Down Sendromu Nedir ?

Down sendromlu çocuklar için eğitimli bakıcı firması olarak, zihinsel engelli olmak duygusal engelli olmak demek değildir.Anlayışında zihinsel engelli özel bebekler ve çocuklar için, onlara faydalı dokunuşları sağlayacak, sizinle empati yapıp, yükünüzü hafifletecek kaliteli hizmet vermekteyiz.Sizlere 29 yıllık bilgi ve birikimlerimizle Down sendromu nedir? Bildiklerimizi bildiklerinizle paylaşalım istiyoruz.

Down sendromu, genetik bir kromozom farlılığıdır. En kolay anlatımı ile normal bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır.

Hafif veya orta seviye zihinsel ve fiziksel gelişim geriliğine sebep olur.

Down Sendromu sebepleri;

En çok karşımıza çıkan sebebi, hamilelik yaşıdır, 35 yaşüstü hamileliklerde risk artar. Ancak genel olarak genç kadınlar daha fazla bebek sahibi olduğundan Down sendromlu çocukların %75-80’i genç annelerin bebekleridir. Ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır. Türkiye’de tam bir veri yok ama yaklaşık 70.000 Down sendromlu kişi olduğu tahmin ediliyor.
Down Sendromu Nedir
Down sendromu çeşitlilikleri;

3 tip Down sendromu vardır.

1– Trisomy 21: Down sendromlu nüfusunun %90-%95’ini oluşturan standart tiptir. Bu tipte fazladan bir adet 21.kromozom yumurta veya sperm hücresinden gelmekte veya döllenmenin daha ilk aşamalarındaki bir noktada yanlış bölünme nedeniyle (yani kromozomlar bölünürken birbirine yapışık kalması ve bu yapışıklığın bir taraftan 2 diğer taraftan da 1 kromozom gelmesine yol açması nedeniyle) yeni hücreler 3’er adet kromozom ile toplam 47 kromozom olarak oluşurlar.

2- Translokasyon: Down sendromlu nüfusunun %3-%5’ini oluşturan tiptir. Bu tipte 21.kromozomun bir parçası koparak başka bir kromozoma (örn. 14.kromozom gibi) yapışmaktadır. Birey adet olarak 46 kromozoma sahiptir ama genetik bilgi olarak 47 kromozom bilgisi vardır. Burada da 21.kromozom 3 adet olduğundan birey standart tipteki aynı özellikleri gösterir. Down sendromunun diğer tipleri kalıtımsal değildir. Yalnız translokasyon tipte ebeveynlerden bir tanesinin taşıyıcı olması durumunda Down sendromu kalıtımsal olmaktadır. Bu oran %33’dür. Eğer taşıyıcı anne ise translokasyon Down sendromlu çocuk doğurma olasılığı %20, taşıyıcı baba ise %5-%2 arasındadır.

Translokasyon tipte ileriki doğumlardaki risklerin bilinmesi açısından genetik danışmanlık daha önemlidir.

3- Mozaik: DS nüfusunun %2-%5’ini oluşturan tiptir: Bu tipte bazı hücreler 46 kromozom taşırken bazıları 47 kromozom taşımaktadır. Yanlış bölünme döllenmenin ileri aşamalarında gerçekleştiğinde bir hat 46 kromozom diğer hat ise 47 kromozom olarak devam eder ve mozaik bir yapı oluşturur.

Down Sendromu Nedir ?

Down sendromlu çocuklar için yapılacak en doğru yaklaşımlar:

Güzel uygun eğitim programları ile Down sendromlu çocuklar da pek çok başarıya imza atmakta ve toplum hayatı içinde anlamlı hayatlar kurabilmektedirler.

Burada düzenli ve disiplinli bir eğitim programı ve bol tekrar en önemli faktördür.

Down sendromlu bireyler bazı rahatsızlıklara daha yatkın olabilmektedirler. Bu yüzden sağlık kontrollerinin aksatılmadan ve zamanında yapılması, doğru sağlık danışmanlığının alınması hayati önem taşımaktadır. Lütfen Sağlık Kontrol Listesine bakınız.

Erken eğitim programları etiğimli bakıcılar, fizyoterapi hemşiresi, dil terapisi için eğitimli çocuk bakıcısı ,zihinsel engelliler için ev öğretmeni, gölge Öğretmeni yaşam koçları ,eğitimli oyun ablası, çocuk gelişimi mezunu uyun ablası, eğitimli çocuk bakıcısı, tecrübeli çocuk bakıcısı, tecrübeli bebek bakıcısı, dadı, referanslı bakıcılar, gibi seçenekler aileler tarafından iyice değerlendirilmeli ve doğru kaynaklara ulaşılarak karar verilmelidir.

Down Sendromu Nedir ?

Down sendromlu bebekler herşeyden önce bebeklerdir. Beslenme, temizlenme, sevilme ihtiyacı duyan, acıkınca, sıkılınca ağlayan, kızan, küsen, gülen, geceleri sizi uyutmayan bebekler. Down sendromlu gençler de cinsel kimlikleri bulunan, ergenlik bunalımı yaşayan, aşık olan, kalbi kırılan, kardeşi ile kavga eden, kapıları vurup bangır bangır müzik dinleyen, gülen, dans eden gençlerdir. Bizler gibi onlar da tüm duyguları yaşarlar.

Down sendromlu çocuklar veya zihinsel elgelli çocuklar büyümesi ve gelişiminde size en büyük yardımcı olacak tecrübeli bebek bakıcısı, sabırlı, sevecen, duygusal ve güvenilir çocuk bakıcısı, ayrıca size yürüdüğünüz bu yolda destek olacak eğitimli oyun ablası, yatılı bakıcı, gündüzlü bakıcı, ev öğretmeni, oyun ablası, gölge öğretmen gibi hizmetleri profesyonel danışmanlık firması gibi İşkur şirketlerinden alabilirsiniz.

1991 yılından bu zamana kadar hizmet veren kurumumuz Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları firmamızdan eğitimli bakıcı alabilirsiniz. Size bu özel ve dikkat isteyen yolda yardım köprüsü olmak için iletişinizi bekliyoruz.

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?