Çocuklarda Emzik Nasıl Bıraktırılır ?

Emzik alışkanlığı çocuğu olan her anne babanın, çocuğunun emziği bırakması gerektiğine kanaat getirdiği dönemde, çocuklarda emzik nasıl bıraktırılır? sorusu aklını meşgul eder ve bu süreci sancısız atlatmak isterler.

Bebeklerin emziği bırakması hiç de kolay bir şey değildir. Biz yetişkinlerde bile belli alışkanlıkları bırakmak hiç de kolay bir iş olmadığı gibi, bebeklerde de çocuklarda da emzik alışkanlığını bırakmak sanıldığı üzere oldukça zor bir süreçtir.

Emzik Nasıl Bıraktırılır

Emzik Nasıl Bıraktırılır ?

Yenidoğan bebekler için emmek, beslenme amacı taşımasının ötesinde, bir ihtiyaçtır ve güven meselesidir. Bazı durumlarda emzik, bebeği rahatlatıp ona destek olarak, adeta annesinin yerini alır. Çocuklar da ise bu durumu emzik onun en iyi arkadaşı olarak nitelendirebiliriz. Emzikle bir bağ kurabilir,  ağzından çıkarsa elinde durur, elinde değilse de ağzındadır.

 Çocuklarda Emzik Nasıl Bıraktırılır? konusunu sizler için araştırdık, umarım aşağıdaki bilgiler size yardımcı olur.

Emzik kullanımı, bebek sahibi olan her ailenin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Emzik kullanılmasına karşı çıkanların en çok üzerinde durdukları konu ise emzik alan bebeklerin, anne sütü almayı bırakmasıdır. Bu konuda yapılmış çalışmalarda emziğin, bebekte memeyi emmeyi bırakmada çok az da olsa etkisi bulunduğu gösterilmiştir.

Çocuğunuzun yavaş yavaş emziği bırakmasını isteyebilirsiniz, şu an sadece uyku zamanları emiyor, ama emzik olmadan uyuması imkânsız oluyor diyebilirsiniz,çocuklarda uyku saati, emzik vermediğiniz için uykusu aksayabilir, alışkanlığı olduğu için emziğini verdiğiniz de uykuya geçebilir.

Bebeğim eğer emzik almadan uyumuyor diyorsanız, damaklı emzik verebilirsiniz ama bebeğinizin uykuya dalması ile emziğini dikkatlice ve yavaşça onu rahatsız etmeden ağzından almalısınız.

Emzik kullanırken yapılan hatalar, şekere, reçele batırılıp bebeğe verilen emzikler ciddi ağız hastalıklarına ve erken çürüklere neden olabilir. Bebekler ve çocuklar için kullanılan emziğin temizliği de çok önemlidir, özellikle bebeklerin emziğinin her verildiğinde temizlenmesi önemlidir. Temizleme işlemi doğal yöntemler ile olmalıdır. Şayet tam sterilizasyon sağlanamaz ise özellikle çocuklarda bağışıklık sistemi gelişmemiş bebeklerde ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Çocuklarda emzik ne zaman bıraktırılmalı ?

En geç 2 yaşına ya da en geç 2.5 yaşına geldiğinde, çocuğun emzik kullanımını bırakması gerekiyor. Konuşarak anlatmaya çalışabilirsiniz çünkü uzun dönem emzik kullanımı ile ağız yapısı bozulur ve çıkan dişler yer değiştirebilir. Üst dişler ön tarafa alt dişler ise arka tarafa kayabilir. Dişlerin aralarında açıklıklar oluşabilir.

3.5 ila 4 yaşından sonra dişlerde meydana gelen açıklıklar kalıcı sorun haline gelebilir. Konuşması ve bazı harfleri söylemesi zorlanabilir. 4 yaşına kadar emzik emen çocuklarda üst solunum yolu hastalığı ve orta kulak iltihabı daha fazla oluşur.

İki çeşit emzik vardır. Bunlardan biri kauçuktan emzik,bir diğeri ise, silikondan emzik üretilir. Diş çıkarmaya çalışan bebeklerde kauçuk emzik kullanımı tercih edilmelidir. Silikondan üretilmiş emzikler ise diş çıkarmayan bebeklerinizde kullanabilirsiniz. Damaksız memeler 1 yaşını geçmiş bebeklerde kullanılmamalıdır. Bebeğiniz için damaksız meme ( tıpkı anne memesine benzer ) kullanmanızı önerebiliriz. Damaklı memeler ile damakta ve ağız yapısında hiçbir bozukluk oluşmaz.

Çocuklarda emzik bıraktırma yöntemleri başlığı altında şu önerilerde bulunabiliriz;

*Yapmanız gereken bebeğinize veya çocuğunuza sevgi ile yaklaşmak ve hiçbir zorlama olmadan sabırlı davranarak, acele etmeden çocuğa kendi iradesini kullanmasını öğretmek ve bu aşamada çocuğunuza doğru desteği vererek psikolojisinde sıkıntılar, huzursuzluklar oluşmadan bebeğinize bu alışkanlığından vazgeçmesi için çocuğun emziği bırakmasını, bir anlamda emziğini unutmasını zaman vererek sağlamalısınız.

*Çocuğunuzun emziği bırakabilme işini zamana ve aşamalara ayırın. Örneğin, önce sadece evde kendi odasında ve arabada emzik kullanabileceğini söyleyin, sonra arabada da yasaklayın emziği, bir kaç gün sonra sadece yatağında izin verin. Bir iki hafta sonra ise yatakta da emzik kullanmaması gerektiğini ona sık sık hatırlatın. Sonra yatakta da yasak olsun emzik ( masal ve ninni ile onu rahatlatabilirsiniz ) Emziği sizin belirlediğiniz bir zaman dilimde kullanmasını da sağlayabilirsiniz.

*En sık kullanılan yöntem emzik uçlarını her geçen gün azar azar kesip verebilirsiniz, dikkat etmeniz gereken yedekleri ortadan kaldırmanız ve 2-3 günlük ağlamasını ve zor uyumasını göze alacaksınız. (Çok ağlarsa ve ağlaması kesilmezse verebilirsiniz düşüncesiyle görmediği bir yerde saklamanızı tavsiye edebiliriz.)

Emzik nasıl bıraktırılır ?

*Emziğinin kaybolmasına izin verebilirsiniz, bu yaşlarda çocuklar sık sık bir şeylerini kaybeder ve birlikte bulmaya çalışırsınız. Emziğini ortadan kaldırın ve kaybetme süsü verin birlikte arayın ama pek fazla bir yerlere bakmayın, bırakın kaybolsun kuşlar almış olsun. Çocuğunuza sen artık büyüdün bak bebek değilsin, emzik artık gereksiz emziklerini bebeklere de verdik diyebilirsiniz. ( hikayeler anlatarak kolay atlatabilirsiniz bu durumu ) Hatta sevdiği arkadaşları var ise onları örnek verebilirsiniz, bak Ali artık uyurken ya da ‘’Ayşe dışarı parka, gezmeye çıkarken emzik almıyor muş biliyor musun’’ şeklinde konuşabilirsiniz.

*Geçmişten bugüne annelerimizin yaptığı emziğe acı sürme ( salça da olabilir ), emziğin ucuna saç sarma ( görüntüsü nedeniyle çocuğun midesini kaldırabilir düşüncesi), tırnak yiyenler için üretilmiş acı tırnak cilası, ikna yöntemiyle emzik bırakmayı da deneyebilirsiniz

Çocuğuma emziği nasıl bıraktırabilirim? diyen her ebeveyne tavsiyemiz, çocuğunuzla iletişime açık olun, konuşarak anlatmaktan vazgeçmeyin, her ne kadar dinlemiyormuş gibi görünsede veya yapmayacağını söylesede aklının bir köşesine kaydını aldığını unutmayın, konuşarak ve ödül yöntemiyle yumuşak geçişler yapmanızı öneririz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları olarak, çocuklarda emzik nasıl bıraktırılır ? sorunuza, bildiğimiz kadarıyla öneriler sunmaya çalıştık. Çocuğunuzla doğru bir bakım ve ilgi bağı kuracak, güvenilir çocuk bakıcısı ve tecrübeli çocuk bakıcısı ihtiyaçlarınız için bizi arayabilirsiniz.

Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları
Uzman İnsan Kaynakları Danışmanı
Deniz Kılıç
22.12.2020

Yazımızı Paylaşır mısınız?

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?