Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemenin 5 önemli yolu

Üst solunum yolu enfeksiyonu, çocuklarda soğuk algınlığı olarak da bilinen, çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemenin 5 önemli yolu, şeklindeki yazımızla, kreş veya okul gibi ortamlarda, özellikle çocuklarımızın peşini bırakmayan, kış hastalıklarıyla mücadele etmeniz için bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Üst solunum yolları enfeksiyonu, hem dünyada hem de ülkemizde sık olarak doktor ziyaretlerine neden olan hastalıklardan biridir. Burun ve boğazda iltihaba yol açan 200’den fazla virüs üst solunum yolları enfeksiyonuna yol açar. Yaşları 2-8 arasındaki çocukların bir çoğu yılda 5-8 kez üst solunum yolları hastalıkları geçirirler. Yuvaya giden çocuklarda bu sayı artabilir. 6 yaşından büyük çocuklarda üst solunum yolu rahatsızlıkları sıklığı azalır.

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemenin 5 önemli yolu

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemenin 5 önemli yolu

1 – Hasta kişilerden uzak tutulması; Ne yazık ki bu her zaman mümkün değil, özellikle yakın akraba veya okul ortamlarında, bulaşabilecek üst solunum yollarından korunmak için, hasta akraba ziyaretlerinden ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın.

2 – Çocukların elleri ile ağızlarına, gözlerine dokunmaları da enfeksiyon alımını arttırabilir. Sık el yıkama çok önemli, çocuklara küçük yaşlarda, bu alışkanlığın öğretilmesi gereklidir. Özellikle alışveriş merkezi veya toplu taşıma gibi, herkesin ortak kullandığı yerlerde, dezenfekte ve sık el yıkama ile önleminizi alabilirsiniz.

3 – Özellikle birçok çocuğun bir arada bulunduğu ortamlarda oyun alanlarının ve oyuncakların uygun şekilde temizlenmesi önemli, ortak kullanılan tuvaletlerin temizliği, dışarıdan, sağlıksız beslenme gibi durumlardan uzak durup, çok dikkatli davranmanız gerekir.

4 – Çocukları enfeksiyonlardan korumak için beslenmeye çok dikkat etmelisiniz. Beslenme bozuklukları bağışıklık sistemi zayıflatarak sık enfeksiyonlara yol açabilir. Özellikle 1 yaşına kadar anne sütü ile beslenmiş bebekler sütteki koruyucu hücreler ve antikorlar sayesinde daha az enfeksiyon geçirirler. Daha ileriki yaşlarda tüm besin gruplarını dengeli oranlarda içeren, yaşa uygun beslenme programı bünyeyi güçlü tutar. Sağlıklı beslenen kişinin sürekli vitamin alması gerekli değildir. Bilimsel açıdan vitaminlerin solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucu bir özelliği olduğu gösterilememiştir ancak vücutta bir takım vitaminlerin eksik olduğu saptanırsa vitamin kullanılabilir. Vitaminleri doğal gıdalardan almak daha yararlıdır.

5 – Çocuklarınızı kış aylarında, üşümesinler diye kat kat giydirmeyiniz ve üşümeleri endişesi ilede de kapalı ortamlara haps etmemelisiniz. En soğuk havalarda bile, evinizi, odasını, okulda sınıf ortamını havalandırma, temiz hava ve oksijenine dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzu bebeklik döneminden itibaren, her mevsimde dışarı çıkarırsanız, mevsimsel direnci de artar ve vücut direnci de artmış olur.

1991 yılından bu zamana, Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak, sağlıklı ve vücut direnci dayanıklı çocuk yetiştirmek, tecrübe işi diyoruz ve tecrübeli çocuk bakıcısı, güvenilir çocuk bakıcısı, referanslı çocuk bakıcısı ve eğitimli çocuk bakıcısı ihtiyaçlarınız için, en iyi çocuk bakıcısı firması için bizi arayın diyoruz.

Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemenin 5 önemli yolu konusundaki yazdığımız bilgiler tamamen bilgi amaçlıdır. Tanı veya tedavide kullanılmamalıdır. Tanı ve tedavi işlemlerinin mutlaka bir hekim tarafından kontrollü bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ
23.10.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?