Çocukların Okul Korkusu ve Çocukların Okul Endişesi

Eğitim öğretim yılı başlamadan bir süre önce, çocukların okul korkusu ve çocukların okul endişesi , çeşitli sorunlarla ortaya çıkar ve aileler bu konuda nasıl hareket edeceğini, çocuğa en doğru yaklaşım ı nasıl gösterebileceklerinin bilincinde olmak isterler. Bu nedenle, çocukları ilkokul öncesi okul korkusu , kreş öncesi okul korkusu olarak, ele alıp, bu konuda ailelere ışık tutmak için bilgiler paylaşmak isteriz.

Çocukların Okul Korkusu

Çocukların okul korkusunun sebepleri nelerdir ?

Çocuk ister yuvaya başlasın, ister okul öncesi eğitim e, isterse ilkokula başlasın, bu onun kalesinden ilk çıkışı ve evi dışında bir ortamı kabullenme aşamasıdır. Okul korkusu yaşayan çocuk ve okul endişesi yaşayan çocuk , bir bakıma haklıdır, çünkü güvenmek ve güvende olduğunu bilme ihtiyacını duyar. Bu nedenle çocuğun okula hazırlanma aşaması, sadece materyallerle değil, duygularla lada olmalıdır. Onların hayal dünyasına girerek, okulun onlar için güvenilir ve faydalı bir yer olacağını, çok iyi arkadaşlıklar kurabileceğini, çok eğlenceli vakitler geçireceğini anlatarak, her defasında onu rahatlatmayı başarmalısınız. Çocuk alışkın olduğu ortamdan, en sevdiği aile bireylerinden, en sevdiği oyuncaklarından, en sevdiği yemeklerinden ve alışkanlıklarından koparılacağını düşünmemelidir. Okulun onun için gerekliliklerinden, çocuğu çok sıkmadan ve boğmadan, küçük omuzlarına ağır yükler yüklemeden anlatmaya çalışmalısınız.

Unutmayınız ki, çocuğun anlama ve algılama kapısının altın anahtarı iletişimdir.

Eğer çocuk, küçüklükten beri yetiştirilirken, aşırı ürkek, aşırı korumacı, aşırı titiz, aşırı şımartılmış, aşırı yalnızlaştırılmış, anne-babaya, veya çocuk bakıcısı na aşırı bağımlı  büyütülmüş ise, çocuğun okula alışma evresi , sandığınızdan zorlu geçebilir. Çünkü çocuk, bu konulardaki görünmez sıkıntıların somut karşılığını, aileye bu dönemde ortaya dökecektir. Özellikle çocuğun kreşe başlama dönemi nde, anne ve babasından haftalarca ayrılmak istemeyen, oyuncaklarına yapışık bir şekilde okula gelmeler, ani ağlama ve karın ağrısı krizleri, yemek yememe, okulu reddetme, evini isteme gibi birçok problemlerle sancılı dönem geçirmenize neden olur.

Çocuğum okul korkusunu nasıl yener ? diyen aileler için önerilerimiz;

* Çocuğunuzu hiç göz etmeyin veya korumayın asla demiyoruz, fakat çocuğun bağımsız olması için aşırı korumacı tavrınızı değiştirip, çocuğunuza özgüven vermelisiniz.

* Çocuğun her istediğini yapmak, onu mutlu etmek anlamına gelmez. Tam aksine çocuğun her istediğini yapmak, onun sizi kandırarak, farklı yollar deneyerek sizi kandırıp, istediğini elde etmeye çalışmasına neden olabilir.. Bu nedenle sizin isteklerinizi ve yapması gerekenleri sürekli ertelemek için bahaneler elde etmesine yol açabilir.

* Çocuğunuzu kendinize aşırı bağımlı yetiştirirseniz, okul dönemi gibi önemli dönüm noktalarında, sizden ayrılmak istemez, kaygılarla dolu günler geçirmeye başlar. Bu nedenle, çocuğunuza karşı elbette çok iyi bir anne olmalısınız, fakat dışarıda bir dünya olduğunu hep bilmeli ve bu dünya için gelişip, eğitim, öğrenim görmeye ihtiyacı olduğunu anlamalıdır.

* Çocuğun merak duygusunu, küçüklükten itibaren kısıtlamayınız. Çocuğun sorduğu sorular, yeni sorulara köprüdür. Bu nedenle sabırla, güzel ve detaylı açıklamalarla, çocuğun merak duygusunun gelişmesine yardımcı olmalısınız.

* Çocuğunuza okul ve okula giden çocuklarla ilgili hikayeler anlatın, okulun çocuklar için aynı zamanda eğlenceli bir yer olduğunu bilmesini sağlayın.

Çocukların okul korkusu

* Okul için gerekli alışverişi beraber yapın; okul için hazırlık yapmak, okul için araç gereçler almak, onun okul için hayaller kurmasına neden olacaktır.

* Çocuğun okula gitmek istememe nedenlerini dinleyin; onu anladığınızı hissetmesini sağlayın. Sonrasında, okul korkularının nedenlerine tek tek açıklama getirerek; okulun onun geleceği ve ayaklarını üstünde olması için çok önemli olduğunu, anlayacağı dilden anlatmalısınız.

* Çocuğunuzun yaşıtı olup okula giden; kuzen, arkadaş, komşu gibi çocuklardan örnek vererek, cesaretlenmesine ve kendisinin de yapabileceğine inanamasını sağlamalısınız.

Bütün bunlara rağmen, çocuğunuz okula gitmiyor ve durum gitgide işin içinden çıkılmaz hale geliyorsa, en kısa zamanda konunun uzmanından yardım almanızı tavsiye ederiz.

27 Yıllık çocuk bakıcısı ajansı olarak; çocuğun okul öncesi eğitimi için ve çocukların okul korkusu , çocukların okul endişesi yaşamaması için; tecrübeli çocuk bakıcısı ile büyütmek isteyen aileler için, en iyi çocuk bakıcısı şirketi olarak bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Güldan ŞAHBAZ
07.09.2018

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?