Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

2 Yaş Sendromu Nedir?

2 yaş dönemi veya çocuklarda 2 yaş sendromu çocuğun annesinden bağımsız bir birey olduğunun iyice farkına vardığı ve etrafındakilere de bunu gösterme arzusunda olduğu bir dönemdir. Çocuklarda 2 yaş sendromu 1.5 yaşından başlayarak – 3.5 yaşına kadar devam eden, anne baba ve çocuk için zorlu bir dönemdir, anne baba olarak bu zorlu süreçte biraz daha fazla sabretmeye ihtiyacınız var.

Çocukların kendilerinin bir birey olduklarını fark ettikleri, kişiliklerinin oluşmaya başladığı, istedikleri şeyleri nasıl yaptıracaklarını öğrenmeye başladıkları bir yaş dilimidir. 2 yaşında bir oğlum ya da kızım var afacan mı afacan, yaramaz mı yaramaz,  aşırı hareketli, dediği şeyi mutlaka yapıyor, hayırdan, yapmadan anlamıyor, ağlayarak bir şeyler yaptırmaya çalışıyor diyebilirsiniz.

Hatta sizi çok fazla yorabilir, çok inatçı olabilir, kendine göre kuralları olabilir, bazen sizi çileden çıkarabilir. Yani aslında bütün inatlaşması, öfkesi, kendi istediği doğrultuda hareket etme çabası sağlıklı gelişiminin bir parçası. Tabii aynı zamanda pek çok anne-baba için de oldukça sıkıntılı bir dönemdir.

2 Yaş Sendromu

2 yaş sendromu olan çocuk neler yapar?

*Her şeye benim diyebilir, zorlanacağınız bir konu ise paylaşım, paylaşım duygusu olmayabilir. Oyuncaklarını ya da beğendiği bir şeyi asla paylaşmak istemez

*Birçok şeye yumruklarını sıkarak ve bir ayağını yere vurarak itiraz eder,

*İstediklerini konuşarak anlatmak yerine sık sık ağlayarak anlatmaya ve yaptırmaya çalışır

*İstedikleri yapılmadığı takdirde aşırı tepki verebilir; anne-babaya vurma, kendini yerlere fırlatması, eşyaları ve oyuncaklarını etrafa fırlatma, kendisine zarar verme (saçını çekme, yüzünü tırnaklama gibi), bazen çocuklarda öfke patlaması gibi davranışlar gösterebilir.

*Hayır,  istemiyorum, gelmem, yapmam gibi ifadeleri çok fazla duyabilirsiniz. Anne babanın tepkisine karşı küsme, alınma, kendi kendine içlenme, kendi kendine konuşma tepkileri de gösterebilirler.

*Uyku problemleri yaşanabilir; geç yatma isteği, ebeveynlerinin yanında yatma isteği, gecenin bir vakti kalkma ve yatmama istediği, İştahta kesilme ve yemek seçme gibi tepkiler verebilir.

*2 yaş sendromlu çocuk da dikkat edilmesi gereken en önem nokta ise,  kendine çok fazla güvendiği için kapılara ve camlara dikkat etmenizi öneriyoruz. ( komşuya gitme, parka gitme, camdan bakma ya da sarkmalar vs. gibi)

*Her şeyi kendisi yapmak isteyebilir; kendisi yemek ister, kendisi içecek, kendisi verecek- alacak, kendisi merdivenleri inecek – çıkacak vs. gibi

2 yaş sendromu olan çocuklar için ebeveynlere önerebileceğimiz önemli noktalar aşağıdaki gibidir;

*Çocuğunuzun hala küçük olduğunu, sizin yardımınıza, ilginize ihtiyacı olduğunu, sizin şefkatinize  ve sevginize muhtaç olduğunu, onun da ailenizin bir ferdi olduğunu kabul edip, istek ve arzularını önemseyin, yerine göre hayır ve yapma demeyi, nedenleri ile açıklayabilirsiniz. Eğer yapılması mümkün olmayan bir şey istiyorsa basit ve anlaşılır bir şekilde bunu çocuğunuza açıklayıp farklı bir öneride bulunabilirsiniz ve İlgisi başka bir şeye yöneleceği için büyük tepkilerle karşılaşmamış olursunuz. Bunlara rağmen hala ağlıyor ve saldırgan davranışlar sergiliyorsa onu bir süreliğine yalnız bırakabilirsiniz.

*Çocuğunuza kendi kendine karar verebileceği noktalarda kısıtlama getirmeyin, özellikle kendi odası ve oyuncakları konusunda müdahale etmemeye çalışın, çocuk kendine ait bir dünyası olmasını istediğini unutmayın, bu zamanlarda kendi kendine oynamak istemesini doğal karşılayın sıkmayın zorla başkaları ile oynamaya zorlamayın.

*Çocukla kaliteli zaman geçirin, beraber cep telefonu ya da bilgisayar oynamanız sadece sizi yan yana olmanızı sağlayacaktır. Konuşmalarınızın ve iletişimlerinizin etkin olduğu evcilik oyunu, tamiratçılık oyunu, çocukluğumuzun vazgeçilmez doktorculuk oyunu gibi etkinlik yapabilirsiniz. Ayrıca çocukların eğitim ve öğrenimlerinde başarılarını destekleyen, farklı oyunlarla çocukların motor gelişimi için eğitici oyunlar oynayarak önemli katkıları da bulunabilirsiniz.

*Çok sinirlendiğiniz zaman içinizden 10’a kadar sayın ve sakinleştiğiniz zaman, kızmadan sakin tepkiler vererek, dikkatini dağıtarak onun size anlatmak istediklerini, çocuğunuzun boy seviyesine inerek ve gözlerinin içine bakarak dinleyin. Çocuklar dinleyerek değil görerek öğrenirler. Unutmayın ki onlar bacaklar dünyasında yaşarlar. Amacımız onları bizim seviyemize çekmek değil bizim onların seviyesine inerek iletişime girmemizdir bu sayede tekrar konuşmaya çalışabilirsiniz.

2 yaş sendromu;

*Çocuğunuz size bir şeyler anlatırken onun sözünü asla siz tamamlamayın, kendisinin bitirmesini sabırla bekleyin ve dinleyin. Bu davranışınız çocuğunuzun kendini ifade etme özgürlüğünü hissetmesini sağlarken, hem de sizin ona değer verdiğinizi gösterecektir. Çocuğunuza karşı davranışlarınızda tutarlı olun. Anne baba ve çocuğun bakımından sorumlu olan tecrübeli çocuk bakıcısı ve diğer söz sahibi olan yakınları da çocuğun yaptığı davranışlara aynı tepkileri vermelidirler. Bu tutarlılığın korunması çocuğunuzun kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

*Çocuğunuza seçme şansı sunun, seçebileceği, yaşına uygun seçenekler sunun, kendi seçimini kendisinin yapmasına izin verin. Çocuğunuza kendi kendine başarabileceği şeyler konusunda fırsatlar verebilirsiniz. Örneğin dişlerini kendi fırçalasın, yemeğini kendisi yesin, bazı giysilerini kendisi giysin ve çıkarsın vs. gibi.

Çalışan anne baba iseniz, çocuk bakıcısı hizmeti ile ilgili verdiğimiz hizmetlerden siz değerli ailelere bahsetmek isteriz. Tercihiniz doğrultusunda Yatılı Bakıcı, Gündüzlü Bakıcı, Part-Time Bakıcı Eğitimli çocuk bakıcısı arıyorum diyen ailelerin isteklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

*Tecrübeli çocuk bakıcısı

*Referanslı çocuk bakıcısı

*Çocuk gelişimi mezunu çocuk bakıcısı

*Dadı hizmeti

*Yarım gün çocuk bakıcısı veya part-time çocuk bakıcısı

*Özel eğitimli çocuk bakıcısı

*Oyun ablası çocuk bakıcısı

*Gölge öğretmeni çocuk bakıcısı

Hayatınızı kolaylaştırmak için 2 yaş sendromlu çocuk bakıcısı konusunda, ihtiyaç duyduğunuz çocuk bakıcısı elemanını, size en dürüst hizmeti vererek,  İşkur’a Bağlı Özel İstihdam Bürosu, Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları, bakıcı ajansı, dadı şirketi olarak bizim görevimizdir. 29 yıllık tecrübemizle, edindiğimiz bilgi ve birikimlerimiz ile sizlerin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz. İhtiyaç duyduğunuz her türlü yardımcı hizmeti, bakıcı hizmeti verebilmemiz için bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan Şahbaz
13.10.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?