Çocuklar için 10 Eğitici Oyun

Çocuklar için 10 Eğitici Oyun; Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları, uzman insan kaynakları danışmanı olarak; 17 yıllık bilgi birikim ve ihtiyaç sahipleri ile birebir verdiğim hizmetler nezdinde, geleceklerini doğdukları andan itibaren oluşturduğumuz çocuklarımız için, Çocuklar için 10 eğitici oyun başlığında bu yazımızı sizlere sunmak isteriz.

1- Çocuklar için görsel zeka geliştiren eğitici oyunlar;

Görsel zekasını kullanan çocuklar, olayları, insanları ve materyalleri  zihinsel olarak yorumlayabilir. Çevresinde tüm olan bitene karşı ilgili bir gözlem yaparlar. Zihinsel yorumlama yeteneği, resimleri hatırlamanın ötesinde, zamansal ve konumsal farklılıkları görsel açıklayabilme seviyesindedir. Görsel zekaya sahip çocuk, hayal gücüyle düşündüklerini resime dökebilir, kelimeler veya müzik yerine görsel yollarla anlatmayı tercih eder. Resimler, şekiller ve gördüğü her şeyi öğrenmesini hızlandırır. Ressamların görsel zekasının gelişmiş olması normaldir fakat bununla birlikte, bilim adamlarının veya operatör doktorların matematiksel zeka yanında görsel zekalarının da gelişmiş olması zorunludur.

Örneğin;

**Yap-boz yapma, gibi çocuklar için eğitici oyunları uzun ve sabırla birleştirebilmesi

**Hayal gücüne dayalı olarak, hayatın içindeki her şeyi farklı açılardan, şekillerden çizme ve boyama çalışmaları

**Gördüğü her şeyi 2-3 boyutlu resme dökülmesi için yardımcı materyaller( elişi kağıdı, makas, mukavva kağıdı, çeşitli renklerde süslemeler, çocuğun düşünebilme gücü ve bunu resme dökebilmesi gibi çocuklar için eğitici çalışmalar

**Doğadaki veya yaşadığı toplumdaki farklılıkları eşleştirme yeteneği yapabileceği, oyun hamuru çalışmaları, maket küçük yaşam şekilleri yaratabilmesi

2- Çocuklar için sözel zeka oyunları

Bebeğe karşı daha ilk aylardan ve hatta günlerden başlayan bakış ve ilgi çok önemlidir. Bebeğe karşı hep değerli olduğunu hissettirecek, davranış, konuşma ve dokunuşlar yapmak gerekir. Bebeğin bakımıyla ilgili her şey, anne bakıyorsa anneyle veya bebek bakıcısı bakıyor ise bebek bakıcısı ile bir duygu alışveriş mekanizmasıdır. Bebeğin bakımıyla ilgili süreçte, bakan kişinin motivasyonu ve isteği çok çok önemlidir.

Çocuklar için 10 Eğitici Oyun; Çalışan bir anne veya baba iseniz, daha bebeklik aylarına işe alacağınız, çocuk bakıcısı, referanslı çocuk bakıcı ve tecrübeli çocuk bakıcı olması yanı sıra, dikkat edeceğiniz en önemli husus, çocuğunuzun gelişimi için verdiğiniz öneme uygun, eğitimli çocuk bakıcısı veya çocuğunuzla ilgili beklentilerinizi karşılayacak kapasiteli çocuk bakıcısı olmalıdır. Bunun içinde, bebeğiniz doğduğundan itibaren onunla en çok değerli zaman geçirecek çocuk bakıcısı, bebekle bol bol konuşarak ve bebekle göz teması kurarak iletişime geçmelidir.

Örneğin;

Çocuğun 2-3 yaştan itibaren serbest oyunla kaliteli zaman geçirerek, renkler, resim, doğa ile iç içe, sosyal olarak yaşamalı, hayvanları ve doğadaki her şeyi tanıyarak büyümesine önem vermelisiniz. Çocuklarla sözel zeka oyunları, bebeklikten klasik müzik dinletmek, hoş sesler çıkararak doğaçlama masallar anlatmak, çocuğun algılama zekası ve çocuğun anlatma zekasını geliştirmek için, onada masallar uydurmasına ve anlatmasına müsade etmelisiniz.

3- Çocuklar için dikkat geliştiren eğitici oyunlar;

Günümüzde ailelerin en çok aradığı eğitim materyalleri olarak, çocuklar için dikkat geliştiren eğitici oyunlar diyebiliriz. Günümüzde çocuklar çok fazla televizyon ve bilgisayar oyunu oynadıklarından dolayı, çocuklarda dikkat eksikliği, çocuklarda dikkat dağınıklığı problemleri yaşamakta bu durumda çocukların okul başarılarını düşürmektedir.

1 yaş ve üzeri çocuklar için bulunduğu yaş aralığına göre tercih edilebilecek birbirinden güzel dikkat geliştirici oyunları ve oyuncakları çocuklarınızla birlikte inceleyebilir, satın alabilirsiniz. Dikkat geliştirici oyunlar oyuncaklar bölümünde 1 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden ürünler bulunmaktadır.

Örneğin;

Benzerlikleri ve farklarını bulma çalışmaları, puzzle , görsel algıyı geliştirmeye yönelik oyunlar, çocuklar için dikkat geliştirme setleri, gibi oyunlar her kategoriye ayrı girilerek incelenebilir. İlgilendiğiniz ürünlerin bulunduğu kategorilere girdiğinizde ve karşınıza gelen görsellere tıkladığınızda ürünler hakkında bilgi alırken fiyatlarını da görüntüleyebilirsiniz. Özellikle okul öncesi çocuklara sayıları, sembolleri, eşyaları tanımayı öğretmek açısından zeka oyuncakları oldukça etkilidir. Çocukların dikkatini yoğunlaştırma ve yaptıkları işe konsantre olma konusundaki becerilerini geliştiren bu ürünlerle küçük yaşlarda tanışan çocuklar okul hayatlarında da daha başarılı olacaktır.

4- Çocuğun el becerilerini artıran eğitici oyunlar

Çocuğun resimler yapmaya başlaması ve çocuğun kalem tutma becerisi 2-3 yaşından itibaren başlar, çocuklar için organik kalem ve uygun boyuttaki kalemlerle sağlayabilirsiniz. Zamanla çocuk hangi elini tercih edeceğini, özgür iradesiyle tercih etmelidir. Çocuğum solak mı? yoksa sağ eliyle mi kalem tutacak, uzmanlara göre, bu çocuğun zihinsel işlevi ile ilgili olacağından, bu seçime etki veya değiştirme çabasında olmamalısınız. Kendine göre karalamalarla başlayan resim çalışmaları, aylar ve çocuğun yaşça ilerlemesiyle, sevdiği objelere benzetmeye ve boyamalarla kadar ilerler. Küçük yaşlardan itibaren, müzik ve çocuğun enstrümanı eğitimi almasını sağlayarak, bu alanda yeteneği var mı? anlayabilirsiniz. Çocuğun ilkokul döneminde, hangi enstrümandan keyif alacağını bilmiş konuma gelip, istediği doğrultuda ilerlemek isterse de destek olabilirsiniz. Burada aile bireylerinin enstrüman tercihi veya baskısı olmamalıdır.

Çocuklar için 10 Eğitici Oyun;

Çocuğun el becerilerinin gelişimi çoğu zaman da anne, babanın veya abla abinin etkisinde de değişebiliyor. Örneğin; abi basketbola gidiyor ise, kadeşe de basketbol veya buna benzer spor yapması 5- yaştan itibaren başlatılabiliniyor. Fakat yüzme, bale, jimnastik gibi spor becerileri daha 3-4 yaşından başlatılabiliniyor.

Örneğin;

Çocuğun yaptığı resimler veya yaratıcı oyunları sayesinde, uzman pedagoglar, çocuğun çocuğum analitik zekaya mı sahip, çocuğum sanatsal zekaya mı sahip ortaya çıkmasında yardımcı olurlar. Çeşitli büyüklükte ve renklerde bloglar, küplerle farklı şekiller yaratmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle, oyun hamuru, kil ya da seramik gibi malzemelerle yapılan çalışmalar el kaslarını güçlendirir. Resim yapmaya, resimlerinde hayal dünyasındaki yeri oluşturmaya, bunları boyamaya, el işi kağıtları ya da her türlü malzeme ile katlama, kesme gibi etkinlikler yaptırarak değişik şekiller ortaya çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

5- Çocuğun özgüvenini artıran eğitici oyunlar;

Çocuklar için 10 Eğitici Oyun; Çocuğu bir ağaç gibi hayal edin, ortamda ağacın tarlası, evdeki huzur, motivasyon ve davranışlar tarladaki besin kaynaklarıdır. Özgüven aslında, hayattaki zor kolay ne varsa, ben yapabilirim, üstesinden gelirim, bir çıkış bulurum, başarırım olgusudur. Özgüvenli kişi, yapacağı işe kalkışmadan önceki iç güveni de diyebiliriz.

Örneğin;

Çocuğunuza çok küçük yaşlardan, kendi kendine beslenmesi için oyunlar, ayakkabısını bağlaması için çocukla birebir oyunlar, odasını toplamasını bir oyun haline getirerek, tek başına başaramayacağı hiçbir şeyin olamayacağını her defasında ona hissettirecek oyunlar, yaratıcılığını arttıran resimler ile ve koşmasına, saklanmasına, tırmanmasına, kendine zarar vermesine izin vermeden geriden takiple izin vererek, çocuğun özgüveni konusunda ciddi yol katedersiniz.

6- Çocuğun sosyalleşmesini artıran eğitici oyunlar

Çocuk 3-4 yaşından itibaren, yaşıtlarıyla arkadaş olmaktan ve oyunlar oynamaktan büyük keyif duyar. Arkadaşlarıyla oyun esnasında, sırasının gelmesi gibi uyum gerektiren durumlarda, karşılıklı kuralların bilincine vararak, bu yönde kendini geliştirmeye başlar. Bu da toplumda saygı kazanmayı ve saygı duymayı kazandıran ilk adımdır.

Çocukluk döneminde kişilikleri oturmaya başlayan çocuklar, fiziksel, zihinsel olarak  , ebeveynlerine ve çevrelerindeki yetişkinlere daha az ihtiyaç duymaya başlarlar.

Sosyal olmayı sevmeleri,çocuğun sosyalleşmesini artıran oyunlarla ve davranışlarla oluşur. Sosyal çocuk olmak, çocukların dil ve motor gelişimi bakımından önemli değişimler yaşamasını sağlar.

Örneğin;

Aile bireyleri veya arkadaşlarıyla oynanan, kelime oyunları, monopoly oyunları gibi kalabalık isteyen oyunlar, beraber mutfakta kek, pasta yapmak, ortak oynanan yarışmalar, saklambaç, piknik, kamp yapmak gibi eğitici oyunlar sayesinde çocuğunuz sosyalleşmeye başlar.

7- Çocuğun fiziksel gelişimi için eğitici oyunlar

Çocuğun fiziksel gelişimi, bedensel gelişimi ve yeteneği ile ortaya çıkar ve büyümenin hızıyla paralel olarak ilerler. Bebeklikten ilk iki yıla kadar geçen süre içinde çocukların oyunları fiziksel gelişimlerindeki aşamalara dayanan hareketleri içerir. Hareketli oyuncakların peşinden emekleme, mama sandalyesinden tekrar tekrar oyuncak atma, yüksek yerlere tırmanma, parmak uçlarında koşma, yerde dönme ve bunun gibi harekete dayalı oyunlar yaşamın ilk iki yılında sıkça gözlemlenir. Elbette bu oyunlar, çocuğun kas gelişimi ve çocuğun denge-koordinasyon becerileri ile ilgili desteklenmesi açısından son derece önemlidir. Çocuklar için 10 Eğitici Oyun .

Örneğin;

Çocuğun spor yapması 5-6 yaştan itibaren başlayabiliyor. Fakat yüzme, bale, jimnastik gibi spor becerileri daha 3-4 yaşından başlatılabiliniyor. Bunun yanı sıra doğa kampları, yürüyüşleri, bisiklet sürme gibi bu dönemdeki çocuklar yoğun bir enerji ile hareket etme odaklı oyunlar oynarlar.

8- Çocuklarda zihinsel gelişimi için eğitici oyunlar

Çocukla oynanacak eğitsel aktiviteler ve geçirilecek kaliteli zamanın, çocuğun zihinsel gelişimi ve çocuğun yaratıcılığının geliştirilmesi için önemi çok büyüktür.Çocuğunuza yapabileceğiniz en önemli katkıda, çocuğun günlük basit olaylarda karşılaştığı, zor yada çözümünü sunmadığınız durumlarla karşı karşıya bırakarak, ondan çözüm sunmasını veya kendi kendine başarabileceği fırsatları vermeniz olacaktır.

Örneğin;

Çeşitli çocuk oyun setleri ile çocuğun zihinsel gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, çocuğun dil gelişimi, motor gelişimi, çocuğun anlama ve anlatma becerisi ile ilgili çok küçük yaşlardan, bol bol kitap okuyarak, öyküler anlatarak, hayal gücünü oluşturarak, çocuğun zihinsel gelişimini mükemmel hale getirebilirsiniz. Çocuğun zihinsel gelişimi için, çocukla kaliteli zaman geçirmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra gerek siz ebeveynler, gerekse çocuğa bakan tecrübeli çocuk bakıcısı, çocuğa ‘’sence bu durumda ne yapmak gerekir, acaba başka şekillerde demi denemelisin, neden bu şekilde olmuş olabilir’’ gib neden sonuç ilişkisi kurarak, çocuğun düşünme gücünün gelişmesi ve süreci kendi yönetebileceğine ikna olamsı sağlanabilirsiniz.

9- Çocuğun hayal gücünü artıran eğitici oyunlar

Çocuklar için 10 Eğitici Oyun; Çocuğun aklını kullanmasına, sebep-sonuç ilişkisi kurup yanılmalarına fırsat vererek, doğruyu bulacağına inanmalı ve bu inancı sonuna kadar ona hissettir melisiniz.

Çocuğa keyfi kural konulmaması gerekir ve kurallar sık sık değişmemelidir.

Çocukla zaman zaman rutinlerin dışına çıkarak, hayatın kurallardan ibaret olmadığını, bazen kendini daha mutlu hissedecek değişiklikler yapabileceğini göstermelisiniz.

Çocuğunuza beklemediği sürprizler yaparak, onu şaşırtmalı ve insanları mutlu etmenin hazzını yaşatmalı ve öğretmelisiniz. Çocuğunuza söz hakkı ve seçim fırsatı verin vererek, tercihlerine saygı duyarak, sorgulamayı ve soruşturmayı öğreterek çocuğun hayal gücü dünyasını geliştirip genişletebilirsiniz.

Örneğin;

Çocuğun 2-3 yaştan itibaren serbest oyunla kaliteli zaman geçirerek; renkler, resim, doğa ile iç içe, sosyal olarak yaşamalı, hayvanları ve doğadaki her şeyi tanıyarak büyümesine önem vermelisiniz. Ayrıca çocukla birlikte masal ve hikayeler okuyarak doğaçlama oyunlarla kurulmalı, minik legolar,, küpler ve pek çok çeşitli materyaller ile çocukların el ve motor kas gelişimi için oyunlar oynanmalıdır. Hayalindeki oyunlarla çocuğun düşünme gücü ve çocuğun hayal etme becerisi gelişmeye başlar.

Genellikle bu hayali oyunlar çocuğun ya da çevresindekilerin günlük yaşantılarını taklit ederek başlar. Örneğin kız çocuklarının evcilik oynaması, bebeklerini beslemesi veya giydirmesi gibi.

10- Çocuğun varoluşundaki yeteneğini keşfedeceğiniz eğitici oyunlar

Uzmanlar tarafından, çocukların yaptığı hareket ve söylediği sözlerin onların zekâ ve yetenekleri konusunda ipuçları verdiği belirtildi. Keşfetmekten hoşlanırlar. Kalıplardan, sıradanlıktan uzak kalmayı tercih ederler. Orijinal bilgiler, buluşlar, yaklaşımlar ilgilerini çeker.Meraklı tutumları, çok soru sormaları, devamlı öğrenme isteklerinin önüne engeller konulmamalı, hatta takdir edilmelidir. Bu konuda, sorularına sabırla ilgi gösterilmelidir.

Çocukların neye yetenekli olduğunu anlamak için; doğduğunda itibaren gözlem yapmak ve çocuğu keşfedici eğitici oyunlar oynamak gerekir. Zaten çocuk eğitici oyunları oynarken, matematiksel zeka, dilsel ve sözel zeka, sosyal zeka, bedensel zeka(spor yeteneği), ritmik zeka(müzik yeteneği) gibi yeteneğini size sergilenecektir

Örneğin:

Çocuğun yeteneğini anlamak için yukarIda saydığım, zeka çeşitlerini ortaya çıkaran, eğitici oyun setlerini alıp çocuğunuzla ilgili bu durumu keşfe çıkabilir ve mutlu anlar geçirebilirsiniz.

Çocuklar için 10 Eğitici Oyun

Çocuklar bir okyanus gibidirler; ve bu okyanustaki keşifler için oynanacak oyunların sınırları yoktur. Çocuklar için 10 Eğitici Oyun olarak, çocuklar için görsel zeka geliştiren eğitici oyunlar, çocuklar için sözel zeka oyunları, çocuklar için dikkat geliştiren eğitici oyunlar, çocuğun el becerilerini artıran eğitici oyunlar, çocuğun özgüvenini artıran eğitici oyunlar,  Çocuğun sosyalleşmesini artıran eğitici oyunlar, çocuğun fiziksel gelişimi için eğitici oyunlar, çocuklarda zihinsel gelişimi için eğitici oyunlar, çocuğun hayal gücünü artıran eğitici oyunlar, çocuğun varoluşundaki yeteneğini keşfedeceğiniz eğitici oyunlar şeklinde bilgiler paylaştık. Bütün bunlar birbirlerine zincirleme bağlıdır.

1991 yılından bu yana kurumumuz; 29 yıllık çocuk bakıcısı firması olarak eğitimli çocuk bakıcısı alanında, çocuğun gelişimi için, sağlıklı, mutlu ve başarılı bireyler olması için, hizmet vermeye devam etmekteyiz. Ayrıca, çocuk gelişimi mezunu bakıcılar ve eğitimli oyun ablaları hizmeti de vermekteyiz. Çocuklar için 10 Eğitici Oyun; Çocuklarını kendi ayakları üstünde güçlü bir kişi olarak görmek isteyen anne babalar; çocuklarının aklının gelişmesine önem vermelidirler diyerek, ihtiyaç duyan aileler, en iyi çocuk bakıcısı şirketi olarak bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan Şahbaz
06.08.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?
etiketler:
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?