Çocukları Tehlikeli insanlardan Korumak için 9 öneri !

Son zamanlarda yaşadığımız, yaygınlaşan bir hastalık gibi, çocuk tacizi olayları nedeniyle anne baba olarak size çok iş düşüyor. Çocuklarımız evden çıktığı andan itibaren, çocukları tehlikeli insanlardan korumak için 9 öneri, konusunda; fiziksel, cinsel taciz, alkol, sigara, hap ve uyuşturucu kullanan şahıslar, çocuk tacirleri vs. gibi bir çok durumlarla karşılaşmaları durumunda, sürekli onların yanında olamadığımız için ve dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı da endişe ve korku duyabilirsiniz.

Çocukları Tehlikeli insanlardan Korumak için 9 öneri !

Bu nedenle bu yazımızda, çocuklarımızı dışarıdaki tehlikelerden ve tehlikeli insanlardan korumak için bazı önerilerimiz olacak;

1 – Konuşmaya başladıkları yaşlarda çocuklara tüm vücut parçalarının adı öğretilirken, göz, kulak, burun gibi “özel bölgeleri”nin de adları öğretmelisiniz.

Çocukları hırpalayarak veya özel bölgelerinden, en basiti dudaklarından öperek sevmeyiniz. Çocuğun tacizciyi, sapık olan kişiyi ayırt etmesi için bu çok önemli bir konudur.

2 – Çocuğa sormadan veya onun itirazına aldırmadan istediğimiz gibi çocuklara dokunmamalıyız. Çocuklarınıza vücudunun özel bölgelerin onlara özel olduğunu ve istemedikçe kimsenin dokunamayacağını açıklamalısınız ve dokundukları takdirde çığlık atmalarını, ‘’ hayır’’ demesini  ve yardım edin demesini öğretmelisiniz. Çocuğa kendi vücudu üzerinde etkisi ve hükmü olduğunu öğretin. Bugün kafasını okşayan yarın özel bölgelerini okşadığında çocuk ona hayır deme, karşı koyma, kendini savunma gücünü bulsun.

3 – Eğitmek ve korumak adına çocuğu bilgilendirirken çok abartırsak, konunun altını çok çizersek, merakını kamçılar ve aklına düşürürüz. Çocukları tehlikeli insanlardan korumak için, onları dört duvar arasına da hapsetmemeye özen göstermeliyiz. Çocukların sosyalleşmelerini kısıtlamadan önlemler almalısınız

4 – Çocuklar, çocukluğunu yaşamalı ve özgüvenli, özgür yürümelidirler. Anne baba olarak, gözünüz çocuklarınızın üzerinde olması gerekmektedir. Engelleme ve kısıtlamaları ölçülü yapmak gerekir, ama tehlike anında da yetişecek mesafede durmak lazım, bana ihtiyacın olduğunda buradayım seni korurum, sorun ne olursa olsun buradayım senin yanındayım, yetişirim mesajını çocuğunuza vermeniz gerekiyor.

5 – Çocuğunuzun arkadaşlarını ve arkadaşlarının anne babalarını, kardeşlerini tanımalısınız. Bir etkinlik planı yaparken çocuklarınızı gözlemeli ve tüm önlemleri almalısınız. Komşularınızı, akrabalarınızı bile gözlemlemelisiniz, bir şey olmaz deyip geçmeyin  son zamanlarda çocuklara karşı artan şiddet dolu çocuk tacizleri ni göz önünde bulundurun.

6 – Çocuğunuzla her zaman her şeyi konuşun; sizden korkmasın, çekinmesin, ne olursa olsun onları koşulsuz sevdiğinizin mesajını çocuklarınıza hep vermelisiniz. Çocuğunuza başına ne kadar kötü bir olay gelirse gelsin size anlatabileceğini, anlattığında onu suçlamayacağınızı; seni biri tehdit ediyorsa bana söylemeni istiyorum eğer  tehditlerini kabul edersen ve susarsan başına daha çok kötü şeyler gelebilir gibi çocuğun yaşına uygun açıklamalar yapabilirsiniz.

Çocukları Tehlikeli insanlardan Korumak;

7 – Tehlikeli insanlarla karşı karşıya kalan çocuklar genelde korktukları için susar (tacizci korkuttuğu için )  ya da utandığı için kötü bir şey yaptığı için içine atar ve bu durumu saklar. Böyle bir olayı anlatırlarsa cezalandırılmayacaklarını; onların sözüne güvenileceğini  onlara anlatmak çok çok önemli. Çocuğunuza banyo yaptırırken vücuduna bakın morluk; kızarıklık herhangi bir belirti varsa korkutmadan; sakince konuşmayı deneyin ya da mutlaka hastaneye gidin.

8  3 – 6 yaş arasındaki çocukları tehlikeli insanlardan korumak için ; “Kızım –  oğlum tanımadığın bir amca, abi, abla, teyze, dede, nine sana şeker, çikolata gibi bir şey vermek isterse ve karşılığında seni bir yere götürmek isterse, arabasına bindirmek isterse kabul etme ve “hayır” diye yüksek sesle bağır ve yakındaki insanlardan yardım iste” gibi eğitim vermelisiniz.

9 –   7-12 yaşındaki çocukları tehlikeli insanlardan korumak için ise “kızım – oğlum sana tanımadığın birisi annenin babanın tanıdığıyım; annenin yada babanın arkadaşıyım ben,  seni annenin yada babanın yanına götüreceğim veya gezmeye götüreceğim, sana bir şeyler alacağım derse kesinlikle onlarla gitme onlar yabancı insanlar. Ben seni arayıp şu kişi seni okuldan sonra alacak demediğim sürece kimse ile bir yere gitme, bu tanıdığımız biri olsa bile. Sadece ben ve babam seni okuldan alabilir. Başa kişiler alacaksa ( anneanne, babaanne, dede, hala, teyze vs. )  ben sana akşamdan, sabahtan söylerim ya da okula telefon açar söylerim” gibi bir açıklama yapabilirsiniz.

27 Yıllık çocuk bakıcısı firması olarak; çocukları tehlikeli insanlardan korumak için 9 öneri ile uzmanların tavsiyeleri ışığında sizlere bilgiler vermek istedik. Çocuklarınızı gözünüz arkada kalmadan emanet edeceğiniz; referanslı çocuk bakıcısı için en iyisi bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan ŞAHBAZ
14.09.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?