Eğitimli bakıcı çocukta ne fark yaratır?

Çocuklarının iyi bir geleceği, kendine olan özgüveni ve güçlü bir iletişimi olmasında, eğitimli bakıcı çocukta ne fark yaratır? bilincinde oldukları için, eğitimli bakıcı arıyorum diyorlar. Zamanın hızlı değişimini ve yeniliklerini yakalayan anne babalar, eğitimli bakıcı ile çalışarak, bebeğinin en iyi ellerde büyümesini istiyor. Bu hafta sizlere, bu konuda tavsiyeler ve bilgiler paylaşmak istiyoruz.

Eğitimli bakıcı çocukta ne fark yaratır?

Eğitimli bakıcı nasıl çalışır?

Genellikle, çocuk bakıcılığı konusunda kurs ve sertifika programlarına başvurmuş, sertifikalı çocuk bakıcısı, lise çocuk gelişim mezunu bakıcı, ön lisans çocuk gelişim mezunu veya lisans mezunu anaokulu öğretmeni bakıcı şeklinde, eğitimli bakıcılardan oluşur.

Kurumsal referanslı (okul, kreş gibi) veya evde çocuk bakıcısı olarak da, referanslara sahiptirler. Genellikle, 0 yaş çocuk bakıcısı, 1 yaş çocuk bakıcısı, 2 yaş çocuk bakıcısı, 3 yaş çocuk bakıcısı, 4 yaş ve üstü ev öğretmenliği şeklinde çalışabilirler. Yenilikçi, pozitif, titiz, tutarlı, düzenli ve disiplinli çalışırlar. Fiziksel yeterlilik, kişisel temizlik ve uygulamada  beceriklilik gibi detaylara sahip olurlar. Bu işi meslek olarak görüp saygı duyarak yaparlar. Çocuğunuzu hayata hazırlarken ki önceliklerinize göre, sizin kural ve kültürünüze uygun davranıp, doğru yaklaşım ve özgüveni verebilirler.

 

Eğitimli bakıcı çocukta ne fark yaratır?

 

Eğitimli bakıcı, gelişimin ve eğitimin önemini, çocuğun doğduğundan itibaren başladığını bilir. Çocuğun aklının gelişmesinde, anlam verme sistemini oluştururken, öz değerini kazandırmaya çalışır. Çocuğun fiziksel gelişimi ve çocuğun zihinsel gelişimi için, bu süreci en iyi şekilde yönetir. Oyunla çocuğunuza eğitim verebilir, kitap okuma, lego, hamur oyunları ve buna benzer günlük aktiviteler yaparak, bilgi ve deneyimi ile çocuğun gelişiminde önemli rol oynar. Eğitimli bakıcı, çocuğu bir birey olarak görür, çocuk dil gelişimi, algılarının açılması, çevre ile sosyal iletişimi gibi önemli konularda, bilinçli hareket eder.

 

Eğitimli Bakıcılarla ile ilgili bilmeniz gerekenler;

 

Mesleği gereği, bakımını üstlendiği çocuğun, tüm öz bakım ve ihtiyaçları başlıca sorumluluğudur. Çocuğun uyuduğu zamanlarda, çocuğun ek gıdası, oyuncakları, odası ve çamaşırlarıyla ilgilenir. Çocukla ilgili her iş bakıcının sorumluluğudur. Bütün bunların dışında, eğer çocuktan arta kalan zamanı yeterli ise(çocuğun gün içindeki rutinini bozmadan), eve yemek yapma desteği verebilir ve, ortalığı derli toplu bırakmaya özen gösterir. Bunların dışında, evde temizlik, ütü gibi işlere girmez. Zamanı olsa da, eğitimli bakıcılar ev işlerine destek olmayı tercih etmezler. Evdeki bakıcı, gündüzlü bakıcı ise, en başta anlaşılan mesai saatlerine saygılı çalışır. Çocukla ilgili hiçbir kararı tek başına almaz. Evdeki bakıcı, anne babanın izni olmadan çocukla dışarı çıkmaz veya eve misafir davet edemez. Çocukla ilgili gelişen olağan dışı durumlarda, derhal ebeveynleri bilgilendirir. Yatılı bakıcı ile çalıştığınız takdirde, aynı sorumlulukların yanı sıra, aile ile beraber seyahat edebilir.

 

Eğitimli bakıcı;

 

0-6 yaş arası eğitim, çocuğun gelecekteki yapı taşlarını oluşturmakla beraber, özgüvenli, mutlu bir birey oluşumuna da etkili olacaktır. Her şey onların mutlu ve sağlıklı bireyler olarak yetişmesi içindir diyerek, sizlerle eğitimli bakıcı çocukta ne fark yaratır? konulu yazımızı paylaştık. Çocuğunuz için, en isabetli ve doğru eğitimli çocuk bakıcısı seçimleriniz için bizi arayabilirsiniz.

 

 Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları

 İnsan Kaynakları Yöneticisi

Güldan Şahbaz -20.04.2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?