Çocuklarda Kas ve Kemik Gelişimi

Anne baba olarak, çocuklarımız için her zaman en iyisini yapmak isteriz ve bu nedenle, annelerin en önemli görevlerinden biri bebeklerini sağlıklı besleyip, çocuklarda kas ve kemik gelişimi konusunda, çocuğa gereken özeni göstermeleridir.

Uzmanlara göre; bebekler dünyaya geldikten, sonra hızla gelişirler ve çocukların kemik gelişimi için düzenli olarak sebze ve meyve tüketmeleri gerekir. Kemik gelişiminde alınması gereken en önemli vitamin D vitaminidir.

Çocuklarda Kas ve Kemik Gelişimi

Bebekler, kemiklerinin gelişme çağında D vitamini eksikliğinden kaynaklanan sorunlar yaşarlar. Anne sütü alan çocuklara mutlaka D vitamini takviyesi yapılmalıdır. Çünkü yalnızca anne sütü alan bebekler, D vitaminini yeterince alamamaktadırlar.  Bunu takip eden vitaminler C ve A vitaminleridir.

Bu vitaminleri çocuklara meyve sebzelerden aldırabilirsiniz. Vücudun, günlük olarak alması gereken protein miktarı alınmadığı takdirde, çocukların kemiklerinde sağlıklı gelişme olmayacaktır. ( d vitamini için bebeğinizi ya da çocuğunuzu her gün 2 saat güneşle buluşturabilirsiniz )

Bir çocuğun sağlıklı gelişimi için;

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının erken yaşta kazandırılması, ileriki yaş dönemleri için büyük önem taşıyor. Çocukların sağlıklı beslenmesi kas ve kemik gelişimi için az yağlı, protein kaynaklı yiyecekler, bol taze sebze ve meyve, süt ve kalsiyumdan zengin ve orta derecede sağlıklı karbonhidratlardan oluşan bir günlük beslenme planı çocuğun sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Anne ve anne adaylarına tavsiyemiz haftalık olarak yemek listenizi hazırlamanız ve uygulamanızdır.

Çocuklarda, sağlıklı kas ve kemik gelişmelerini sağlayacak güvenle verebileceğiniz besin maddeleri nelerdir ?

*Protein ve süt grubu besinler gelişim konusunda en önemli gıdalar. Et, balık, tavuk, yumurta bu bakımdan en zengin kaynaklar. Süt ve yoğurt, kalsiyum ve fosfor içerdiği için hem kemik gelişimi için çok önemli, hem de protein desteği sağlıyor.

*Çocuklarda vitamin ve demir eksikliğinin olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor bunun için de omega-3 takviyesi için kırmızı et, yumurta, balık, ceviz ( günde bir avuç kadar, bebeklikten alışkanlık haline getirmenizde fayda var) ve pekmez en değerli besin maddesidir.

*Tam tahıllar, çocukların gelişimi için gerekli birçok besin öğesini içeriyorlar. Liften zenginler ve sindirim sistemini olumlu etkiliyorlar. Tam buğday, tam yulaf ( taze olmasına dikkat edin, ) , bulgur çocukların gelişimi için gerekli birçok besin öğelerini taşımaktadır.

*Çocukların gelişimi esnasında, çok daha güçlü kaslara sahip olması için kolayca uygulayabileceğiniz egzersizleri keşfedebilirsiniz.

*İlk 3 ay boyunca, çocuğunuzun kasları yeterince gelişmemiştir, bu nedenle başını ve boynunu desteklemeniz gerekiyor, 3. aydan itibaren, çocuğun kaslarının kuvvetlenmesi ve buna bağlı olarak, çocuğun kaba motor becerilerinin ( oturmak, ayakta durmak, koşmak, yürümek, pozisyon değişimi, denge)  gelişmesiyle gelişim sürecine girmiş olur. çocuğun kaslarının gelişimi 4. ayda ise başını döndürme, nesneleri izleme, sesleri duyma gibi kas kontrollerine sahip olmaktadırlar.

Çocuklarda kas ve kemik gelişimi için neler yapabiliriz ?

*Çocuklar için basketbol, futbol, koşma, yürüyüş ve yüzme gibi sporlara yönlendirebiliriz. Bu tarz sporlar kemiklerin uzamalarına ve motor becerilerine fayda sağlayacaktır. Ayrıca çocuklarınız için, plastik, ahşap, kumaş, oyun hamuru gibi farklı ebat ve malzemelerden yapılmış renkli- renksiz oyuncaklar, sesli oyuncaklar tercih edebilirsiniz bunlar, çocukların kas gelişimi açısından faydalı olacaktır.

*Uzmanlar, kemiklerin yapı taşı olan kalsiyum açısından, en zengini ve en yüksek besini olan sütün her gün düzenli olarak tüketilmesini öneriyor. Gelişme çağındaki çocukların daha sağlıklı kemik yapısına ulaşabilmesi için yeterli miktarda kalsiyum ve mineral almaları gerekiyor. Daha ileri yaşlarda içilen sütün ise kemik erimesi (osteoporoz) riskini azalttığını söyleyebiliriz.  Sütte, çocukların zihinsel ve bedensel gelişiminde ihtiyaç duyulan besin öğelerinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Çocuklarınızın zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimini destekleyici oyunlar oynayabilecek, güler yüzlü, pozitif, enerjisi yüksek, çocuklarla vakit geçirmekten hoşlanan güvenilir ve dürüst, sevecen, sigara kullanmayan, referans verebilen, tecrübeli çocuk bakıcısı, referanslı çocuk bakıcısı ya da bu konularda eğitim almış sertifikalı, diplomalı oyun ablası arıyorum  ve oyun abisi arıyorum diyorsanız, çocuk bakıcısı ajansı, Berkay Danışmanlık olarak 29 yıllık bilgi, birikim ve kaliteli eleman portföyümüzle aradığınız hizmeti vermeye hazırız.

Bu yazımızda sizlere, sağlıklı çocuk gelişiminin en önemli anahtarı olan, çocuklarda kas ve kemik gelişimi, güvenilir çocuk bakıcısı, eğitimli çocuk bakıcısı, güvenilir ev işine yardımcı eleman almak isteyen tüm anne ve babaların yanındayız. Uzun vadeli ve kaliteli hizmet almanız için en iyi çocuk bakıcısı şirketi, bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ – 20.11.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?