Çocuklarda Çevre Temizliği Eğitimi

Sevgili okurlar, çocuklar küçük yaşlardan itibaren, anne babasının ve en yakınındakilerin, olumlu olumsuz tüm hal, hareket, konuşma, davranış ve ruh hallerini, siz hiç farkına bile varmadan kopyalayarak büyür ve bu nedenle, çocuklarda çevre temizliği eğitimi ile ilgili, öğretmeniz gerekenlerle, örnek olmanız gerekenlerle dopdolu bir yolculuğa başlamış olursunuz.

Çocuğunun, çevresine saygılı ve sevgi dolu olması için elinizden gelen herşeyi yaparak büyütmek çok önemlidir, çünkü, çocuklara çevre temizliğinin önemini ilerleyen yaşlarda kazandırmanız çok daha zor ve hatta imkansız olabilir. Ebeveyn olarak, kendi içimizde eksik olan veya gelişmeyen çevre temizliği duygularını, hemen her şekilde çocuğuna istemeden aktarmış olursunuz.

Çocuklarda Çevre Temizliği Eğitimi

Çocuklara çevre temizliğini kazandırmak

En baştan çocuğunuzun anlama ve algılama sistemi oluşurken, en önemli insani vazife olan çevreyi korumayı öğretmelisiniz. Bu duyguyu, sadece eşya veya materyal anlamında değil, doğayı koruma anlamında, yaşadığımız yerleri karşı temiz tutma çabasını aşılayarak verebilirsiniz. Aslında bunun temeli, çevreye karşı anne ve babanın tutumunu gözlemleyerek edindiği kazanımlarla başlar.

Çevre eğitimi, çocukların bilişsel, duyuşsal, görsel ve psikomotor öğrenme alanlarına hitap eder. Çevrenin korunması için tutumlarının, değer yargılarının, bilgi ve becerilerin geliştirilmesi ve çocuklarda çevre dostu davranışların gösterilmesi ve bunların sonuçlarının görülmesi sürecidir.

Çocuklara okul öncesi ve okul çağlarında oluşan ilgiler ve tutumlar gelecekteki yapısal davranışlarının temelini oluşturur.

Çocuklarda Çevre Temizliği Eğitimi

Özellikle çocukluk çağında ve genç yaşta oluşan değer yargıları ve tutumlar, erken yaşlarda doğayla olan ilişkilerde empatinin gelişmesi ve çocuğun dünyaya karşı sevginin oluşmasında oldukça önemlidir. Bunların oluşması, çevrenin korunması için çocuğun çevre dostu davranışları göstermesini sağlar.

Çocuğun gelişim dönemlerinde, çocuğun çevre segisi kazanması, ileriki hayatında, çevreye yararlı bilinçli davranışlarının gelişmesine yardımcı olacak duygusal alandaki öğrenmeler olacaktır. Küçük yaşlarda, evde ve okullarında, çocuklara doğayı sevdirecek oyunlar oynatın, doğada kamplar, piknikler, hayvanları tanıtacak geziler düzenleyin.

Bu faaliyetlerde, onlarla birlikte çevre temizliği etkinlikleri yapın. Yaşantılar, anılar ve mutlu paylaşımlar hafızlarına, çocuğa çevre sevgisi kazandırma olarak yerini alır.  

Çocukların çevre temizliğine karşı duyarlı olmasının önemi

Çocuklar gerek ailede, gerekse okulda, kazandığı olumlu duygular sayesinde, çevre dostu olmayı öğrenirler. Doğanın bir değer olduğunu öğrenen çocuklar, bütün duyu organlarıyla onun güzelliklerinin farkına varır ve onu korumak için çaba harcar.

Yaşadığımız çevrenin korunup temiz tutulması gerekiyor. Bu bilincin de erken yaşlarda aşılanması için, toplumca elimizden gelenin de daha fazlasını yapmak zorundayız. Çocuklara hem bilinç kazandırmak, hem de sorumluluk kazandırmak zorundayız.

Çocuklarda çevre eğitimi, de dünyanın sonunu getirebilecek sorunların ortadan kaldırılması için vazgeçilmez olan bir araçtır. Bu eğitime ne kadar erken başlanırsa o kadar etkili olur. Bu eğitim sayesinde, çocukları çevre bilincine sahip bireyler haline getirmek ve çocukların çevre temizliğine karşı duyarlı olması sağlanmak en önemli görevimizdir.

İstanbul’da çocuk bakıcısı ajansı olarak, geleceğimiz için, çocuklarda çevre temizliği eğitimi verebilecek kapasiteye sahip, tecrübeli çocuk bakıcısı ihtiyacı olan tüm aileleri, yatılı çocuk bakıcısı, gündüzlü çocuk bakıcısı ve eğitimli çocuk bakıcısı temini için, en iyi çocuk bakıcısı şirketi olarak bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
28.09.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?