yoğun bir duygusal paylaşım içinde geçirmek için ne yapmalı? Çocuklar yaşı kaç olursa olsun anne-babalarından İlgi ve sevgi bekler. Her yaştaki çocuk için ilgi ve geçirilen zaman onun için önemli bir ihtiyaçtır. Bu süreçte bir yapılabileceği, yaşla birlikte değişse de, çocukla kaliteli vakit geçirmek için dikkat edilecek en önemli husus, çocukla duygusal bağ kurarak yanında olduğunuzu hissetmelidir. Çocukla kaliteli vakit geçirmenin önemi için zamandan çok bu süre içinde yaşanan paylaşım ve iletişimin kaliteli niteliği olmalıdır. Çocuğunuz bu sayede her durumda korkmadan ve çekinmeden anne ve babadan yardım ister,çocukta oluşan duygusal zeka ile hareket ederek, anne ve babaya güveni ve inancına göre hareket eder.

29 yıllık çocuk bakıcısı firması olarak, öz değeri ve özgüveni düşük bir çocuk bakıcısı ile asla çalışmayın diyoruz. Farkında olduğumuz ya da olmadığımız binlerce günlük seçimlerle çocuğumuzun yaşamını oluştururuz. Aklı başında her ana baba çocuğunu yaşama hazırlamak ister; çocuğunun güçlü, saygı değer, kendisine güvenen yetişkin olacak şekilde büyümesi ister. Bu nedenle en iyi çocuk bakıcısı ile çalışmayı, en iyi okula gitmesini ve en saygın mesleği edinmesi için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Çocuklarını kendi ayakları üstünde güçlü bir kişi olarak görmek isteyen anne babalar çocuklarının aklının gelişmesine önem vermelidirler. Bu nedenle, çocukla kaliteli vakit geçirmek konusuna önem veren aileler, çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Güldan Şahbaz
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
24.11.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?
etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?