Çocukları Yabancılara Karşı Korumak İçin En Önemli 5 yöntem !

Çocuklarımız en değerli varlıklarımız. Onları yetiştirirken, birçok tehlikelerden koruyarak, en iyi imkânları sunarak en iyi şekilde yetiştirmek istiyoruz ve tüm ebeveynlerimize,  çocukları yabancılara karşı korumak için en önemli 5 yöntem! şeklinde sizlere yardımcı olmak için bu yazımızı paylaşmak istiyoruz.

Çocukları Yabancılara Karşı Korumak İçin En Önemli 5 yöntem !

Çocukları yabancılara karşı korumak için en önemli 5 yöntem !

1 – Çocuğunuza tehlikeyi sezme yetisini kazandırmak için elinizden gelen her türlü iletişim yöntemini kullanın. Örneğin; Konuşmayı, örneklendirmeyi, öyküler anlatmayı deneyebilirsiniz.

2 – Çocuğunuza kişisel özellikler katmalısınız. Çocuğun tercihleri olabilmeli, istemediği veya hoşlanmadığı bir şeye hayır diyebilmeli, hayır çocuğun yabancılara karşı kendini koruma kalkanı olacaktır.

3 – Çocuğunuza, birisinin ondan istemediği bir şeyi, ona  zorla yaptırabilmesinin mümkün olmadığı öğretin, bunun için, isteyen kişinin nazik olmasının veya ödüllendirme teklifinin çok yanlış olduğunu öğretmelisiniz.

4 – Çocuğun yanına durduk yere gelen veya çocukla durduk yere bir şeyler yapmayı teklif eden birisi olursa, ondan bir yerlere gitmesini istemesi karşısında, ona bir şeyler vermek istemesi karşısında, onunla konuşmaması gerektiğini ve söylediklerine cevap vermeyip derhal ailesinin yanına gitmesini, ailesi görebileceği yerde değilse çığlık atmasını öğretin. Fakat bu noktada çocuğunuza, bir mağazada veya alışveriş merkezinde kaybolması gibi bir durumda, hiç kimseden yardım kabul istemeyeceğini söylemek yanlış olur, çevresinde rozetli veya güvenlik kıyafetli birilerini görürse onlardan yardım istemesi gerektiğini de öğretmelisiniz.

5 – Çocuklarımıza öğretmemiz gereken en önemli şey, onlarla beraber dışarı çıktığınızda, hep anne baba veya yanında ondan sorumlu kim varsa, o kişinin görüş alında ve göz teması kurabileceği mesafeden çıkmaması gerektiği olacaktır.

Çocuklarımıza yabancılardan korunmaları için ,

anne baba olarak veya çocuk bakıcısı ile çalışıyorsanız, tecrübeli çocuk bakıcısı ile çalışıp, çocuğunuzla konuşma yapıp bu konuda onları eğitirken son derece sakin ve korkutmadan iletişim kurmayı başarmalısınız. Burada amaç kaş yapayım derken göz çıkarmak olmamalıdır. Çünkü çocuk, yabancılardan korkusunu abartıp, çevresinden korkarak ve özgüvenini kaybederek hayata bakışı değişmemelidir. Bu nedenle çok dikkatli ve bilinçli hareket etmek gerekmektedir.

27 Yıllık çocuk bakıcısı şirketi olarak, çocukları yabancılara karşı korumak için en önemli 5 yöntem! önerileriyle, uzmanların tavsiyeleri ışığında sizlere bilgiler vermek istedik. Çocuklarınızı gözünüz arkada kalmadan emanet edeceğiniz, güvenilir çocuk bakıcısı için en iyisi bizi arayın.

ÇOCUKLARIMIZI YABANCILARA KARŞI KORUMAK İÇİN, KENDİLERİNİ KORUMA VE SAVUNMA MEKANİZMALARINI GELİŞTİRELİM !

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan ŞAHBAZ
12.09.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?