Çocuklar okuldan eve dönünce evdeki düzenleri nasıl olmalı ?

Çocuklar okuldan eve dönünce evdeki düzenleri nasıl olmalı ? Tatilinden çıkmış olan öğrencilerin, tatil rahatlığından sonra belli bir düzene geçmesi gerekmektedir. Çünkü, okula başladığı günden itibaren erken kalkacağı için, tatilinde istersem geç saatte yatarım, fikrinden vazgeçmeliler. O yüzden, okullar açılmadan, uyku saatleri belli bir düzene konulmalıdır.

İlkokula giden bir öğrencinin uykusunu alabilmesi için, 8-10 saat arasında uyuması gerekmektedir. Bu sebeple, saat 9.30-10.00 arasında yatmalıdır. Bu saatlere uymayan öğrenciler sabahları uykusuz, gözleri kanlanmış, uyanamamış ve algısı açılmamış bir şekilde, karşımızda duruyor. Uyumayan öğrenci, kalan uykusunu ayakta uyuyarak almaya çalışıyor. Bu durum öğrenciyi olumsuz etkiliyor.

Çocuklar okuldan eve dönünce evdeki düzenleri nasıl olmalı ?

Çocuklar okuldan eve dönünce evdeki düzenleri nasıl olmalı ?

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, uyanma saatidir. Aman çocuğum uykusunu alsın, aman çocuğumun uykusu bölünmesin diye düşünen ebeveynler; okula gidiş saatinden en az yarım saat önce çocuğunuzu uyandırmalısınız. Uyandırmalısınız ki, uykusu açılsın, uyandırmalısınız ki kahvaltı edebilsin.

Bir öğrenci için en önemli öğün kahvaltıdır. Büyümesini doğrudan etkiler. İdeal kahvaltıda süt, yumurta, peynir, ekmek bulunur. Kahvaltı edecek vakit yoksa, en azından her sabah bir bardak süt içmesine özen gösterilmelidir. Gün içerisinde yemeğine dikkat etmelidir. Okul sonrası eve döndüğünde sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlayacak yemekler, onlar için yararlı olacaktır.

Öğrenciler okula giderken, çantalarına olması gerekenden farklı defter, kitap, oyuncaklar (kaçamak yapmak istediklerinde) koyabilmektedir. Aşırı yüklenen çantalar, duruşlarını ve kemik sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bunların önüne geçebilmek adına ara sıra çantalarını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Okuldan eve dönüş yapan çocuklarınızı, hemen ödev başına oturması için zorlamayınız. Gününün en büyük bölümünü okulda geçirmiş olan öğrenci, dersten sıkılmış bir vaziyette olabilir. Anlayışlı olup dinlenmesi için ona süre tanımalısınız.

Biraz oyun oynadıktan ödevleri olduğunu, çalışması gereken konuları sorumluluk bilincini vurgulayarak hatırlatabilirsiniz. Oyun oynamak, ucu açık olmasın. Saatlerini oyuna verip, sonrasında ödevlerini yapmak için uyku saatlerini geçirmemelidir. Sonucun uykusuzluk olmasını istemiyorsanız, çocuklarınızla küçük anlaşmalar yapabilirsiniz. Derslerden önce, ne kadarlık bir oyun süresi olduğuna birlikte karar verebilirsiniz. Bu saatlere, uyduğu zamanlarda hafta sonu birlikte yapacağınız bir aktiviteye karar vermek, çocuğunuzun olumlu güdülenmesine yardımcı olacaktır.

Okula giderken öğrencilerin, hava şartlarına uygun kıyafetler giymesine dikkat edilmelidir. İnce giyerse üşür, kalın giyerse terleyip hasta olabilir. Kıyafetleri kadar, ayakkabıları da önemlidir. Tüm gün hareket edip, koştuklarını hesaba katacak olursak, rahat ayakkabılar onlar için kurtarıcı olacaktır.

Okuldan eve gelen öğrenciler, okul kıyafetlerinin kısıtlayıcılığından kurtulup rahatlamak isteyecektir. Bunun içinde rahat olacağı kıyafetler önceliği olacaktır. Gün içerisinde, bu konuda yeterince rahatsız hissedecektir.

Faydalanabileceğiniz diğer yazımız, Okulun ilk haftasında velilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir ?

Damla SEVİM
İlköğretim Öğretmeni
19.11.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?