Çocuklara uygun sağlıklı atıştırma önerileri

Sevgili okurlarımız, çocuklara uygun sağlıklı atıştırma önerileri, yazımız, küçük yaştaki çocuklarımızın, doğru ve sağlıklı beslenmeleri için, en iyi mekanizmaya sahip olmaları için, daha çok çok küçüklüğünden başlayan ve çocukların görsel hafızasından, beyne giden, aileden aldığı rol model davranışlarından oluşur.

Bu nedenle, çocukların sağlıklı beslenmesi ilk önce anne, baba ve aile bireylerine düşüyor. Özellikle okul dönüşündeki atıştırmalık zamanı, okul başarısı, büyüme ve gelişimin devamı, çocuğun sağlıklı ve mutlu olmasıyla  ilgili olarak, gelecekteki olumlu geri dönüşümler için, küçüklükten doğru beslenme alışkanlıklarına rol model olun diyoruz.

Çocuklara uygun sağlıklı atıştırma önerileri

Çocukluğumuzun yumurtalı ekmeği

(çocuklar için proteinli atıştırmalıklar)

Çocuklarımızın büyüme ve gelişme evresinde, protein kaynağı olarak mutlaka yumurta yedirin. Uzmanlara göre, yumurta, anne sütünden sonraki en değerli protein kaynağıdır. Çocukluğumuzda, evimizdeki kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi, yumurtalı ekmeğin kokusu, yatağımızda burnumuzla buluşurdu. Yapımı çok basit ve pratik olan yumurtalı ekmek, çocukların protein açısından, güzel bir atıştırmalık olacaktır. Yumurtalı ekmek yapımı, süt ve yumurtanın çırpılıp, ekemğe bandırılıp kızarmasıdır.

Ev usulü muzlu süt

(çocuklar için kalsiyum ve potasyum kaynağı atıştırmalık)

Dışarıdaki hazır ve katkı maddeli muzlu sütleri çocuklarımıza içirmekten ise, evde taze pastörize süt ve muzdan yaptığımız, ev yapımı muzlu süt, çocuklar için en faydalı vitaminleri içeren atıştırmalık olacaktır. Çocuğunuza rol model olun ve onu en baştan bu tarz evde hazırlanan ev yapımı muzlu süte alıştırın. Hazır gıdalara alışan çocuk, hazır gıdalara adeta bağımlı olacağından, evde hazırlanan sağlıklı ve doğal besinlere karşı ilgisiz olacaktır.

Minik ekmek arası atıştırmalıklar

(Çocuklar için, kalsiyum, C vitamini, folik asit, A ve E vitaminli atıştırmalıklar)

Minik tam buğday ekemğinin arasına, domates, peynir (beyaz peynir veya lor peynirli) ve en sonda dışa doğru sarkan sakal maydanozlar. Çocuklar için, lezzet kadar, görüntü ve cazibesi de önemlidir. Fakat en önemlisi, peynir, maydanoz veya içine konabilecek kıvırcık, salatalık veya göbek salata gibi alternatifleri de sevip yemesi için, küçüklükten sevdirmeli ve rol model olmalısınız.

Gökkuşağı kadar renkli ve keyifli kekler

( Meyvelerdeki, C ve E vitamini, folik asit, pektin, B vitamini, fosfor, kalsiyum, potasyum, magnezyum, çocuklar için vitamin kaynakları atıştırmalıklar)

Evdeki kek kokusu kadar can alıcı ve evin huzurunu damarlara salgılayan bir yiyecek bağı daha yoktur sanırım. Evimizde yapacağımız kekleri her taze veya güneşte kurutulmuş,  işlenmemiş meyvelerden yaparak, meyvelerin içerisindeki, birbirinden önemli, geliştirici ve koruyucu vitaminleri de, çocuklarımızın vücuduna kazandırmış oluruz. Hem de dışarıdaki katkılı ve sağlıksız keklerden de uzaklaştırmış oluruz.

İşlenmemiş kuruyemişli kurabiyeler

Kuruyemişler çocuklar için, çocukların günlük yağ ihtiyacı, çocukların günlük protein ihtiyacını, vitamin B1 ve fosfor ihtiyacını, B1 vitamini B3 vitamini, omega 3, B5 – B6 vitamini, E vitamini, D vitamini, çinko, magnezyum, çocukların Protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarını,  A,B1,B2,B6, C vitaminleri ile fosfat, kalsiyum, demir, fosforik asit, organik asitler, formik asit minerallerini karşılayan gibi çocuklar için vitaminli atıştırmalıklar)

Çocuklara uygun sağlıklı atıştırma önerileri

Evimizin vazgeçilmez enfes kokularından birisi de, elbette nefis ev kurabiyeleridir. Evin kapısından girdiğimizden itibaren, evin sıcaklığını ve acıktığımızı hissettiren kokular. Bu da bir nevi çocuklarda beslenme alışkanlığı ve beklenti yaratan durumlardır. Mesela çocuğun hevesini ve kendi yaratığını yemesi keyfini yaşayarak, hemde içine dilediğiniz işlenmemiş kuru yemişleri koyarak, sağlıklı ve leziz bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

29 yıllık çocuk bakıcısı danışmanlık şirketi olarak, çocuklara uygun sağlıklı atıştırma önerileri, hakkında araştırmalarımızı ve annelik deneyimlerimizi sizlerle paylaştık. Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları, sağlıklı, özenli, hijyenik, dikkatli ve kaliteli çocuk bakımı yapmak ve çocuk gelişimi, tecrübe işi diyoruz ve tecrübeli çocuk bakıcısı, güvenilir çocuk bakıcısı, referanslı çocuk bakıcısı ve eğitimli çocuk bakıcısı ihtiyaçlarınız için, en iyi çocuk bakıcısı danışmanlık şirketi için bizi arayın diyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
30.10.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?