Gölge Öğretmen Hizmeti

Her çocuk değerli ve özeldir. Bazı durumlarda çocukların kendilerine yol haritası çizecek, aile dışında kişilere ihtiyaç duyabilir, bu durumlar da gölge öğretmen arıyorum diyorsanız, siz değerli ailelere yardıma hazırız.

Gölge Öğretmen, özel gereksinimleri olan aileler için, gelişimsel bozukluklar yaşayan çocuklar, duygu ve davranış bozukluğu olan çocuklar, sosyal ve iletişim becerilerinde bozukluk yaşayan çocuklar, öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar, üstün zekâlı çocuklar ve yetenekli olan çocukların okul ve sosyal hayatında toplumsal davranışlarına destek verebilecek, çevreye ve hayat şartlarına uyum göstermesi için çalışan gölge öğretmenliği adı verilen yaşam koçlarına ihtiyaçları vardır.

Gölge Öğretmen, çocuğun psikolojik ve fiziksel gelişimi için okulda veya sosyal yaşamında kendi başına anlama, öğrenme ve eşitsel gereksinimlerini yerine getirmemesinden dolayı kendisine eşlik eden eğitimcilere gölge öğretmeni denir. Çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunu ve psikoloji alanlarından mezun olan kişiler gölge öğretmenliği yapabilirler. Çocuğun davranışlarını iyi gözlemlemek, ihtiyaçlarını fark edebilmek ve davranışsal problemlerine çözüm sağlamaya çalışırlar. Gölge Öğretmeni çocuğa sınıfın ortamında, fiziksel ve sözel yardımcı olan, çocuğun okulda aldığı eğitimi anlayabileceği şekilde uyarlayan, çocuğun öğrenmesini kolaylaştıracak materyaller ve etkinlikler sağlayan, çocuğun bağımsız eğitim sürecine destekleyen kişilere gölge öğretmeni öğretici eğitmendir. Kısaca gölge öğretmenler, desteğe ihtiyacı olan çocukların okul saatleri içerisinde ortama uyumları için çalışan profesyonel gölge öğretmeni eğitimcileridir. Gölge öğretmen bu uyum sürecini aile, okul ve özel eğitim çemberinde en iyi şekilde yürütmeye çalışır.

Down sendromlu çocuk, otistik çocuk, hiperaktif çocuk, fiziksel veya zihinsel yönden akranlarının gerisinde kalan veya yüksek zekâlı olmanın zorluklarını yaşayan çocuklarla mutlaka özel olarak ilgilenilmesi gerekir. Bu süreçte en zorlayıcı gruplar görünebilir fakat bilinçli, tecrübeli gölge öğretmeni, sabırlı, donanımlı ve işinde uzman gölge öğretmeni, çocuğun henüz edinemediği becerileri kazanması için uygulayıcı ve davranışlarını değiştirmeyi sağlayan özel eğitimcidir. Öncelikle, ebeveynlerin çocuğun ihtiyaçlarını kabullenip bu doğrultuda okul + ebeveynler,  gölge öğretmeni çocuğun okul ve sosyal yaşam alanında pozitif davranışlarını ortaya çıkarıp çocuğa uygun program oluşturması hedeflenir. Özel eğitimci öğretmen, gölge öğretmen tarafından ve ebeveynler tarafından program uygulanır. Bu programı günlük yaşama aktiviteleriyle de genelleştirme çalışmaları ile de desteklenir.

Anne ve babayı eğitmek ve bu konuda da bilinçlendirmek, çocuğun yaşam kalitesini arttırmak konusunda ivedilikle tavsiye edilmektedir. Öncelikle ebeveynlerin bu durumu kabullenmesi ve bu yönde çocuğa destek olmaları çok önem arz eder. Çocuğun gelişme özellikleri ve bireysel farklılıkları göz ardı edilmemeli. Çocuğa özgü program hazırlayıp yol haritası çizilmeli, ortak ilgi kurarak karşısındakine dikkatini vermesi, karşılıklı etkileşmeye geçebilmesi ve öğrenebilmesi amaçtır.

Gölge öğretmen, down sendromlu çocuğu kendisine verebileceği ya da dışarıdan gelecek zararlara karşı da korur. Gölge öğretmeni down sendromlu, otistik içine kapanık, sosyal olmaya ve benzeri nitelikler taşıyan çocuklara rehberlik eden; onlara her alanda arkadaşlık eden eğitmendir.

Gölge Öğretmen Hizmeti

Gölge öğretmenin görevleri nelerdir, örnek vermek gerekirse; çocuğun sorunlarına göre değişebilir. Çocukla ilgili tespitlerini aileye, okul yetkililerine ve uzmanlara da aktaran gölge öğretmenler; farklı derecelerde zihinsel ve davranış sorunları olan çocukların problemlerinin azalmasını veya ortadan kalkmasını sağlamaya çalışıyorlar. Çocuğun yardıma ihtiyacı olan konularda yetkin hale gelmesini; desteğe ihtiyaç duymayan veya daha az duyan bir hale gelmesini sağlamak, ona kendi kendini yönetmeyi öğretmek. Gölge öğretmen  çocuğu bilgilendiriyor; ona unuttuğu şeyleri hatırlatıyor, iletişim becerilerinin gelişmesini ve sosyalleşmesini sağlamaya çalışıyor. Onu kendisine verebileceği ve dışarıdan gelebilecek zararlardan koruyor. Çocuğun zaman içerisinde bunların hepsi veya bir kısmı için yardıma ihtiyaç duymayacak hale gelmesini sağlamaya çalışmak başlıca görevleridir.

Gölge Öğretmen seçerken nelere dikkat edilmeli?

Gölge öğretmen temel amacı özel gereksimi olan çocuğa bağımsızlığını kazandırıp; bireysel özelliklerini göz önünde bulundurarak eğitim ortamında aile, okul ve çocuk üçgenindeki aracı kişi olur. Üniversite, Yüksel Okul veya Liselilerin Çocuk Gelişimi, Psikoloji Özel Eğitim bölümlerinde okuyan veya mezun olmuş kişiler olması gerekir.

Gölge Öğretmen Berkay Danışmanlık İstanbul ‘da tüm semtlere hizmet vermekte olup ailelerin ilk ve tek tercihi olmuştur. 1991 yılından bu zamana siz değerli ailelerimize çocuk bakıcısı, eğitimli oyun ablası ve gölge öğretmeni arıyorum diyen ailelerin ilk ve tek tercihi olarak Berkay Danışmanlık İnsan Kaynakları her zaman profesyonel uzmanlarımız tarafından eleman ihtiyaçlarınıza en doğru adaylarla yardıma hazırız.

Mesaj Gönder
Hemen Bakıcı Bul!
İnsan Kaynakları Uzmanı
Merhaba 👏
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?