Çocuklar için masalın önemi

Evrene bir armağan, bir hazine ve en değerli varlık olarak gelen çocuklar için masalın önemi tartışılmaz bir maden ocağı değerindedir.

Sevgili okurlarımız, hepimiz biliyoruz ki, çocukların hayal dünyasındaki bütün oluşumların kilidi masallardır. Masal, duygularla hayal gücünün dansıdır. Çocuklar, masal ile birçok şeyi öğrenebilir. Örneğin; doğayı, hayvanları, ağaçları, farklı ülkeleri, farklı gezegenleri gibi…

Çocuklar için masalın önemi

Çocukların öğrenmesi için, en samimi ve en eğlenceli yoldur masallar. Bir çocuk masalın içine girer ve o masalın kahramanı olur. Kahramanın yeteneklerine sahip olmak ister.

Masalların çocuklar üzerindeki olumlu etkileri;

Çocuk masalda yaşanan olaylardan etkilenir. Masalın içinde yaşanan olaylardaki durumları rol model alır, mutlu olur, heyecanlanır ve yeni şeylere heves duyar. Bu yeni şeyler, yeni oyunlar, yeni spor dalları, yeni yerleri görme hevesi, merak duymak gibi birçok olumlu gelişmeleri yaşayabilir.

Çocuklar için masalın önemi;

Kimi zamanda, arkadaşlığı, dostluğu, paylaşmayı ve empati yapmayı öğrenir. Masaldaki olayları kendi hayatıyla özleştirmeye çalışır, farklı yaşam tarzlarının da farkındalığına varır.

En önemli olumlu etkilerden bir tanesi ise, anne, baba, ve diğer yakınlarının, çocuğa masal okuması veya anlatması sayesinde, en sevdikleri ile birebir yakın temasa geçer. Yoğun çalışan anne ve babalar için, masal çocuklarıyla birlikte olma ritüeli haline gelir. Çocuk için çok değerli bir zaman olan, masal zamanı, çocukların anne ve babalarıyla vazgeçilmezi haline gelir.

Masallar için yaratıcı olup, kendinizde ona özel masallar yazabilirsiniz ?

Tüm anne ve babaları duyar gibiyim, zaten masallar bitince bizler de uyduruyoruz. Aslında çocuklarımız bizim uydurduğumuz masalları da çok seviyor. Çünkü, bizlerden sadece onlara özel sözcükler olduğunu ve onlarla daha fazla zaman geçireceğimiz için, fırsat olduğunu biliyorlar.

Çocuklar için en önemlisi, anne ve baba ile geçirecekleri daha fazla zamandır. Ayrıca, masallar çocuğun zihinsel gelişimi için de çok faydalıdır. Çocuğunuza okuduğunuz masal kitapları, çocuğu okumaya teşvik eder ve ileri okuma yazmayı öğrendiğinde, güzel bir okuma alışkanlığı sağlar.

Evet, sizlere dilimin döndüğünce, kendi annelik hislerimi de katarak, çocuklar için masalın önemini anlatmaya çalıştım. Çoğunuzla size özel, en güzel anlardan biri olan masalları asla terk etmeyiniz.

Tavsiye yazımız, Çocuğun Kendi Kendine Başarabilmeyi Öğrenmesi

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
16.07.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?