Çocuklarımızla anı biriktirmek neden önemli !

Günümüz teknolojik gelişmeleri içerisinde yok oluş ve gelecek kaygıları…  İşte bu iki şey, çocuklarımızın dostu olması gerekirken, bence düşmanı olmaya hazır silahlar gibidir. Çünkü, bunlar yüzünden çocuklar çocukluğunu unutmaya başlıyor.  Anne, babalar için, bu durum, ürkütücü olduğu kadar, endişe verici de olmalıdır. En kıymetli hazine, çocuklarımıza, mutlu bir çocukluk armağan etmekle başlıyor bence… Bu nedenle, çocuklarımızla anı biriktirmek neden önemli!! yazımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki biraz olsun farkındalığımızın artması gerekiyor.

Hayatımızdaki bazı sıkıntılar, düşünceler, duygusal dalgalanmalar, maddi sorunlar nedeniyle, çocuklarımızla yapmak istediklerimizi veya söz verdiklerimizi ertelemeyelim. Ertelersek, bir sonraki yapacağımız paylaşımların sırası gelmeyecektir.

Çocuklarımızla anı biriktirmek neden önemli !

Örneğin; 

Kendi çocukluğunuzda yapmak isteyip de bir türlü yapamadığınız uçurtmayı, çocuğunuzla beraber yapın ve göklerde uçurun. Çocuğunuz hayatını, o uçurtma kadar özgürce sürdürsün.

*Çocuğunuz sizinle kamp kurup, çadırda mı uyumak istiyor? Üşür, hasta olur, düşer, aç kalır, uyumaz diye düşünmeyin. Dizindeki kalıcı bir çizik izi; yetişkin olduğunda, kötü bir gününde, karşısına çıkıp, bir gülümseme yaratacak ve her şeyin güzel olacağını ona hissetirecektir.

*Çocuğunuza bisiklet sürmeyi öğretmelisiniz. Öğretin ki, oda kendi çocuğuna bilmiyorum diyemesin. Geleceğe anı gönderin.

*Sonbaharda; yaprak toplayın, yağmuru hissedin, ağaç dikin, hayvanları sevin, kartopu oynayın, ıslanın, üşüyün…

Çocuklarımızla anı biriktirmek neden önemli !

Bunların hepsi, çocuklarımıza bir ders niteliğindedir. Bu dersler; kendini sevmek, insanları sevmek, hayvanları sevmek, doğayı sevmek ve zorluklarla baş edebilmeyi öğretmektir.

*Çocuklarımıza illa ki, pahalı hediyeler almak zorunda değiliz. Maddi gücümüz olsa da, alamayacağı şeyler olmasını bilmeli… Yada, alacak gücümüz yoksa da, beraber üreterek, elde etmeyi öğrenmeli çocuklar.

*Kızınızla, bez bebek yapabilirsiniz, taşları veya deniz kabuklarını boyayabilirsiniz. Boncuklardan kolyeler veya bileklikler yapabilirsiniz. Birçok ağaçtan yaprak toplayıp, yaprak albümü yapabilirsiniz. Hem ağaçları öğrenecek, hemde bir yaprağın bile kıymetini bilerek, ağaçları sevecektir.

*Oğlunuzla beraber, kartonlardan, atık kutulardan, kuleler ve arabalar yapabilirsiniz. Onlara, her gece yatmadan önce, kendi hayal gücünüzden, masallar uydurarak yatırabilirsiniz. Bu sayede, korktuğu yada endişe duyduğu şeylerin üstesinden gelebileceği, özgüveni verebilirsiniz. Aynı zamanda, hayal gücü genişler ve yaratıcılığı öğrenir.

*Çocuklarınızın okul müsamerelerine, gösterilerine muhakkak katılmalısınız. Çocuklarımız, bu özel günlerine katılmamızı ve onları izlememizi, sandığımızdan çok daha fazla önemsiyor. Bu tip günlerde, çocuklarımız önemsediklerini hissetmek isterler. Ayrıca, takdir edilmek de, onları en mutlu eden motivasyon kaynağıdır.

Çocuklarımızla anı biriktirmek neden önemli yazımda, sizlere vermek istediğim mesaj, çocuklarımıza, birer birey olarak değer vermeliyiz. Onlar için en önemli şey, aile olmaktır. Sizlere vereceğim en son tavsiyem ise, bol bol resim çekinin, her yeni paylaşım bir anıdır. Gelecekte, hafızasına yerleştirdiği anılarını, resimlerle tekrar yaşamak, çocuklarımızı mutlu edecektir.

Faydalanabileceğiniz diğer yazımız, Okulun ilk haftasında velilerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir ?

Güldan ŞAHBAZ
Berkay Danışmanlık
İnsan Kaynakları Yöneticisi
03.12.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?