Çocuklarda Banyo Korkusu

Çocuklarda banyo korkusu ile ilgili olarak, kızım bir türlü banyo yapmak istemiyor ya da oğlum bir türlü banyo yapmak istemiyor, çığlığı basıyor ve ağlamaya başlıyor, ne yapacağımızı bilmiyoruz dediğinizi duyar gibiyiz. Bu dönemsel, geçici ve çocuğa göre değişebilir bir durum olabilir. Bebekler ya da çocuklar genellikle suyu sever ancak bazıları nedense banyo yapmak konusunda korkuları olabiliyor. Kimi çocuklar banyo zamanı son derece neşeli ve istekliyken kimileri de banyodan korkar ve endişe duyar.

Çocuklarda Banyo Korkusu

Çocuklar Neden Banyo Yapmaktan Korkar ?

Çocuklar Neden Banyo Yapmaktan Korkar ?  sorusunu  kısaca açıklamak gerekirse, suyun fazla sıcak olması nedeniyle yanması ya da suyun soğuk olması nedeniyle üşümesi, gözüne şampuan kaçan bebekler ya da çocuklar bir daha aynı şeyleri yaşamamak için banyo yapmak istemeyebilir.

Çocuklara Banyo Yaptırmayı Sevdirmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Çocuğum Banyodan Korkuyor Ne Yapmalıyım diyen sevgili ebeveynlere bu gibi durumlarla karşılaşan ailelere, çocukların banyo yapmayı sevmeleri için birkaç öneri de bulunabiliriz;

*Çocuğunuzu banyo yaptırırken ilk olarak birlikte küveti doldurun ve su ile oynamasına izin verin, bırakın her yer ıslansın kızmayın, bağırmayın, özgür olsun ( tabii bu arada banyo paspaslarını kaldırmayı unutmayınız ve küvet  içerisinde kaymaması için önlem alın )

*Çocuklara özel üretilmiş ve neşeli figürlerle süslenmiş şampuan, banyo lifi kullanın, bunları alıp çok güzel olduklarını, banyoda kullanabileceğini anlatın ve çocuğun incelemesine izin verin.

*Sevdiği oyuncaklarla oynamasına izin verin (suyu koymadan bazı oyuncaklarını birlikte küvetin içine koyun ve bu oyuncakların seçimini ona bırakın)

*Bir oyuncak bebeğini onunla birlikte yıkayın, masal, hikaye ya da şarkılar söyleyerek yıkayabilirsiniz.

*Çalışan anne iseniz, çocuğunuzun banyosunu sizinle yapmasına izin verin, çalışmayan anne iseniz siz de birlikte yapabilirsiniz kucağınıza alıp güvende olduğunu bilmesi sakin kalmasına yol açacaktır.

*Şampuandan dolayı gözünün yanması onu korkutmuş olabilir, yüzünü yıkarken ve durularken buna dikkat edebilirsiniz.

Çocuklarda Banyo Korkusu

*Banyodan sonra kıyafetlerini giydirme esnasında üşüyebilir, bunun için sıcak bir ortam sağlanmalıdır. Saçlarını kurutma esnasında bile korkabilir ya da sıkılabilir bunun içinde dikkatini başka bir şey ile dikkatini dağıtabilirsiniz. (anlık masal, hikaye,  şarkı söylemek ya da ödül olabilir)

*Birlikte küveti doldurdunuz, sevdiği oyuncakları da koydunuz ama bir türlü suya girmiyor diyebilirsiniz. Çocuğunuza neden korktuğu konusunda konuşabilirsiniz ( televizyon izlerken, oyun oynarken veya bir yerde suyun içinde balıkları, canlıları görmüş olabilir bunun düşüncesi bile girmeme nedeni olabilir) Çocuğunuzla konuşup, mantıklı açıklamalar yaptığınızda sizi dinlemiyor gibi gözüksede, tüm anlattıklarınızın farkındadır.

* Banyo sonrası için sürpriz yapabilir, ödüller koyabilirsiniz, bu çocuğunuzu banyo yapması konusunda da teşvik edecektir.

*Suyun ısısı ile ilgili çocuğunuzun yaşayabileceği rahatsızlığı azaltmak için ısı ayarı yapılabilen termostatik bataryalar kullanabilirsiniz.

*Çocuğum banyo yapmak istemiyor diyen ebeveynlerin; çocuğa banyo yaptırırken yapıcı, olumlu, anlayışlı, sakin ve sabırlı olmaları çok önemlidir. Asla çocuğunuzu zorlamayın bu daha çok tedirgin olmasına ve korkmasına yol açacaktır. Bebeğinizle ya da çocuğunuzla olan banyo vaktinizi eğlenceye dönüştürün.

1991 yılından bu zamana kadar; Berkay Danışmanlık insan Kaynakları olarak, çocuklarda banyo korkusu gibi veya çocuklarda uyku düzensizliği, çocuklarda beslenme bozuklukları gibi çok önemli konularda, bebek bakıcısı ve çocuk bakıcısı seçimlerinizde, referanslı çocuk bakıcısı, tecrübeli çocuk bakıcısı, eğitimli çocuk bakıcısı ile çalışmanızı öneriyoruz. Çocuğunuzu en başından bebeklik döneminden itibaren doğru ve bilinçli bir şekilde bakımını gerçekleştirerek; birçok konuda çocuğun mutlu ve huzur içinde büyümesini sağlayabilirsiniz. Çocuk bakımı konusunda deneyimlere sahip, çocuk bakıcısı arıyorum diyorsanız iletişime geçmenizi bekliyoruz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Deniz Kılıç
23.07.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?