Çocuklarla evde yapılabilecek el becerileri

Sevgili okurlarımız, şahsen kendi annelik deneyimlerimden faydalanarak, çok araştırıp okumam, işin uzmanlarını takip etmem ve çocuğum için, daha başka, daha farklı neler yapabilirim? diyen bir anne olarak,  anneler ve babalara yönelik, çocuklarla evde yapılabilecek el becerileri, yazımı sizlerle paylaşmak isterim.

Çocuklarla evde yapılabilecek ev faaliyetlerinin, el becerilerine ve düşünme güçlerine katkısı tartışılmaz çok büyüktür. Aynı zamanda, çocukların, tv, telefon ve bilgisayar başında, hareketsiz ve yalnızlaşmış büyümemesi içinde bu faaliyetler, çocuklarımız için, anne babayla geçirebilecek, eşi bulunmaz kıymete sahiptir.

Her yaş çocuğun, el becerilerini geliştirecek evde yapılan faaliyetler farklıdır!

Çocuklarla evde yapılabilecek el becerileri

Yaş gruplarına göre çocuklarla evde yapılabilecek el becerileri;

1 yaş grubu çocuklar için evde yapılabilecek el becerileri

Çocuklar 1 yaş yaşındayken el becerileri için, elleri ve parmaklarıyla küçük objeleri ebeveyn gözetiminde tutması, çocuğun el-göz koordinasyonu kurması ve çocuğun küçük motor gelişimi sağlanması çalışmaları yapabilirsiniz.

Bu dönemde çocuklar iç içe geçebilen bardaklar, kaplar ile oynamayı severler. Su doldurup boşaltma, kaplar içinde ağzına götüremeyeceği büyüklükte materyaller ile oynayarak faydalı aktiviteler yapabilirsiniz.

2 yaş grubu çocuklar için evde yapılabilecek el becerileri

Çocuğunuzla resimler yapmaya başlayabilirsiniz. Çocuğun kalem tutma becerisi 2-3 yaşından itibaren, çocuklar için organik kalem ve uygun boyuttaki kalemlerle sağlayabilirsiniz

Kendine göre karalamalarla başlayan resim çalışmaları, aylar ve çocuğun yaşça ilerlemesiyle, sevdiği objelere benzetmeye ve boyamalar kadar ilerler.

Çeşitli büyüklükteki ve renklerdeki boncukları, ebeveyn gözetiminde renklerine göre ayırmasını, büyüklüklerine göre ayırmasını, bazı baklagilleri çeşidine göre ayırmasını öğretebilirsiniz.

3 yaş grubu çocuklar için evde yapılabilecek el becerileri

Çocuğun el kaslarının gelişimi ve becerisi durumuna göre, kalem tutabilir hale getirebilir, bazı geometrik şekilleri çizmesini öğretebilir ve içini istediği gibi doldurup boyamasına izin verebilirsiniz.

Bu yaş döneminde, çocukla evde geçirilen kaliteli vakit ve aktiviteler arttıkça, çocuğunuzla oyun arkadaşı ve normal arkadaş gibi olmaya başlamak, sizinle çocuğunuz arasında güçlü bağ kurmanızı sağlar. Bu durum, çocuğun kendini birey gibi hissetmesini sağlayacağı için, kendini daha iyi ifade eder ve birçok konuda kendi yaratıcı düşüncelerini de geliştirebilir.

Çocuğun yaşına göre lego, çocuğun yaşına göre sesli oyuncak, çocuğun yaşına göre puzzle, çeşitli büyüklükte ve renklerde bloglar, küplerle farklı şekiller yaratmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle, oyun hamuru, kil ya da seramik gibi malzemelerle yapılan çalışmalar el kaslarını güçlendirir.

4-5 yaş grubu çocuklar için evde yapılabilecek el becerileri

4- 5 yaş çocuklarının el becerilerini geliştirmek için; yaratıcılık olarak yeteneklerini ortaya çıkaracak ve ön plana koyacak çalışmalar yapabilirsiniz.Resim yapmaya, resimlerinde hayal dünyasındaki yeri oluşturmaya, bunları boyamaya, el işi kağıtları ya da her türlü malzeme ile katlama, kesme gibi etkinlikler yaptırarak değişik şekiller ortaya çıkarmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzla, sokaktan topladığınız taş ve yaprakları, evde rengarenk boyayabilirsiniz. Boyadığınız bu süslü taş ve yapraklarla, değişik boyutta resimler, vazolar yapabilirsiniz. değişik kumaş ve ipleri keserek, kağıda yapıştırır ve ilginç sanat eserleri yaratabilirsiniz.

6-7 yaş grubu çocuklarla evde yapılabilecek el becerileri

Çocuğun artık kendini birey olarak kabul ettiği, paylaşmayı öğrendiği ve en önemlisi anne babayı rol model almaya başladığı dönemdir. Bütün konuşma ve hareketlerinizle çocuğunuzun zihnine kalıcı renkler kattığınızı unutmayınız. Unutmayın ki, mutfakta mutlu bir şekilde, çocuğunuzla kek, kurabiye yaparak da mutlu olursunuz.

Çocuğunuzda sizin yürüdüğünüz bu mutlu yolda sizi takip edecektir. Çocuğun mutfakta yumurtaları çırpması, malzemeleri koyması, elleriyle şekil vermesi, hem el becerileri için, hemde kendi gücüyle bir şeyler başarabilmenin keyfini yaşatır. Hazırladığınız yiyecekleri, aile bireyleri ile paylaşmak ve yemek ise işin ayrı bir zevkidir. Hem gurur verir, hem çocuğun kendine olan güvenini artırır.

Çocuğun el becerileri kazanmasının önemi;

*Çocuk kendi gücünün ve yeteneğinin farkına varır.

*Anne ve babasını ile gönlünce birebir zaman geçirerek, mutlu bir birey olur.

*Okulda ve arkadaşları içinde, akıllı be becerikli tarafları ile, samimi dostluklar kurar.

*Kendi kendine yetebilmeyi öğrenir.

*Sanal oyunlardan uzak durur ve gerçek eğlencenin tadına varır.

*Kendini yalnız hissetmez ve sürekli bir şeyler yaratmaya çalışır.

*Düşünme yeteneği ve algısal yetenekleri artar.

*Erişkin olduğunda kendi kendine tüm işlerini yapma gücüne sahip, ayaklarının üzerinde durabilen, saygıdeğer bir insan olur.

Bütün bu nedenlerle; çocuklarla evde yapılabilecek el becerileri kat be kat önem taşır. Yoğun iş hayatınız nedeniyle, çocuğunuz için yeterince zamanınız ve sabrınız yoksa, bu becerileri kazandırmak için profesyonel bir yardım alabilirsiniz. Bu  yardım için; profesyonel çocuk bakıcısı ajansı ile çalışmanızı ve portföylerindeki,eğitimli çocuk bakıcıları ile tanışmanızı öneririz. Profesyonel çocuk bakıcısı için bizi arayın.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
İnsan Kaynakları Yöneticisi
Güldan ŞAHBAZ – 22.01.2019

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?